account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
FitnessĆwiczenia 2 min.

Trening izometryczny – ćwiczenia dla każdego. Zalety i efektywność treningu

Emilia Kruszewska27.07.2021Aktualizacja: 04.10.2022

Ćwiczenia izometryczne to doskonałe rozwiązanie zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych, szukających urozmaicenia programu treningowego. Ćwiczenia izometryczne to również podstawa rehabilitacji po przebytych urazach.


cwiczenia-izometryczne-czym-sa-na-czym-polegaja-efekty
pixabay.com

Polecane

twerkowanie-co-to-jest-jak-sie-go-nauczyc
Fitness
1 min.
Twerkowanie - co to jest? Jak się go nauczyć?
30.07.2021
swieca-jak-wykonac-to-cwiczenie-krok-po-kroku
Fitness
2 min.
Świeca - jak wykonać to ćwiczenie krok po kroku?
29.10.2021
cardio-ile-powinien-trwac-trening-jakie-sa-rodzaje
Fitness
1 min.
Cardio - ile powinien trwać trening? Jakie są rodzaje?
30.07.2021
marszobieg-co-to-jest-jakie-daje-efekty
Fitness
2 min.
Marszobieg - co to jest? Jakie daje efekty?
29.10.2021
Spis treści
  1. Czym jest trening izometryczny?
  2. Ćwiczenia izometryczne – przykłady
  3. Efektywność treningu izometrycznego
  4. Zasady treningu izometrycznego
  5. Ćwiczenia izometryczne – dla kogo?
  6. Przeciwwskazania do wykonywania ćwiczeń izometrycznych

Czym jest trening izometryczny?

Trening izometryczny to zestaw ćwiczeń skupiających się na napinaniu wybranej partii mięśniowej. Jego celem jest usprawnienie i wzmocnienie mięśni i ścięgien. Ćwiczenia izometryczne mogą być stosowane przez osoby początkujące i zaawansowane. Z racji wysokiej efektywności treningu jest on częścią rehabilitacji i fizjoterapii polegającej na usprawnianiu pacjentów po przebytych urazach i kontuzjach. Aby trening był najbardziej efektywny, powinien stanowić składową treningu siłowego (poprzez napięcie mięśnia w chwili jego maksymalnego skurczu, np. podczas wykonywania ćwiczenia na biceps).

Optymalny czas spięcia w treningu izometrycznym wynosi 20 sekund na każdą partię mięśniową. Trening w zależności od potrzeb może trwać od 15 do 35 minut. Najlepsze efekty przynosi powtarzany minimum 3 razy w tygodniu.

Co ważne, trening izometryczny nie przyczyni się do zwiększenia masy mięśniowej, a jedynie jej usprawnienia i poprawienia wydajności. Nie sprzyja również spalaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej. Dlatego też ćwiczenia izometryczne nie mogą być traktowane jako zamiennik dla treningu siłowego.

Polecamy

dlaczego-warto-regularnie-cwiczyc-sprawdz-jak-aktywnosc-wplywa-na-Twoje-zdrowie
Fitness

Dlaczego warto regularnie ćwiczyć? Sprawdź, jak aktywność fizyczna wpływa na Twój organizm

Aktywność fizyczna jest jednym z tych czynników, który ma największy wpływ na nasze zdrowie. Im więcej się ruszasz i mniej siedzisz, tym lepiej dla Twojej kondycji, zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Ćwiczenia mają pozytywny wpływ na każdego, bez względu na płeć, wiek, pochodzenie etniczne czy stopień sprawności. Są zalecane zarówno dzieciom, jak i starszym, kobietom w ciąży i osobom z ograniczoną sprawnością. Czy wiesz, jaki konkretnie ćwiczenia mają wpływ na Twój organizm?

Redakcja01.09.2021

Ćwiczenia izometryczne – przykłady

Większość ćwiczeń izometrycznych z powodzeniem możemy wykonać samodzielnie w domu. Oto niektóre z nich.

  • Trening izometryczny na wzmocnienie całego ciała – ćwiczenie deska, czyli tzw. plank. Unosi się ciało równolegle do podłogi, wykonując podpór na łokciach i palcach stóp. Gdy ćwiczenie jest prawidłowo wykonane, ciało powinno przyjąć idealnie równą linię. Podczas wykonywania planka musimy napiąć mięśnie brzucha i pośladków. Deska to idealne ćwiczenie na brzuch dla początkujących i zaawansowanych.

  • Ćwiczenie izometryczne na mięśnie brzucha, pleców i ramion – deska boczna, czyli trudniejsza wersja klasycznego planka. Wykonujemy ją, podpierając się na jednym przedramieniu i bocznej części stóp. W wersji zaawansowanej odrywamy od ziemi jedną nogę. Wolna ręka spoczywa wzdłuż tułowia.

  • Ćwiczenie izometryczne na wzmocnienie nóg – siad narciarski, nazywany też krzesełkiem. To ćwiczenie wykonujemy przy ścianie, imitując pozycję siadania. Należy pamiętać, by kolana były zgięte pod kątem prostym, a wyprostowane plecy przylegały na całej długości do ściany. Podczas wykonywania tego ćwiczenia patrzymy przed siebie.

  • Ćwiczenia izometryczne na kręgosłup – kładziemy się, przybierając prostą pozycję z rękoma spoczywającymi wzdłuż tułowia. Napinamy mięśnie szyi i wciskamy głowę w poduszkę, wytrzymując około 10 sekund.

  • Ćwiczenie izometryczne na pośladki – mostek lub tzw. wznosy bioder. Kładziemy się na macie, zginamy nogi w kolanach i unosimy ku górze biodra. Jednocześnie spinamy mocno mięśnie pośladkowe, wytrzymując 20 sekund. Dla wzmocnienia efektów i lepszej aktywacji mięśnia pomiędzy uda wkładamy piłkę, którą wraz z unoszeniem bioder ściskamy nogami.

Efektywność treningu izometrycznego

Wśród zalet ćwiczeń izometrycznych wskazuje się m.in. na:

  • wzmacnianie i aktywację mięśni głębokich i ścięgien,

  • uodparnianie mięśni i ścięgien na ryzyko wystąpienia kontuzji,

  • przyspieszenie rekonwalescencji i przywracanie sprawności ruchowej,

  • działanie przeciwbólowe,

  • poprawę elastyczności mięśni,

  • szybszą regenerację powysiłkową.

Efektywne działanie treningu izometrycznego docenią również osoby starsze. Regularne sesje treningowe poprawią zakres ruchowy i mobilność. Atutem sesji izometrycznej jest element ćwiczenia oddechowego i nauka jego kontroli podczas dużego wysiłku, np. podczas biegania.

Zasady treningu izometrycznego

Ćwiczenia izometryczne, aby były efektywne, muszą być wykonywane odpowiednio i z uwzględnieniem kilku kluczowych zasad. Przede wszystkim mięsień podczas spięcia powinien znajdować się w niezmienionej pozycji. Bardzo ważne jest również to, by przez cały okres spięcia, np. 20 sekund, ćwiczenie było utrzymane w jednakowej intensywności. Nie można zapominać również o równomiernym i spokojnym oddechu. W przypadku odczuwania bólu podczas ćwiczeń spiętych mięśni trening należy przerwać. Trudność sesji i czas jej trwania dobieramy indywidualnie do kondycji, stopniowo wydłużając każdą rundę powtórzeń.

Ćwiczenia izometryczne – dla kogo?

Różnorodność ćwiczeń izometrycznych sprawia, że z powodzeniem mogą być wykonywane zarówno przez osoby początkujące, jak i zaawansowane. W przypadku trenujących z małym doświadczeniem trening izometryczny jest pomocny w wypracowaniu prawidłowej pracy mięśni podczas spięcia. Jego działanie docenią osoby z zaburzeniem czucia mięśni głębokich, np. mięśnia pośladkowego. Różnorodność ćwiczeń izometrycznych może być ponadto dopasowana do osób kontuzjowanych lub z trwałym ograniczeniem ruchowym. Pobudzanie mięśni poprzez regularne spięcia pomoże zachować ich sprawność i prawidłową motorykę. Trening izometryczny to doskonały sposób na uzupełnienie programu treningowego dla osób zaawansowanych, np. biegaczy, rowerzystów czy pracujących nad zwiększeniem masy i rzeźbą ciała.

Przeciwwskazania do wykonywania ćwiczeń izometrycznych

Ćwiczenia izometryczne nie są wskazane dla osób ze schorzeniami serca i układu krążenia. W przypadku chorób reumatoidalnych zaleca się konsultację z lekarzem. Większość ćwiczeń izometrycznych nie powinny wykonywać również kobiety w I trymestrze ciąży.

Źródła
  1. A. Rutkowska-Kucharska, A. Siemieński, A. Wit, J. Gajewski, K. Buśko, P.M. McGinnis, R. Michnik, S. Winiarski, Biomechanika w sporcie i ćwiczeniach ruchowych, Edra Urban & Partner, Gdańsk 2021.
  2. J. Górski, Fizjologia wysiłku i treningu fizycznego, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

maseczka-z-sody-oczyszczonej-na-wagry-na-tradzik
Fitness
1 min.
Maseczka z sody oczyszczonej - na wągry, na trądzik
28.10.2021
sauna-japonska-ganbanyoku-co-warto-o-niej-wiedziec
Fitness
1 min.
Sauna japońska ganbanyoku - co warto o niej wiedzieć?
30.07.2021
rozgrzewka-dla-dzieci-jak-powinna-wygladac
Fitness
2 min.
Rozgrzewka dla dzieci - jak powinna wyglądać?
30.07.2021
jakie-sa-najlepsze-cwiczenia-na-gorne-partie-ciala
Fitness
1 min.
Jakie są najlepsze ćwiczenia na górne partie ciała?
30.07.2021
Popularne w kategorii Fitness
chodzenie-po-schodach-jakie-daje-efekty
Fitness
1 min.
Chodzenie po schodach - jakie daje efekty?
29.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.