Co na porost włosów jest skuteczne? Sprawdzone metody
Utrata włosów dla wielu osób jest poważnym problemem. Nic dziwnego, że poszukiwane są sposoby na przyspieszenie ich wzrostu. Istnieje wiele skutecznych metod. Powinieneś jednak pamiętać, że w przypadku każdej z nich ważna jest systematyczność. Zobacz, co na porost włosów sprawdza się najlepiej.
Jak rosną włosy?
Zdrowe włosy rosną z prędkością 0,37-0,44 mm dziennie. Zaobserwowano, że jest ona nieco wyższa w przypadku mężczyzn. Mimo to nie odbiega znacząco od przedstawionej wyżej normy. Wolniejszy wzrost włosów obserwuje się u osób, które zmagają się z różnego rodzaju problemami (np. łysieniem) i niedoborami witamin i minerałów. Również uszkodzenia włosów i ich zaniedbywanie powoduje, że rosną one wolniej.
Wzrost włosów odbywa się w kilku fazach. Pamiętaj, że nigdy nie rosną one w tym samym tempie. Każdy mieszek włosowy znajduje się w innym okresie cyklu. Oznacza to, że na głowie obecne są włosy:
we wczesnej fazie wzrastania (anagenowe),
w fazie przejściowej (katagenowe) czy
w fazie spoczynkowej (telogenowe).
Najliczniejsze podziały komórek mieszka włosowego zachodzą w anagenie. Faza ta dzieli się jeszcze na 6 okresów. Ostatnim z nich jest wzrost włosa ponad naskórkiem. Anagen może trwać nawet 6 lat. Po tym czasie włos znajduje się w fazie przejściowej, a następnie spoczynkowej. Następnie dochodzi do jego wypadnięcia, aby możliwe było zapoczątkowanie całego procesu od nowa.
Co stosować na porost włosów?
Jest kilka metod, które wspierają ten proces. Jeśli szukasz skutecznej odpowiedzi na pytanie, co przyspiesza porost włosów, domowe sposoby przyjdą Ci z pomocą, ale pod pewnymi warunkami. Powinieneś pamiętać, że nie wszystkie metody są tak samo skuteczne u każdej osoby. Ponadto na rezultaty ma wpływ systematyczność i samodyscyplina. Nie istnieją „cudowne” środki, które gwarantują szybki porost włosów już po pierwszym zastosowaniu.
Co jest dobre na porost włosów? Warto zacząć od zaopatrzenia się w odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji. Na półkach w aptekach i drogeriach nie brakuje szamponów, odżywek i masek, które wspierają wzrost włosów. W ich składzie możesz znaleźć m.in. kofeinę, która zmniejsza wpływ androgenów na mieszki włosowe (ma to znaczenie głównie przy łysieniu androgenowym). Wybieraj te produkty do pielęgnacji, które zawierają dużą ilość naturalnych wyciągów z roślin i witaminy na włosy. Unikaj tych z alkoholem, silikonami i barwnikami.
Na przyspieszenie porostu włosów mogą pomóc też zabiegi kosmetyczne. Mowa o mezoterapii igłowej. Polega ona na dostarczeniu specjalnej mieszanki substancji odżywczych bezpośrednio pod skórę głowy. Dzieje się to przy pomocy głowicy z cienkimi igłami. Nie musisz się jednak obawiać - mezoterapia na porost włosów jest zabiegiem bezbolesnym.
Witaminy na porost włosów
Co przyspiesza porost włosów? Wzrost włosów pobudza odpowiedni poziom witamin i minerałów. Największe znaczenie ma biotyna, czyli witamina B7 (nazywana też witaminą H). Dzięki niej włosy są grube, elastyczne i nie wypadają. Ponadto uregulowany zostaje metabolizm skóry głowy, a tym samym przyspiesza się tempo wzrostu włosa. Biotyna znajduje się w następujących produktach spożywczych:
żółtka jaj,
soja,
orzechy włoskie,
migdały,
pomidory,
marchew.
Możesz także przyjmować suplementy diety, które ją zawierają.
Naturalne metody na szybki porost włosów
Dostępne są również naturalne i domowe sposoby szybki porost włosów i ich wypadanie. Możesz wypróbować zabieg pielęgnacyjny, jakim jest olejowanie. Potrzebujesz olejek, np. arganowy, rycynowy lub rozmarynowy. Aplikuj go na skórę głowy kilka razy w tygodniu. Dobrze jest robić to około 30 minut przed umyciem włosów lub na całą noc.
Sprawdzi się ponadto domowa maska na porost włosów. Możliwości jest wiele. Jedną z najlepszych możesz przyrządzić z kawy (2 łyżki zmielonych ziaren) i ulubionej odżywki. Spróbuj zmieszać także jajko z miodem. Maskę powinieneś nakładać 1-2 razy w tygodniu.
Masaż głowy a porost włosów
Przyspieszenie wzrostu włosów możesz osiągnąć poprzez regularne masaże głowy. Dzięki nim zostaje pobudzone krążenie w skórze. Tym samym mieszki włosowe są lepiej ukrwione i dotlenione. Dociera do nich więcej substancji odżywczych z kosmetyków oraz tych, które dostarczasz organizmowi razem z pokarmem. Masaż skóry głowy możesz wykonać w czasie mycia włosów. Przez kilka minut masuj ją opuszkami palców, najlepiej okrężnymi ruchami.
Dieta a porost włosów
Dla wzrostu włosów znaczenie ma także to, co jesz. Wraz z pokarmem dostarczasz witaminy i minerały, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mieszków włosowych. Jeżeli odżywiasz się niezdrowo (w Twoim jadłospisie obecne są słodycze, fast-foody i przetworzona żywność), nie są one dobrze odżywione. Zadbaj o to, aby jeść każdego dnia świeże warzywa i owoce, ryby, orzechy, nasiona, oleje roślinne.
- M. Paul-Samojedny, Wpływ biotyny na wygląd skóry i jej przydatków, „Aesthetica” 2016, nr 15, s. 40-45.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.