Welbi
FitnessRehabilitacja 1 min.

Zapalenie ścięgna mięśnia podkolanowego. Co warto o nim wiedzieć?

Agata Oleszkiewicz08.04.2024Aktualizacja: 08.04.2024

Na zapalenie ścięgna podkolanowego narażasz się, gdy uprawiasz sport intensywnie eksploatujący kończyny dolne. Problemów z kolanem możesz nabawić się też w pracy fizycznej przeciążającej nogi. Zapalenie ścięgna podkolanowego powoduje wiele objawów. Sprawdź, co warto jeszcze o nim wiedzieć!


co-to-jest-zapalenie-sciegna-miesnia-podkolanowego
Pixabay.com

Polecane

ile-kalorii-mozna-spalic-dzieki-plywaniu
Fitness
1 min.
Ile kalorii spala pływanie?
19.05.2021
zywokost-na-zmarszczki-nalewka-olej-jak-dziala
Fitness
1 min.
Jakie działanie ma żywokost? Czy pomaga na zmarszczki?
03.06.2022
jak-korzystac-z-sauny-jak-czesto-i-na-ile-minut
Fitness
1 min.
Jak korzystać z sauny? Jak często i na ile minut?
30.07.2021
grota-solna-co-to-jest-jakie-ma-dzialanie-i-wlasciwosci
Fitness
2 min.
Grota solna - co to jest? Jakie ma działanie i właściwości?
28.10.2021
Spis treści
  1. Dlaczego akurat ścięgno mięśnia podkolanowego?
  2. Dlaczego dochodzi do zapalenia ścięgna podkolanowego?
  3. Jakie objawy powoduje zapalenie ścięgna mięśnia podkolanowego?
  4. Jak leczyć zapalenie ścięgna mięśnia podkolanowego?

Dlaczego akurat ścięgno mięśnia podkolanowego?

Mięsień podkolanowy, mimo że niewielkich rozmiarów, pełni istotne funkcje motoryczne. Jest bowiem głównym stabilizatorem kolana. Utrzymuje on staw w równowadze zarówno w fazie podporu, jak i w fazie przenoszenia nogi podczas chodu. Wspiera także ruch wyprostu kolana. Poza tym budowa mięśnia podkolanowego jest złożona. Ma on kształt trójkątnej struktury rozciągającej się od tylnej strony stawu kolanowego, którego ścięgna przyczepiają się do kości udowej i piszczelowej. Nierzadko w przypadku niektórych nieprawidłowości dotyczących tego mięśnia niezbędna bywa artroskopia kolana.

Ze względu na role, jakie pełni, zarówno mięsień, jak i jego ścięgna (elementy stanowiące przedłużenie mięśnia umożliwiające jego przyczep do kości i transfer ich pracy na szkielet) są narażone na różnorodne uszkodzenia. I choć ścięgno mięśnia podkolanowego charakteryzuje duża wytrzymałość na urazy i przeciążenia, to w pewnych okolicznościach, zwłaszcza w wyniku długotrwałego wysiłku przekraczających jego siłę i elastyczność, może dojść do rozwoju różnych patologii powodujących dolegliwości w okolicy kolan.

Dlaczego dochodzi do zapalenia ścięgna podkolanowego?

Zapalenie ścięgna mięśnia podkolanowego stanowi reakcję układu odpornościowego, którego celem jest eliminacja czynnika uszkadzającego tkanki. To stan, za pośrednictwem którego organizm alarmuje o obecności zagrożenia w okolicy stawu. Do zapalenia ścięgna mięśnia podkolanowego dochodzi najczęściej w wyniku długotrwałych przeciążeń. Powtarzające się czynności sprzyjają mikrourazom.

Zdarza się, że zapalenie ścięgna mięśnia podkolanowego powstaje na skutek niespodziewanej kontuzji stawu, w trakcie intensywnych ćwiczeń fizycznych. Szczególnie niebezpieczne bywają gwałtowne wyprosty kolana.

Na nieprzyjemności związane z tym stanem możesz narazić swoje kolano, uprawiając dyscypliny związane ze znacznym przesunięciem kolana do przodu, takie jak sprint lub trekking.

Zapalenie ścięgna mięśnia podkolanowego może mieć przebieg ostry, nagły lub przewlekły o umiarkowanej bądź słabej intensywności sile, choć niemniej dokuczliwej.

Jakie objawy powoduje zapalenie ścięgna mięśnia podkolanowego?

W wyniku zapalenia ścięgna mięśnia podkolanowego możesz odczuwać pewne dolegliwości miejscowe bądź zaobserwować pogorszenie funkcjonalności kolana, jak i całej nogi.

Dominującym objawem, jaki powoduje zapalenie ścięgna podkolanowego, jest ból. Odczujesz go najczęściej w tylnej części kolana nieco po zewnętrznej stronie. Ból ma tendencję do nasilania się podczas pewnych czynności. Szczególną ostrożność zachowaj podczas kucania, klękania, schodzenia po schodach, szybszego marszu i biegu. Nieprzyjemne doznania może wywołać także zakładanie nogi na nogę w taki sposób, że kostka chorej nogi jest oparta o goleń drugiej nogi (na kształt cyfry „4”).

Tylna strona kolana może być opuchnięta i nadwrażliwa na dotyk.

Zapalenie ścięgna mięśnia podkolanowego bywa przyczyną problemów z mobilnością. W wyniku tego stanu najczęściej możesz doświadczyć trudności z wykonaniem pełnego wyprostu kolana, co niekorzystnie wpływa na jakość chodzenia.

Zapalenie ścięgna mięśnia podkolanowego może nawet powodować torbiel bakera bądź cystę.

Rozpoznanie zapalenia ścięgna mięśnia podkolanowego wymaga kompleksowych badań diagnostycznych. Za pomocą np. ultrasonografii (USG) danego miejsca czy morfologii możesz uzyskać profil ogólnego stanu swojego zdrowia oraz szczegółowe informacje na temat danego obszaru ciała objętym procesem chorobowym. Zestaw takich badań pozwala lekarzowi zaplanować leczenie i ustalić rokowanie.

Chcesz mieć łatwy dostęp do badań i lekarzy? Kup prywatne ubezpieczenie zdrowotne, którego ofertę możesz zamówić na Welbi. Od 119 zł miesięcznie możesz mieć dostęp do e-konsultacji i wizyt stacjonarnych u lekarzy pierwszego kontaktu i 29 specjalistów, w tym ortopedy. Co więcej, z lekarzem rodzinnym skonsultujesz się w ciągu 24 godzin, a z innymi specjalistami z listy w ciągu z reguły 3 dni roboczych.

Szybki dostęp do lekarza może być dla Ciebie ważny, zwłaszcza jeśli uprawiasz aktywność stwarzającą ryzyko powstania kontuzji stawu kolanowego opisanego powyżej.

Zamów na Welbi ofertę i sprawdź, z jakich innych usług medycznych i na jakich zasadach można korzystać w ramach wybranego pakietu Polisy Zdrowie Welbi.

Jak leczyć zapalenie ścięgna mięśnia podkolanowego?

Rehabilitacja ruchowa stanowi jeden z istotnych elementów zarówno gaszenia ognisk zapalnych, jak i przywrócenia funkcjonalności stawu. Postępowanie zachowawcze rozpoczyna przede wszystkim odpoczynek. Kontynuowanie treningów i przeciążenie kolana w inny sposób, np. pracami domowymi, sprzyja pogłębianiu dolegliwości, bo zaostrza stan zapalny.

Zapalenie ścięgna mięśnia podkolanowego możesz wygaszać, stosując także pewne zabiegi fizjoterapeutyczne. Wskazane są szczególnie zimne okłady miejscowe. Możesz je wykorzystywać kilka razy dziennie w zależności od zaawansowania problemu. Wystarczy, że schłodzisz bawełnianą ściereczkę w wodzie, weźmiesz worek z mrożonką warzywną lub kostki lodu i przyłożysz na kilka minut w okolicę chorego ścięgna. Pamiętaj tylko, aby zastosowanego kompresu nie przykładać bezpośrednio do skóry, a owinąć go dodatkowo suchym ręczniczkiem. Zimny okład trzymaj kilka minut.

Cenne są też odpowiednie ćwiczenia na ból kolana. Pomagają one przywrócić elastyczność i siłę chorego ścięgna, a także usprawniają pracę innych elementów stawu, które przez zapalenie mięśnia podkolanowego nie mogły pracować prawidłowo.

Uzupełnieniem leczenia zapalenia ścięgna mięśnia podkolanowego bywają też np. kinesiotaping, terapia manualna i fizykoterapia. Czasem jako wsparcie stosuje się ponadto miejscowe leki przeciwzapalne, a w rozległych i przewlekłych zapaleniach lekarz może nawet zaproponować Ci ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym lub operację.

Źródła
  1. A. Bochenek, M. Reicher, Anatomia człowieka. Anatomia ogólna. Kości, stawy i więzadła, mięśnie, PZWL, Warszawa 2019.
  2. S.P. Jadhav i in., Comprehensive review of the anatomy, function and imaging of the popliteus and associated pathologic conditions, „Radiographics” 2014, nr 3.
  3. G. Paraskevas i in., A study on the morphology of the popliteus muscle and arcuate popliteal ligament, „Folia Morphologica” 2006, nr 65.
Author Agata Oleszkiewicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

twerkowanie-co-to-jest-jak-sie-go-nauczyc
Fitness
1 min.
Twerkowanie - co to jest? Jak się go nauczyć?
30.07.2021
jak-zrobic-gwiazde-krok-po-kroku-od-czego-zaczac
Fitness
1 min.
Jak zrobić gwiazdę krok po kroku? Od czego zacząć?
29.10.2021
jakie-sa-najlepsze-cwiczenia-na-gorne-partie-ciala
Fitness
1 min.
Jakie są najlepsze ćwiczenia na górne partie ciała?
30.07.2021
kozieradka-na-zmarszczki-jakie-daje-efekty
Fitness
1 min.
Kozieradka na zmarszczki - jakie daje efekty?
24.01.2022
Popularne w kategorii Fitness
staw-lokciowy-co-warto-wiedziec-o-jego-budowie
Fitness
1 min.
Stawy łokciowe – co warto wiedzieć o ich budowie, funkcjach i chorobach?
19.05.2021
Kalkulatory
Kalkulatory
Kalkulator BMIKalkulator ciąży i terminu poroduKalkulator dni płodnychKalkulator kaloriiKalkulator promiliKalkulator snuPrzelicznik kuchenny

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2025 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.