account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
SeksZdrowie seksualne 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej – jakie jest postępowanie?

Olga Dąbskalek. Agnieszka Żędzian14.03.2022Aktualizacja: 03.04.2024

Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej może przytrafić się każdej kobiecie, zwłaszcza na początku stosowania tej formy zapobiegania nieplanowanej ciąży, kiedy nie wyrobiło się odruchu regularnego przyjmowania pigułek. Należy jednak pamiętać, że opuszczenie tabletki może powodować obniżenie skuteczności antykoncepcji. Dowiedz się, jakie jest postępowanie w sytuacji pominięcia pigułki.


pominiecie-tabletki-antykoncepcyjnej
pexels

Polecane

jaki-jest-sklad-spermy-co-warto-o-niej-wiedziec
Seks
1 min.
Jaki jest skład spermy? Co warto o niej wiedzieć?
24.01.2022
niedobor-progesteronu-jakie-sa-przyczyny-i-objawy
Seks
1 min.
Niedobór progesteronu - jakie są przyczyny i objawy?
21.01.2022
ile-trwa-okres-jakie-sa-normy-co-warto-wiedziec
Seks
2 min.
Ile trwa okres? Jakie są normy? Co warto wiedzieć?
21.01.2022
biale-uplawy-po-okresie-po-stosunku-co-oznaczaja
Seks
1 min.
Białe upławy – w ciąży, w czasie cyklu, w chorobie
10.05.2022
Spis treści
  1. Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej – kiedy zdarza się najczęściej?
  2. Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej – czy będzie miało konsekwencje? 
  3. Opuszczenie tabletki antykoncepcyjnej – co robić?

Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej – kiedy zdarza się najczęściej?

Tabletki antykoncepcyjne uważa się za jeden z najpopularniejszych, a zarazem najskuteczniejszych, sposobów antykoncepcji, o ile stosowane są zgodnie z zaleceniami. Podstawą ich efektywności jest przede wszystkim systematyczność przyjmowania, odpowiednio dobrany rodzaj czy unikanie środków (leków, ziół), które wchodzą z nimi w niepożądane reakcje.

Zapomnienie zażycia pigułki zdarza się często. W sposób szczególny na opuszczenie tabletki antykoncepcyjnej narażone są kobiety, które niedawno zaczęły stosować tę formę zabezpieczenia, zapracowane, zabiegane, mające dużo na głowie, zapominalskie lub zmagające się z jakimiś problemami, ciężkimi sytuacjami. Jeśli doszło do pominięcia pigułki, nie należy wpadać w panikę, ponieważ istnieje ściśle określony schemat postępowania w takiej sytuacji, a w razie potrzeby zawsze można skonsultować się z ginekologiem. 

Jeśli kobiecie często zdarza się zapominać o zażyciu pigułki, powinna rozważyć, czy jest to odpowiednia dla niej metoda antykoncepcji. Warto przedyskutować z lekarzem możliwość stosowania antykoncepcji długoterminowej, np. implantu antykoncepcyjnego czy wkładki domacicznej. Zapewniają one zabezpieczenie przed zapłodnieniem na parę lat. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat dostępnych metod, umów się na konsultację z ginekologiem online.

Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej – czy będzie miało konsekwencje? 

Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej może obniżyć skuteczność tej metody zapobiegania nieplanowanej ciąży. Największe ryzyko występuje w pierwszym tygodniu cyklu. Zapomnienie o pigułce w drugim tygodniu cyklu jest nieco mniej stresujące, choć ryzyko zajścia w ciążę nadal istnieje. Znacznie mniejszym obarczone jest zapomnienie o tabletce na dalszych etapach cyklu. 

Jeśli kobieta obawia się, że zaszła w ciążę, powinna wykonać test ciążowy, a jeszcze lepiej – oznaczenie hormonów beta-hCG. W przypadku pozytywnych wyników należy przestać przyjmować tabletki antykoncepcyjne i zgłosić się do ginekologa.

Gdy zapomniało się o pigułce w dniu odbycia stosunku płciowego bez innych form zabezpieczenia, można skorzystać z antykoncepcji awaryjnej. To tabletki stosowane doraźnie – jednorazowo po współżyciu bez względu na dzień cyklu. Na rynku farmaceutycznym są dwa rodzaje tej antykoncepcji na receptę. Dalsze stosowanie tabletek po przyjęciu „pigułki dzień po” powinno się skonsultować z lekarzem.

Opuszczenie tabletki antykoncepcyjnej – co robić?

Sposób postępowania w sytuacji pominięcia tabletki antykoncepcyjnej zależy od momentu, w którym do tego doszło – fazy cyklu, liczby godzin spóźnienia oraz liczby zapomnianych tabletek. W przypadku, gdy czas opuszczenia pigułki wynosi nie więcej niż 12 godzin, należy zażyć zapomnianą tabletkę, a następne stosować o stałej porze. Z kolei, gdy zapomniało się przyjąć tabletki antykoncepcyjnej przez okres dłuższy niż 12 godzin, sposób postępowania jest różny w poszczególnych fazach cyklu.

  • Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej w 1 tygodniu cyklu (1–7 dzień) – jeśli w poprzednim tygodniu odbyło się stosunek płciowy, to występuje ryzyko zapłodnienia. W związku z tym wskazana jest konsultacja u ginekologa. Z kolei, gdy w poprzednim tygodniu nie doszło do stosunku płciowego, należy przyjąć spóźnioną tabletkę, a pozostałe zażywać o stałej porze. Przez najbliższy tydzień w trakcie stosunku zaleca się korzystanie z dodatkowych metod antykoncepcji, np. z prezerwatyw. 

  • Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej w 2 tygodniu cyklu (8–14 dzień) – należy zażyć spóźnioną pigułkę, a pozostałe przyjmować o stałej porze. W czasie najbliższych 7 dni podczas stosunku płciowego wskazane jest używanie uzupełniających form zapobiegania nieplanowanej ciąży.

  • Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej w 3 tygodniu cyklu (15–21 dzień) – powinno się dokończ dany blister, a tabletki z następnego zacząć stosować z pominięciem tabletek placebo bądź bez robienia przerwy między poszczególnymi blistrami. Wówczas nie będzie krwawienia z odstawienia. W czasie przyjmowania pigułek z kolejnego blistra istnieje ryzyko pojawienia się delikatnego plamienia. Po przyjęciu wszystkich tabletek z opakowania powinno nastąpić krwawienie. Jeżeli do niego nie dojdzie, wskazana jest konsultacja u ginekologa. Dowiedz się więcej o zależności między tabletkami antykoncepcyjnymi a okresem.

  • W sytuacji, gdy zapomniało się zażyć więcej niż 1 pigułkę antykoncepcyjną, należy w 1 lub 2 tygodniu cyklu przyjąć zapomnianą dawkę jak najszybciej, a przy współżyciu korzystać z dodatkowej formy ochrony przed nieplanowaną ciążą. Jeśli pominięto 2 tabletki w 3 tygodniu, trzeba zacząć nowe opakowanie bez przerwy i dla pewności stosować dodatkowe metody mechanicznej antykoncepcji.

  • Jeśli doszło do pominięcia którejś pigułki placebo w przypadku stosowania tabletek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych, nie ma podstaw do obaw. Środki te nie zawierają hormonów. Pominięcie ich przyjęcia nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami. Ich stosowanie ma na celu wyłącznie wyrobienie nawyku regularnego przyjmowania pigułek.

Aby zapobiec pomijaniu zażycia pigułki hormonalnej, warto zapoznać się z artykułem o tym, jak brać tabletki antykoncepcyjne. Znajduje się w nim wiele uwag i praktycznych wskazówek na temat stosowania antykoncepcji hormonalnej.

Jeśli stosujesz antykoncepcję hormonalną i chcesz mieć wygodny dostęp do ginekologa oraz wielu badań, rozważ kupno Polisy Zdrowie Welbi, czyli prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, którego ofertę można zamówić na Welbi. W ramach pakietu OCHRONA GOLD już od 239 zł miesięcznie będziesz mieć możliwość nie tylko konsultacji z ginekologiem, ale również:

  • konsultacji z innymi 38 specjalistami zarówno w formie e-konsultacji, jak i wizyt stacjonarnych bez skierowania,

  • wykonania diagnostyki czynnościowej, obrazowej (np. USG ginekologiczne, piersi), laboratoryjnej (np. próby wątrobowe, układ krzepnięcia, beta-hCG),

  • skorzystania z corocznych badań profilaktycznych – w wersji dla kobiet obejmują one konsultację z ginekologiem, badanie cytologiczne i USG piersi lub mammografię.

Wypełnij formularz na Welbi i otrzymaj ofertę. Dowiedz się więcej o pakiecie OCHRONA GOLD i innych opcjach. Z usług medycznych w ramach pakietu możesz korzystać niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Źródła
  1. G. Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2015.
  2. R. Dębski, Antykoncepcja – metody zapobiegania niepożądanej ciąży. Część II. Medyczne (nienaturalne) metody zapobiegania niepożądanej ciąży, „Ginekologia Polska” 2007, nr 78, s. 834–841.
  3. K. Kilińska, M. Cerbin, Doradztwo farmaceutyczne szansą na podniesienie skuteczności i bezpieczeństwa doustnej antykoncepcji hormonalnej, „Farmacja Współczesna” 2012, nr 5, s. 185–191.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

sapioseksualnosc-co-to-jest-na-czym-polega
Seks
2 min.
Sapioseksualność - co to jest? Na czym polega?
30.07.2021
bol-piersi-przed-okresem-jakie-sa-przyczyny
Seks
1 min.
Ból piersi przed okresem - jakie są przyczyny?
24.01.2022
stan-podgoraczkowy-przed-okresem-czy-to-norma
Seks
1 min.
Stan podgorączkowy przed okresem - czy to norma?
24.01.2022
poped-seksualny-jak-go-zmniejszyc-lub-zwiekszyc
Seks
1 min.
Czy popęd seksualny można kontrolować? Lista czynników, które wpływają na libido
19.05.2021
Popularne w kategorii Seks
bol-plecow-przed-okresem-krzyza-kregoslupa
Seks
1 min.
Jak złagodzić ból pleców przed okresem?
03.06.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.