Co ciekawego można przygotować z cukinii?
Z cukinii możesz przygotować wiele smakowitych potraw. Bez problemu zrobisz z niej zupę, placki, leczo, bigos, a także nadziejesz ją mięsem mielonym. Tak naprawdę może ograniczać cię tylko wyobraźnia i to, co znajdziesz w swojej lodówce.
Jakie są właściwości cukinii?
Cukinia jest w naszym kraju niezwykle popularnym warzywem. Można ją podawać już bardzo małym dzieciom. Ma ona wiele cennych dla zdrowia właściwości. Jest bogata w witaminy A, B1, C, K, PP, a także beta-karoten czy kwas foliowy. Jest doskonałym źródłem żelaza, wapnia, potasu i magnezu.
Warto, byś spożywał cukinię w swojej codziennej diecie. Nie dość, że jest warzywem lekkostrawnym, to jeszcze odkwasza organizm, poprawia trawienie i nie odkładają się w niej metale ciężkie.
Cukinia nadziewana mięsem mielonym - smaczny przepis
Cukinię można jeść na wiele sposobów. Jednym z nich jest nadziewanie tego warzywa mięsem mielonym.
Składniki:
2 średnie cukinie,
0,5 kg mielonego mięsa z indyka,
sól do smaku,
pieprz do smaku,
łyżeczka czerwonej papryki,
szczypta kurkumy,
0,5 łyżeczki imbiru,
¼ łyżeczki kminku mielonego,
ząbek czosnku przeciśnięty przez praskę,
2 średnie cebule drobno pokrojone i zeszklone na oleju,
jajko,
5 łyżek ryżu.
Sposób przygotowania: Cukinię umyj i przekrój na pół. Wyjmij z nich gniazda nasienne. W misce wymieszaj mięso mielone z przyprawami, jajkiem, cebulą i ryżem. Gdy powstanie jednolita masa, napełnij nią wgłębienia zrobione w cukinii. Następnie warzywa przełóż na patelnię, podlej niewielką ilością oleju i dolej szklankę wody. Duś pod przykryciem na wolnym ogniu około 30 minut.
Jak zrobić cukinię marynowaną w occie? Przepis
Doskonałą formą przechowywania cukinii jest przygotowanie z niej weków w postaci marynaty w occie. Bardzo dobrze sprawdzi się jako zimowa sałatka do drugiego dania czy kanapek. Składniki:
około 3 kg cukinii,
zalewa i przyprawy do każdego ze słoików - koper z baldachimem, 3 kulki ziela angielskiego, łyżeczka gorczycy, 2 liście laurowe, 4 ziarna pieprzu.
Sposób przygotowania: Zalewę przygotuj, łącząc ze sobą proporcje składników: szklankę octu, 4 szklanki wody, 0,5 szklanki cukru, 3 łyżeczki soli.
Jeżeli masz młodą cukinię, to umyj ją i pokrój w plastry bez wykrawania gniazd nasiennych. W przypadku starszych i większych warzyw przetnij je na pół, wykrój nasiona i gąbczastą strukturę. Następnie zetrzyj na tarce cukinię w plasterki albo użyj do tego celu robota kuchennego. Włóż do każdego słoika odpowiedni zestaw przypraw i nałóż cukinię. Zalej zalewą. Pasteryzuj słoiki z marynowaną cukinią przez 10 minut.
Jak zrobić keczup z cukinii? Przepis
Cukinia jest warzywem o wszechstronnym zastosowaniu. Można z niej zrobić m.in. keczup.
Składniki:
2 kg cukinii,
4 duże cebule,
1,5 łyżki soli,
0,5 szklanki octu jabłkowego,
0,5 szklanki cukru,
łyżeczka słodkiej papryki,
0,5 łyżeczki pieprzu,
duża szczypta ostrej papryki,
0,5 l koncentratu pomidorowego.
Sposób przygotowania: Umyj cukinię, obierz ją ze skóry, wykrój gniazda nasienne i gąbczastą część w środku. Obierz cebulę. Zetrzyj warzywa robotem kuchennym lub na tarce. Posól i odstaw na kilka godzin. Przełóż do garnka, dodaj cukier i zagotuj. Gdy zacznie wrzeć, zmniejsz ogień i gotuj na wolnym ogniu przez około 40 minut. Nie zapomnij o częstym mieszaniu. Dodaj ocet i sproszkowane przyprawy. Gotuj kolejne 20 minut bez pokrywki. Dodaj koncentrat pomidorowy, dobrze wymieszaj i gotuj jeszcze przez kilka minut. Użyj blendera, by keczup uzyskał jednolitą konsystencję.Przełóż go do wyparzonych słoików i zostaw do ostygnięcia. Następnie pasteryzuj przez 10 minut. Odstaw słoiczki do góry dnem, aż wystygną. Keczup z cukinii będzie doskonały do jedzenia zaraz po ugotowaniu, a także podczas zimowego próbowania przetworów.
Jak przygotować placki z cukinii? Dobry przepis
Cukinię możesz wykorzystać podobnie jak ziemniaki i zrobić z niej placki.
Składniki:
cukinia,
jajko,
pokrojona cebula,
kilka łyżek mąki (w zależności od konsystencji masy na placki).
Sposób przygotowania: Wystarczy, że zetrzesz ją na tarce o grubych oczkach, dodasz do niej jajko, sól, pokrojoną drobno cebulkę i kilka łyżek mąki. Następnie wszystko dobrze wymieszasz i upieczesz w formie placuszków na patelni.
Gotową masę cukiniową nakładaj łyżką na patelnię i formuj z niej placki. Upiecz z każdej strony na złoty kolor. Po upieczeniu postaraj się odsączyć nadmiar tłuszczu ręcznikiem papierowym. Placki z cukinii doskonale smakują z koperkiem i sosem jogurtowym.
Przepis na pyszny bigos z cukinii
Wspaniałą sprawą jest bigos z cukinii. Warto dodać to danie do swojego menu. Przygotowuje się je dużo szybciej niż bigos tradycyjny, a jest również bardzo smaczny.
Składniki:
cukinia pokrojona w kostkę bez części nasiennych,
pokrojona w kostkę cebula,
pokrojona w kostkę kiełbasa,
utarta na tarce marchewka,
ziele angielskie,
liść laurowy,
przeciśnięty przez praskę ząbek czosnku,
koncentrat pomidorowy,
pieprz,
sól.
Sposób przygotowania:Na oleju zeszklij cebulę. Dodaj do niej kiełbasę i czosnek. Smaż, aż kiełbasa lekko się zarumieni. Dodaj pieprz, ziele angielskie, liść laurowy, marchewkę i cukinię. Wymieszaj wszystko dobrze i duś pod przykryciem około 30 minut. Spróbuj danie i dopraw na słoność. Dodaj koncentrat pomidorowy, dobrze wymieszaj i duś jeszcze około 5 minut. Możesz podawać z pieczywem, ziemniakami lub jako samodzielne danie.
Jak zrobić dietetyczną zupę z cukinii?
Z cukinii możesz przygotować także lekkostrawną zupę.
Składniki:
cukinia pokrojona w kostkę,
marchewka starta na tarce,
ziemniaki obrane i pokrojone w kostkę,
pół pietruszki startej na tarce,
liście selera i lubczyku,
sól i pieprz do smaku,
oliwa z oliwek.
Sposób przygotowania:Dodaj wszystkie warzywa do garnka. Nalej 2 łyżki oliwy z oliwek. Nasyp pół łyżki soli i oprósz pieprzem. Nalej wody powyżej poziomu warzyw. Zagotuj, a następnie zmniejsz ogień i gotuj na wolnym ogniu aż do miękkości ziemniaków. Zupa jest lekka i wspomaga odchudzanie.
- M. Jarosz, Dietetyka. Żywność, żywienie w prewencji i leczeniu, Wydawnictwo IŻŻ, Warszawa 2017.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.