Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieMedycyna naturalna 1 min.

Jak samodzielnie wpłynąć na nadmierne pocenie się na twarzy i ciele?

Olga Rymarska24.01.2022Aktualizacja: 21.10.2023

Najczęściej pocimy się pod pachami. Co, jeśli pot pojawia się również na twarzy lub na innych częściach ciała i wywołuje dyskomfort? Poznaj domowe sposoby na pocenie się.


co-zrobic-zeby-sie-nie-pocic-domowe-sposoby
pixabay

Polecane

grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
ziola-na-grzybice-paznokci-jelit-zatok-jamy-ustnej
Zdrowie
2 min.
Zioła na grzybicę - paznokci, jelit, zatok, jamy ustnej
24.01.2022
kwasne-mleko-wlasciwosci-zdrowotne-jak-zrobic-je-w-domu
Zdrowie
2 min.
Kwaśne mleko - właściwości zdrowotne. Jak zrobić je w domu?
24.01.2022
majeranek-na-kaszel-napar-herbata-syrop
Zdrowie
1 min.
Majeranek na kaszel – sposoby wykorzystania i działanie
30.05.2022
Spis treści
  1. Dlaczego się pocimy? Kiedy staje się to problemem?
  2. Co zrobić, żeby się nie pocić na twarzy?
  3. Nadmierne pocenie się na całym ciele – jak sobie z tym poradzić?
  4. Co zrobić, żeby się nie pocić pod pachami?

Dlaczego się pocimy? Kiedy staje się to problemem?

Nie da się całkowicie wyeliminować pocenia. Jest ono wynikiem procesów związanych z fizjologią organizmu, a dokładniej – działania gruczołów potowych. Te anatomiczne struktury zlokalizowane w skórze kontrolują temperaturę ciała, a to ma kluczowe znaczenie w utrzymaniu homeostazy, czyli równowagi cieplnej wewnątrz organizmu, pomiędzy 36 a 37 stopni Celsjusza. Oprócz tego usuwają toksyny w postaci amoniaku oraz kwasu moczowego. Gdy na Twoim ciele pojawi się już pot, po pewnym czasie zaczyna parować z powierzchni skóry, aby schłodzić ciało. Jest to ważne chociażby podczas uprawiania aktywności fizycznej.

Już wiesz zatem, że pocenie samo w sobie jest normalne i po prostu trzeba je zaakceptować. Problem pojawia się wówczas, gdy gruczoły potowe są nadaktywne, pocisz się niezależnie od sytuacji i pory roku. Pot przybiera nieprzyjemny zapach? Są za to odpowiedzialne bakterie, którym sprzyja środowisko bogate w owłosienie oraz nieodpowiednia higiena ciała. Przyczyn nadmiernego pocenia się jest wiele, a należą do nich:

  • problemy hormonalne związane np. z nadczynnością tarczycy, okresem dojrzewania,

  • okres menopauzy u kobiet,

  • spożywanie dużych ilości alkoholu, mocnej herbaty i kawy,

  • stres,

  • zbyt duża masa ciała (nadwaga, otyłość),

  • choroby (nowotwór, cukrzyca).

Co zrobić, żeby się nie pocić na twarzy?

Pocenie się na twarzy wynika bardzo często z infekcji wirusowej, która objawia się gorączką. W tym przypadku rozwiązaniem jest wykonywanie chłodnych (nie zimnych!) okładów przykładanych do czoła i policzków przez cienki ręcznik papierowy. Można także sięgnąć po paracetamol, który ma działanie przeciwgorączkowe. Jeśli jednak pocenie się twarzy nie jest wynikiem przeziębienia lub grypy, trzeba wdrożyć inne leczenie zachowawcze. Nie wyeliminuje ono źródła problemu, ale w pewnym stopniu wpłynie na ilość wydalanego przez skórę potu.

W przypadku pocenia się na czole, górnej części warg czy nosie warto zwrócić uwagę na ilość używanych kosmetyków. To rada skierowana głównie do pań, które stosują wiele produktów do makijażu, chcąc ukryć świecenie się twarzy. Niestety nie zwalcza to problemu, ponieważ im grubsza warstwa makijażu, tym pocenie jeszcze bardziej nasila się. Najlepiej wybrać lekkie podkłady lub wtedy, gdy jest to możliwe, całkowicie zrezygnować ze stosowania kosmetyków tego typu.

Nadmierne pocenie się twarzy może być również wynikiem diety bogatej w ostre przyprawy. Papryczka chilli, pieprz kajeński czy kurkuma wzmagają pracę gruczołów potowych. W tym przypadku bardzo ważne są wprowadzane stopniowo i po konsultacji z doświadczonym dietetykiem zdrowe nawyki żywieniowe.

Nadmierne pocenie się na całym ciele – jak sobie z tym poradzić?

Co zrobić, żeby się nie pocić na całym ciele? W niektórych przypadkach, np. w okresie menopauzy, konieczne jest wdrożenie leczenia hormonalnego, które zleca lekarz endokrynolog. Można również pomóc sobie domowymi sposobami, takimi jak:

  • kąpiele ziołowe bazujące na wyciągu z szałwii lub rumianku,

  • dbałość o częste wietrzenie pomieszczenia lub wyposażenie się w wiatrak,

  • noszenie odzieży i bielizny wykonanych z delikatnych i przepuszczających powietrze materiałów, które dodatkową odprowadzają wilgoć (np. len),

  • ograniczenie mięsa, ostrych przypraw, kawy i herbaty w diecie (polecamy detoks organizmu, aby pozbyć się z niego tego, co szkodliwe).

W eliminowaniu nadpotliwości staraj się obserwować, które ze sposobów najlepiej działają na Twój problem i stosuj tylko te, które wykazują skuteczność. Uwzględnij też konsultację z lekarzem, ponieważ nawet niepozorna nadpotliwość może być wynikiem chorób lub zaburzeń w organizmie. Pamiętaj, że nadmiernej potliwości nie da się wyleczyć wyłącznie domowymi sposobami. One jedynie hamują skutki, ale nie działają bezpośrednio na przyczynę nadmiernego pocenia się.

Co zrobić, żeby się nie pocić pod pachami?

W poceniu się pod pachami pomocne są miejscowe okłady z ziół takich jak kora dębu lub szałwia. Alternatywę stanowi picie herbat ziołowych, które działają na organizm kompleksowo. Można jeszcze nosić ubrania, które nie przylegają w okolicy pach. Zalecamy także regularną depilację, by nie doprowadzić do wzrostu nadmiernego owłosienia. W okresach letnich, gdy temperatura powietrza jest wysoka, zadbaj o częstsze mycie pach oraz zmianę ubrań na świeże. Na rynku znajdziesz także specjalne dezodoranty i antyperspiranty, które jednocześnie regulują pracę gruczołów wydzielniczych i ograniczają wydzielanie potu.

Źródła
  1. I. Makowska, A. Gmitrowicz, Psychodermatologia – pogranicze dermatologii, psychiatrii i psychologii, „Psychiatria i Psychologia Kliniczna” 2014, nr 14(2), s. 100–105.
  2. J. Sazanów-Lubelski i in., Nadpotliwość – patogeneza i metody leczenia, „Przegląd Dermatologiczny” 2018, nr 105(4), s. 523–533.
Author Olga Rymarska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.