Co można zrobić z kalarepy? Kulinarne inspiracje
Kalarepa to warzywo, które ma szereg prozdrowotnych właściwości. Wystarczy wspomnieć, że wspomaga odchudzanie, poprawia trawienie, a zawarta w niej luteina pozytywnie wpływa na wzrok. Oprócz tego warzywo wykazuje właściwości detoksykujące i przeciwzapalne. Wiele osób zastanawia się jednak, co można zrobić z kalarepy. Warto jeść ją na surowo, dodawać do sałatek lub przygotować z niej smaczne danie obiadowe. Skorzystaj z kulinarnych inspiracji i sprawdź, jak smakuje zdrowie na talerzu.
Kalarepa – co to za warzywo i jak wpływa na zdrowie?
Kalarepa jest popularną odmianą kapusty warzywnej, jednak wyglądem wcale nie przypomina kapusty. Nad ziemią rozwija się duża, zielona bulwa, a tuż nad nią wyrastają owalne liście. W kuchni najczęściej wykorzystuje się ten pierwszy element, jednak młode liście również nadają się do jedzenia. Łodygi są przeważnie zielone lub fioletowe, a chrupiący miąższ ma lekko słodkawy smak.
To warzywo znano już w czasach starożytnych, jednak jego prozdrowotne właściwości nie zawsze były doceniane. Dzięki zawartości luteiny kalarepa pozytywnie wpływa na wzrok i chroni oczy przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.Oprócz tego działa bakteriobójczo i grzybobójczo, co w praktyce oznacza, że może stanowić naturalną ochronę np. przed wrzodami żołądka. Co więcej, wspiera odchudzanie, ponieważ zawiera mało kalorii oraz dużą ilość błonnika pokarmowego (3,6 g na 100 g), dzięki któremu uczucie sytości utrzymuje się przez długi czas. To jednak nie wszystkie zalety, jakie ma kalarepa. Właściwości prozdrowotne liści tego warzywa także są niezwykle cenne – sprawiają one, że wątroba łatwiej usuwa toksyny, a organizm się oczyszcza.
Kalarepa – wartości odżywcze
Kalarepa doskonale sprawdza się w menu diety odchudzającej – 100 g tego surowego warzywa to tylko 27 kcal, a ugotowane zawiera zaledwie o 2 kcal więcej.Jest źródłem witamin C, A, E i K, a także z grupy B. Zawiera składniki mineralne, takie jak: potas, wapń, żelazo, magnez i fosfor. Spożywanie tego warzywa niesie same korzyści dla zdrowia. Jeśli chcesz pozbyć się nadprogramowych kilogramów, możesz bez wyrzutów sumienia sięgać po plastry kalarepy i zastąpić nimi niezdrowe przekąski. To warzywo da się jednak wykorzystać w kuchni na wiele innych sposobów.
Co zrobić z kalarepy? Przepisy
Kalarepa jedzona na surowo dostarcza organizmowi więcej witamin i składników mineralnych niż ugotowana. Możesz mieć jednak pewność, że pod każdą postacią jest ona zdrowa i bardzo smaczna. Sprawdź, jak można przygotować sałatkę, zapiekankę czy placki z kalarepy.
Sałatka z kalarepą
Składniki:
2 duże kalarepy;
200 g piersi z kurczaka;
1 sałata lodowa;
1 pomarańcze;
0,5 szklanki pestek z dyni;
oliwa z oliwek;
przyprawy do dressingu: zioła prowansalskie, bazylia, sól, pieprz, cukier.
Sposób przygotowania: Pokrój pierś z kurczaka w kostkę, marynuj w ulubionych przyprawach przez mniej więcej pół godziny, a następnie usmaż na patelni. Odstaw mięso do ostudzenia. Następnie porwij lub pokrój liście sałaty lodowej, obierz pomarańczę i pokrój miąższ na kawałki, obierz i pokrój kalarepę w półplastry. Wymieszaj warzywa z pomarańczą i dodaj do nich kawałki kurczaka. Następnie połącz przyprawy do dressingu z oliwą z oliwek i wymieszaj całość. Posyp pestkami dyni i podawaj z bagietką lub grzankami. W takich sałatkach może pojawić się także pomidor. Przepisy nie są skomplikowane, a dodatkowy składnik wzbogaca danie o cenne witaminy i minerały.
Zapiekanka z kalarepy
Składniki:
1 kg kalarepy;
3 duże pomidory;
3 jajka;
200 g słodkiej śmietany;
150 g startego parmezanu;
masło;
przyprawy do smaku: pieprz, sól, gałka muszkatołowa.
Sposób przygotowania: Obierz bulwę kalarepy, pokrój ją w kawałki, a następnie gotuj przez mniej więcej 10 min w osolonej wodzie. Po tym czasie odcedź warzywo. Wysmaruj naczynie żaroodporne masłem i na jego dnie połóż kawałki ugotowanej kalarepy, a na nich warstwę pokrojonych, surowych pomidorów. Wymieszaj jajka, słodką śmietanę, połowę parmezanu, przyprawy i zalej warzywa. Wstaw do piekarnika nagrzanego do 220 stopni Celsjusza i piecz 15 min. Po tym czasie posyp wierzch zapiekanki resztą startego sera i piecz jeszcze około 10 min. Wierzch zapiekanki posyp resztą parmezanu.
Kalarepa gotowana
Składniki:
1 kg kalarepy;
2 łyżeczki cukru;
2 łyżki mąki pszennej;
200 g śmietany.
Sposób przygotowania: Umyj i obierz kalarepę, a następnie pokrój ją w słupki. Gotuj w osłodzonej wodzie do momentu, aż stanie się miękka. Wymieszaj mąkę ze śmietaną i dodaj do garnka z ugotowaną kalarepą. Mieszaj całość do momentu, aż powstanie sos śmietanowy. Ugotowaną kalarepę możesz podawać jako jarzynę do dań mięsnych lub komponować ją z innymi warzywami, takimi jak np. brokuły. Przepisy na takie dania są łatwe, a efekt cieszy podniebienie.
Placki z kalarepy
Składniki:
1 kg kalarepy;
2 szklanki mąki;
3 jajka;
100 g gęstej, kwaśnej śmietany;
przyprawy: pieprz, sól;
1 łyżka cukru;
0,5 łyżeczki sody oczyszczonej;
tłuszcz do smażenia (masło lub olej roślinny).
Sposób przygotowania: Umyj i obierz kalarepę, a następnie zetrzyj ją na tarce o drobnych oczkach. Do startego warzywa dodaj mąkę, jajka, cukier, przyprawy i sodę oczyszczoną. Wymieszaj składniki do uzyskania gęstej masy. Na patelni rozgrzej tłuszcz i kładź na niej placki z przygotowanej masy. Placuszki smaż z obu stron na złoty kolor i podawaj je z kwaśną śmietaną.
Co można zrobić z liści kalarepy?
Młode liście kalarepy także nadają się do spożycia. Mogą zastąpić szpinak lub jarmuż w sałatce warzywnej albo stać się składnikiem koktajlu warzywnego. Doskonale sprawdzą się także jako dodatek do zup albo oryginalny składnik pesto.
- J. Bator, Przepis na zdrowie, Wydawnictwo Znak, Kraków 2019.
- A. Maciąg, Smak zdrowia, Wydawnictwo Otwarte, Kraków 2017.
- K. Świątkowska i in., Jedz mądrze. Fakty i mity o zdrowym odżywianiu, Wydawnictwo Buchmann, Warszawa 2021.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.