Co paznokcie mówią o Twoim zdrowiu?
Mówi się, że paznokcie to nasza wizytówka. Dbamy o ich kosmetykę, często zapominając, że ich wygląd może wiele powiedzieć o kondycji naszego organizmu. Wszystkie zmiany warto skonsultować z lekarzem, ponieważ mogą świadczyć o niedoborach substancji odżywczych lub poważniejszych chorobach. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się, co Twoje paznokcie mówią o Twoim zdrowiu.
Jak powinny wyglądać zdrowe paznokcie?
Zdrowe paznokcie mają jednolity kolor, są gładkie i mocne, chociaż należy pamiętać, że grubość płytki paznokciowej jest uwarunkowana genetycznie i nie mamy na nią wpływu. Paznokcie zbudowane są z tych samych komórek, z których powstają włosy i tak jak one, pełnią funkcje ochronne. Jeśli zaobserwujesz zmiany w wyglądzie paznokci, mogą one odzwierciedlać zmiany zachodzące w Twoim organizmie, także w przebiegu niektórych chorób.
Przyczyny zmienionego wyglądu paznokci
Czynniki warunkujące zmiany wyglądu paznokci są bardzo różne. Mogą wynikać z wrodzonych defektów, być spowodowane urazem, niedoborem minerałów lub witamin, chorobami ogólnoustrojowymi, pasożytami lub bakteriami. Aby określić dokładną przyczynę problemów z płytką paznokciową, najlepiej skonsultować się z dermatologiem, który specjalizuje się w chorobach skóry, włosów i paznokci.
Jakie objawy mogę zaobserwować i o czym mogą świadczyć?
Białe kropki
Białe kropki na paznokciach nazywane są leukonychią. Mogą występować w postaci plam, prążków lub całe paznokcie mogą zabarwić się na biało. Najczęściej związane są mikrourazami i z niedoborami mikro- i makroelementów takich jak: cynk, żelazo, magnez lub witaminy z grupy A, B, C, E. Rzadziej są wynikiem chorób ogólnoustrojowych.
Bruzdowanie paznokcia
Na paznokciach możesz także zaobserwować bruzdy podłużne lub poprzeczne. Bruzdy podłużne występują w zaburzeniach ukrwienia i liszaju płaskim. Bruzdy poprzeczne fachowo nazywane są liniami Beau. Ich pojawienie się świadczy o zahamowaniu wzrostu paznokcia, najczęściej w wyniku ostrej infekcji, chorób serca, niedoczynności przytarczyc oraz w stanach niedoborów.
Łamliwość paznokci
Chociaż łamliwość paznokci kojarzona jest z niedoborami substancji odżywczych, powodem kruszenia się i rozwarstwiania płytki paznokciowej najczęściej są zbyt często stosowane lakiery i zmywacze do paznokci. Na osłabienie płytki paznokciowej mają wpływ także urazy mechaniczne i choroby przewlekłe, takie jak nadczynność tarczycy i łuszczyca.
Zmiany kształtu paznokci
Paznokcie mogą zmienić kształt w wyniku urazów, ale także niedoborów żywieniowych i schorzeń narządów wewnętrznych. Jeśli płytka paznokcia stanie się wklęsła, może to świadczyć o zbyt niskim poziomie żelaza we krwi. Z kolei paznokcie pałeczkowate (w kształcie szkiełek od zegarka) mogą być związane z chorobami płuc oraz układu krążenia.
Obserwujesz u siebie zmianę wyglądu płytki paznokciowej? Nie czekaj i udaj się do lekarza pierwszego kontaktu, aby rozpoznać przyczynę tego stanu i rozpocząć leczenie. A jeśli nie lubisz czekać w długich kolejkach, sprawdź Polisę Zdrowie Welbi. W ramach pakietu przygotowanego przez TU Zdrowie, którego ofertę zamówisz na Welbi, możesz zyskać dostęp do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej oraz do nawet 39 specjalistów, w tym dermatologa (w pakiecie OCHRONA GOLD).
Na wizytę u lekarza rodzinnego będziesz czekać maksymalnie 1 dzień, a z innymi specjalistami z listy skonsultujesz się z reguły w ciągu 3 dni roboczych. W pakiecie OCHRONA PLUS już od 69 zł umówisz się do dermatologa na e-konsultację, żeby omówić z nim wszelkie niepokojące objawy lub wyniki badań.
Zamów na Welbi ofertę i sprawdź, z jakich usług medycznych i na jakich zasadach można korzystać w ramach wybranego pakietu tego prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.