Umów teleporadę
Welbi
FitnessRehabilitacja 1 min.

Najlepsze ćwiczenia na garba

Klaudia Gaicka27.07.2021Aktualizacja: 07.10.2022

Wdowi garb zwany garbem kojarzony był wcześniej jedynie z osobami starszymi, jednak coraz częściej pojawia się także u ludzi młodych. Dowiedz się, jak z tym walczyć.


cwiczenia-na-garba-jakie-sa-najlepsze-jak-cwiczyc
pixabay.com

Polecane

fala-uderzeniowa-co-to-jest-jak-dziala-na-czym-polega
Fitness
1 min.
Fala uderzeniowa - co to jest? Jak działa? Na czym polega? | Welbi.pl
27.07.2021
cwiczenia-na-kolana-jak-je-wzmocnic
Fitness
2 min.
Ćwiczenia na kolana - jak je wzmocnić?
29.10.2021
staw-skroniowo-zuchwowy-jak-jest-zbudowany
Fitness
1 min.
Staw skroniowo-żuchwowy: co warto o nim wiedzieć?
19.05.2021
staw-lokciowy-co-warto-wiedziec-o-jego-budowie
Fitness
1 min.
Stawy łokciowe – co warto wiedzieć o ich budowie, funkcjach i chorobach?
19.05.2021
Spis treści
  1. Wdowi garb – jak wygląda, czym jest i skąd się bierze?
  2. Objawy wdowiego garba
  3. Wdowi garb – co robić?
  4. Wdowi garb – masaże i ćwiczenia w domu

Wdowi garb – jak wygląda, czym jest i skąd się bierze?

Garbem nazywamy potocznie schorzenie, które określane jest wdowim garbem. Dawniej tę przypadłość obserwowało się głównie u osób starszych, przede wszystkim u kobiet w wieku menopauzalnym. Stąd zapewne wzięła się nazwa schorzenia. Dziś wdowi garb pojawia się bardzo często u ludzi młodych.

Ta nieestetyczna deformacja jest wadą postawy, którą należy leczyć. Garb to powstała tkanka zlokalizowana w dolnej części kręgosłupa szyjnego, u podstawy karku. Bolesne wybrzuszenie sprawia, że nasze mięśnie nie działają prawidłowo, dlatego nie można go ignorować.

Schorzenie najczęściej wynika z przeciążenia mięśni z powodu nieprawidłowej pozycji ciała. Nierzadko jest to związane z czynnościami, które wykonujemy na co dzień, zwłaszcza z pracą zawodową, która wymusza na nas nienaturalną postawę. Przykładem takiej aktywności może być oczywiście wielogodzinna praca przed komputerem.

Wśród innych przyczyn wdowiego garbu są czynniki genetyczne, problemy ze wzrokiem, osteoporoza czy kręgozmyk.

Niektóre badania wskazują również na to, że powstanie wdowiego garbu jest zależne od czynników psychogennych. Mowa tu przede wszystkim o chronicznym stresie, który wpływa niekorzystnie na równowagę mięśni.

Źródło filmu: youtube.com

Objawy wdowiego garba

Wdowi garb objawia się charakterystycznym wybrzuszeniem. Jednak to nie wszystko. Tej zmianie towarzyszy również wysunięta do przodu głowa oraz wyraźnie zaokrąglone plecy.

Oprócz charakterystycznych zmian wizualnych osoba z wdowim garbem skarży się zwykle na ból pleców i uczucie sztywności w okolicach karku, szyi i ramion. Dyskomfort może być odczuwalny również w okolicach łopatek, co przekłada się na niemożność wzięcia głębokiego, pełnego oddechu.

Co więcej, choremu towarzyszą często parestezje dłoni i palców. Ten objaw to nic innego jak mrowienie lub drętwienie. Dodatkowo przy tej wadzie postawy mogą występować zawroty i bóle głowy. Ból bywa mylnie diagnozowany z powodu tego, że ma różną intensywność, pojawia się nieregularnie i jest zlokalizowany w różnych częściach czaszki.

Oprócz powyższych objawów chory może doświadczyć również bruksizmu. Jest on dysfunkcją stawów skroniowo-żuchwowych i także może być powiązany z chronicznym stresem, problemami natury emocjonalnej oraz złymi nawykami. Symptomy tego schorzenia to przede wszystkim ból oraz duże napięcie mięśni szyi i twarzy. Nieleczona choroba może wywołać duże problemy z uzębieniem.

Wdowi garb – co robić?

Ogromny wpływ na skuteczność terapii ma czas jej rozpoczęcia. W przypadku zaawansowanych zmian konieczna może okazać się operacja, jednak można spróbować pozbyć się wdowiego garbu samodzielnie. Warto tu również zaznaczyć, że operacja niesie za sobą spore ryzyko i długi czas rekonwalescencji. Jest to zwykle ostateczność.

Najlepiej skorzystać z porady lekarza ortopedy, który na podstawie wywiadu i badania stwierdzi, co będzie dla Ciebie najlepsze. Dobrym pomysłem będzie również udanie się do fizjoterapeuty, który pomoże Ci dobrać ćwiczenia w oparciu o Twój konkretny przypadek. Może również zlecić lub zrobić specjalny masaż pleców, który pomoże uporać się z problemem.

Co ciekawe, bardzo popularny pajączek na plecy nie jest do końca polecanym rozwiązaniem w leczeniu wdowiego garbu. Wynika to z tego, że najlepiej uczyć się samodzielnie utrzymywać prawidłową postawę.

Wdowi garb – masaże i ćwiczenia w domu

Wiele z ćwiczeń przeznaczonych do leczenia wdowiego garbu można wykonywać samodzielne w warunkach domowych. Przy tym konkretnym schorzeniu bardzo dobrze mogą sprawdzić się rollery i piłeczki do masażu. Ich prawidłowe stosowanie pomaga rozluźnić przykurcz mięśni.

Równie ważne co masaże są ćwiczenia ogólnorozwojowe i rozciągające. Bardzo istotna jest w tym wypadku regularność. Jeżeli nie jesteś pewien, czy będziesz umieć ją zachować, możesz zapisać się na zajęcia ze stretchingu. Doświadczony prowadzący wesprze cię w osiągnięciu najlepszych efektów. Ćwiczenia rozciągające pomagają zmniejszyć nieprawidłowe napięcie tkanek. Są świetną techniką relaksującą.

W przypadku osób w starszym wieku, które nie mogą już wykonywać takich ćwiczeń, rozwiązaniem przynoszącym ulgę są np. codzienne spacery. Pamiętaj, że ruch to zdrowie, jednak powinien być on dostosowany do naszych możliwości.

Źródła
  1. J. Kruszyna, A. Świtoń, Postępowanie fizjoterapeutyczne w bólach pochodzenia mięśniowego w odcinku szyjno-piersiowym kręgosłupa, „Rehabilitacja w Praktyce” 2016, nr 4, s. 8–12.
  2. J. Kołodziej, K. Kołodziej, I. Momola, Postawa ciała, jej wady i korekcja, Fosze, Rzeszów 2004.
Author Klaudia Gaicka picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-zrobic-gwiazde-krok-po-kroku-od-czego-zaczac
Fitness
1 min.
Jak zrobić gwiazdę krok po kroku? Od czego zacząć?
29.10.2021
rozgrzewka-dla-dzieci-jak-powinna-wygladac
Fitness
2 min.
Rozgrzewka dla dzieci - jak powinna wyglądać?
30.07.2021
co-daje-stawianie-baniek-jak-i-gdzie-nalezy-to-robic
Fitness
1 min.
Co daje stawianie baniek? Jak i gdzie należy to robić?
27.07.2021
jak-korzystac-z-sauny-jak-czesto-i-na-ile-minut
Fitness
1 min.
Jak korzystać z sauny? Jak często i na ile minut?
30.07.2021
Popularne w kategorii Fitness
jakie-sa-najlepsze-cwiczenia-na-gorne-partie-ciala
Fitness
1 min.
Jakie są najlepsze ćwiczenia na górne partie ciała?
30.07.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.