W diagnostyce jakich schorzeń przydatny jest test Alex?
Test Alex to badanie, w którym oznaczanych jest 296 czynników pomocnych w diagnostyce alergii. Jest wśród nich oznaczenie IgE całkowitego oraz 295 rodzajów specyficznych przeciwciał IgE. Lekarz, mając wiedzę o czynnikach uczulających pacjenta, może dobrać właściwą terapię i sposób monitorowania alergii. O tym, czym dokładnie jest test Alex, jaka jest zasada jego działania, które schorzenia pomaga zdiagnozować i co wykrywa, dowiesz się z poniższego artykułu.
Co to jest alergia?
Alergia jest nadmierną reakcją układu odpornościowego organizmu na kontakt z czynnikiem środowiskowym, który nie powoduje żadnej reakcji u większości osób. Czynnik ten, zwany alergenem, może znajdować się w powietrzu, pożywieniu lub działać w sposób kontaktowy, powodując wystąpienie uciążliwych objawów, takich jak: świąd, kichanie, kaszel, wysypka czy problemy z oddychaniem. Alergenami mogą być: pyłki roślin, jad owadów i zarodniki pleśni. Do substancji wywołujących reakcje alergiczne można też zaliczyć: produkty pokarmowe, sierść zwierząt, mikroorganizmy i kurz.
Jak wygląda diagnostyka alergii?
Wykrywanie alergii do niedawna było długie, skomplikowane i wiązało się z wykonaniem bardzo wielu testów zalecanych przez lekarza alergologa po wnikliwym wywiadzie klinicznym. Do takich badań, kwalifikowanych jako testy alergiczne, zaliczyć można testy skórne oraz oznaczanie specyficznych przeciwciał z krwi, wytwarzanych w odpowiedzi na konkretny alergen.
Testy skórne wymagają odstawienia leków przeciwalergicznych na 2 tygodnie przed wykonaniem oznaczeń. Jest to problematyczne dla chorego, ponieważ może wiązać się z nasileniem objawów chorobowych i dodatkowo diagnostyka alergii się wydłuża. Często też po pierwszej turze oznaczeń lekarz zalecał wykonanie kolejnych, co wiązało się z kosztami i kolejnymi wizytami. Sytuacja mocno poprawiła się w momencie wprowadzenia na rynek nowatorskiego testu Alex.
Na czym polega badanie testem Alex?
W standardowych testach skórnych wykorzystywane są ekstrakty, czyli mieszaniny wszystkich alergenów. Tymczasem w ekstrakcie znajdują się pojedyncze białka, które mają właściwości uczulające. Test Alex to badanie wykonywane z próbki krwi. Pozwala na równoczesne oznaczenie ilościowe specyficznych IgE dla 295 alergenów oraz wykluczenie reakcji krzyżowych. Pierwszym etapem badania alergicznego testem Alex jest sprzęganie ekstraktów alergenów i ich molekularnych komponentów z cząsteczkami stanowiącymi fazę stałą testu. Kolejnym krokiem jest naniesienie próbki krwi zawierającej białka IgE na test. Przeciwciała wiążą się swoiście z alergenami unieruchomionymi na nanocząstkach testu. Ostatni etap badania to wyzwolenie reakcji barwnej, której natężenie świadczy o ilości przeciwciał w organizmie osoby badanej. Obraz reakcji analizowany jest z wykorzystaniem specjalnych programów komputerowych.
Jakie są zalety wykonania badania molekularnego Alex?
Test alergiczny Alex pozwala na ustalenie profilu uczuleniowego badanej osoby. To zalecana przez Polskie Towarzystwo Alergiczne forma diagnostyki chorób alergicznych.
Jako główne zalety testu alergicznego Alex wymienić można:
rozróżnienie pierwotnych reakcji uczuleniowych od reakcji określanych jako alergie krzyżowe,
przebadanie kilkuset alergenów jednym testem,
wyższą czułość i specyficzność reakcji w porównaniu do tradycyjnych testów serologicznych,
bardziej precyzyjną diagnozę,
nie wymaga odstawiania stosowanych leków,
uzyskany wynik pozwala na sformułowanie odpowiednich dla pacjenta zaleceń żywieniowych w przypadku wykrycia alergii pokarmowych,
pozwala określić, czy zasadne jest dla pacjenta przeprowadzenie odczulania.
Dodatkowo test Alex może być wykorzystany w sytuacji, gdy istnieją przeciwwskazania do wykonania testów skórnych. Jego niewątpliwym atutem jest też fakt, że wykrywa specyficzne przeciwciała skierowane przeciwko określonemu alergenowi. Pozwala to na wskazanie pacjentowi możliwych alergii krzyżowych. Dzięki zastosowaniu w składzie testu absorbentu anty-CCD eliminowany jest wpływ przeciwciał anty-CCD na wynik badania. Są to białka występujące fizjologicznie w organizmie, mogące mieć wpływ na wyniki badań alergicznych, ale nie powodują one jednak objawów alergii.
Kiedy należy wykonać test alergiczny Alex?
Początkowo molekularny test Alex zalecany był pacjentom, u których tradycyjne metody diagnostyki alergii nie pozwoliły na jednoznaczną diagnozę. Obecnie badanie to może być wykonane już na wczesnym etapie diagnostyki alergii.
Jakie są wskazania do wykonania testu Alex? Należą do nich:
objawy wskazujące alergię – wśród nich można wymienić: kichanie, kaszel, łzawienie oczu, problemy z oddychaniem, ból brzucha, problemy gastryczne, wysypkę, rumień i obrzęki,
trudności diagnostyczne w rozpoznaniu dokuczającej pacjentowi choroby,
odróżnienie pierwotnej reakcji alergicznej od wtórnych reakcji krzyżowych,
niemożność przeprowadzenia diagnostyki za pomocą testów skórnych.
W celu zapewnienia pacjentowi komfortu życia bardzo ważne jest wczesne postawienie diagnozy poprzez zdefiniowanie czynnika wywołującego objawy alergii.
Pamiętać, że alergie mogą przebiegać pod różnymi postaciami i dawać różne objawy od okresowo występującego kataru siennego, swędzenia skóry, wysypki po zagrażające życiu reakcje anafilaktyczne. Doskonałym wyborem jest więc molekularny test Alex, który stanowi przełomowe podejście do diagnostyki alergii i jest rozwiązaniem umożliwiającym postawienie szybkiej i trafnej diagnozy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, skonsultuj się z alergologiem.
Dowiedz się także:
- K. Lis i in., Testy wieloparametrowe do diagnostyki molekularnej alergii – aktualne możliwości, „Alergia Astma Immunologia”, vol. 25, 2020, s. 122–140.
- S. Białek i in., Nowoczesna diagnostyka alergii IgE-zależnej – diagnostyka molekularna alergii, „Diagnostyka Laboratoryjna”, vol. 52, 2016, s. 45–50.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.