account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Duszący kaszel – jakie ma przyczyny i jak można go wyleczyć?

Paulina Buleklek. Agnieszka Żędzian15.03.2022Aktualizacja: 27.02.2024

Duszący kaszel pojawia się u dorosłych i dzieci. Charakter duszący może przyjąć zarówno kaszel suchy, jak i mokry, czyli ten, któremu towarzyszy odkrztuszanie zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny. Można złagodzić go domowymi sposobami, ale najlepiej skonsultować go z lekarzem.


co-na-duszacy-kaszel
pexels

Polecane

toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
afta-w-gardle-jakie-sa-objawy-jak-wyglada-leczenie
Zdrowie
2 min.
Afta w gardle - jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?
24.01.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
Spis treści
  1. Jakie są przyczyny i objawy duszącego kaszlu?
  2. Jak można wyleczyć duszący kaszel?
  3. Jakie są domowe sposoby na duszący kaszel?

Jakie są przyczyny i objawy duszącego kaszlu?

Najczęstszą przyczyną duszącego kaszlu jest przeziębieniowa infekcja górnych i dolnych dróg oddechowych. Duszący kaszel może występować przy astmie oskrzelowej, a także kiedy chory ma kaszel alergiczny. Na duszący kaszel narzekają również osoby palące papierosy. Jest to tzw. kaszel palacza. Niektóre osoby zmagają się z duszącym kaszlem w wyniku przyjmowania leków, które najczęściej stosuje się przy problemach natury kardiologicznej albo przy nadciśnieniu tętniczym. Kaszel krtaniowy przybiera również postać duszącą i męczącą.

Zarówno mokry kaszel, jak i suchy może mieć charakter duszący. W przypadku kaszlu mokrego szczególnie uciążliwa jest konieczność ciągłego odkrztuszania gromadzącej się wydzieliny. Natomiast gdy chory cierpi z powodu suchego kaszlu, czuje „smyrające” w gardle drażnienie, które prowokuje go do kasłania. Taki kaszel może doprowadzić do duszności. W wyniku choroby czy infekcji układu oddechowego zwężają się kanaliki oskrzelowe, zmniejszając przepływ powietrza do płuc. Wtedy pojawia się męczący kaszel i trudność w oddychaniu.

Do najczęstszych przyczyn duszącego kaszlu zaliczamy:

  • stan zapalny oskrzeli,

  • astmę oskrzelową – kaszel często pojawia się w nocy lub w godzinach porannych,

  • zapalenie płuc,

  • alergie,

  • krztusiec.

Dobrze jest skonsultować każdy niepokojący kaszel z lekarzem. Pomoże on dobrać odpowiednie leki i wdrożyć stosowne leczenie do danego rodzaju kaszlu.

Jak można wyleczyć duszący kaszel?

W przypadku duszącego kaszlu najlepiej skonsultować się z lekarzem, szczególnie u dzieci. Lekarz będzie mógł określić przyczynę kaszlu i zastosować odpowiednie leki. Część z nich dostaniemy wyłącznie na receptę. Niektóre dostępne są bez recepty, ale i je lepiej skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.

W przypadku suchego, duszącego kaszlu można zastosować syropy lub tabletki przeciwkaszlowe, które zahamują odruch kasłania. Jeśli mamy do czynienia z mokrym kaszlem, powodującym problemy z odkrztuszaniem wydzieliny, będzie trzeba sięgnąć po środki wykrztuśne i rozrzedzające wydzielinę. Warto zadbać również o nawilżanie błon śluzowych gardła, np. specjalnymi tabletkami z tymiankiem i podbiałem. Jeżeli kaszel ma charakter alergiczny, należy przyjąć odpowiednie leki, które pomogą zneutralizować reakcję alergiczną po kontakcie z alergenami.

Jeśli kaszel utrzymuje się długo, nawet do 8 tygodni, musimy go bezzwłocznie skonsultować z lekarzem. Taka przewlekła infekcja jest bardzo niekorzystna dla organizmu i będzie najlepiej, gdy zostanie wdrożone leczenie specjalistyczne.

Jakie są domowe sposoby na duszący kaszel?

Poza leczeniem farmaceutycznym można na duszący kaszel zastosować domowe sposoby, które złagodzą jego przebieg i przyniosą ulgę. Do najczęściej stosowanych domowych środków, które miały honorowe miejsce w apteczce naszych babć, można zaliczyć syropy i napary z ziół.

Przy męczącym kaszlu bardzo dobrze sprawdza się syrop z młodych pędów sosny. Zbiera się je wiosną, zasypuje cukrem. Po odpowiednim czasie wyrzuca się pędy, a pozostawia pyszny syrop, który zmniejsza napady kaszlu, łagodzi ból gardła i ma doskonałe działanie na cały organizm podczas przeziębienia. W domu można także przygotować syrop z cebuli. Wystarczy w słoiczku zasypać cebulę cukrem. Gdy cebula puści sok, syrop będzie gotowy do spożycia. Po 2 dniach trzeba wyrzucić cebulę, a syrop schować do lodówki. Dobrze podczas męczącego kaszlu działają też syropy prawoślazowy, z babki lancetowatej czy z tymianku. Napar z ostatniej rośliny ma również silne właściwości łagodzące i ułatwiające odkrztuszanie zalegającej wydzieliny. Przy męczącym kaszlu dobrze sprawdzą się też: dziewanna, podbiał, koper włoski czy porost islandzki.

Inhalacje są bardzo dobrym sposobem na walkę z duszącym kaszlem. Mogą je wykonywać nawet ci chorzy, którzy nie posiadają w domu specjalnego nebulizatora. Wystarczy do garnka wsypać 2 łyżki soli, dodać kilka kropel olejku eterycznego – może to być olejek eukaliptusowy, sosnowy, lawendowy, goździkowy czy miętowy. Warto też połączyć kilka różnych olejków eterycznych, a następnie zalać je wrzątkiem. Trzeba pochylić się nad parującą miksturą i wdychać jej opary zarówno przez nos, jak i przez usta. Dla spotęgowania efektu warto przykryć głowę ręcznikiem.

Podczas kaszlu należy pamiętać o tym, by zadbać o nawodnienie organizmu. Dzięki temu organizmowi będzie łatwiej uporać się z duszącym kaszlem. Błony śluzowe zostaną lepiej nawilżone, a całe ciało zacznie lepiej funkcjonować i szybciej pozbędzie się chorobotwórczych drobnoustrojów.

Źródła
  1. A. Danysz, A. Kwieciński, Kaszel – klasyfikacja i leczenie, „Farmaceutyczny Przegląd Naukowy” 2007, nr 1.
  2. H. Batura-Gabryel, Kaszel – trudny problem kliniczny, „Nowa Medycyna” 2012, nr 1.
Author Paulina Bulek picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.