Triceps – lokalizacja i funkcje
Triceps, czyli mięsień trójgłowy ramienia znajduje się na tylnej stronie ramienia. Po lekkim skręceniu (zrotowaniu) i napięciu wyprostowanej kończyny górnej w ustawieniu do wewnątrz, jego część można zobaczyć mniej więcej w połowie. Wówczas widnieje jako wyraźne zgrubienie, pod którym znajduje się wcięcie. Wbrew pozorom triceps jest rozbudowanym mięśniem. Składa się aż z 3 głów – długiej, bocznej i przyśrodkowej, które łączą się ze sobą oraz przyczepiają do łokcia. Na szerokość mięsień ten rozpościera się między kością ramienną a łopatką, a więc zajmuje dość duży obszar.Podstawowymi funkcjami tricepsa są: wyprost ręki w stawie łokciowym oraz wyprost i przywodzenie w stawie ramiennym. Za pierwszy ruch odpowiadają wszystkie głowy mięśnia trójgłowego, natomiast za drugi – wyłącznie głowa długa. Trening na triceps powinien zatem angażować wszystkie części tego mięśnia, aby uzyskać odpowiednie proporcje zarówno między nimi, jak i w stosunku do mięśni leżących w pobliżu.
Ćwiczenia na triceps z hantlami – przykłady
Najlepsze ćwiczenia na triceps z ciężarkami to takie, które angażują cały mięsień. Z hantlami można wykonać naprawdę różnorodny trening. Spójrz na przykładową rozpiskę.
Francuskie wyciskanie hantli. Połóż się na ławeczce lub złączonych krzesłach i weź hantle do uniesionych nad sobą rąk. Następnie powoli zegnij stawy łokciowe w taki sposób, aby ciężarki zbliżały się do twojej twarzy.
Odwrócone francuskie wyciskanie. Tym razem twoją pozycją wyjściową są zgięte łokcie. Weź do obu rąk 1 hantel. Prostuj ręce nad głową.
Prostowanie stawu łokciowego z hantlem. Stojąc, pochyl się tak, aby 1 ręka była oparta np. o krzesło. W drugą, zgiętą w stawie łokciowym rękę, chwyć hantel. Następnie wyprostuj kończynę równolegle do tułowia.
Wyciskanie hantli oburącz. Usiądź na krawędzi krzesła. Weź hantel i złap go rękami nad głową. Pamiętaj, by na początku wyprostować stawy łokciowe. Następnie zegnij łokcie, prowadząc hantel w kierunku podłogi.
Wyciskanie hantli jednorącz. To modyfikacja poprzedniego ćwiczenia. Tym razem wykonaj je najpierw jedną, a później drugą ręką. Zamiast pozycji siedzącej możesz ćwiczyć na stojąco.
Domowe ćwiczenia na triceps bez sprzętu
W domowych pieleszach bardzo często nie ma aż tyle miejsca na to, by przechowywać sportowy asortyment do ćwiczeń. Ćwiczenia na triceps można jednak wykonywać bez sprzętu. W porównaniu z treningiem, w którym pierwsze skrzypce grają hantle lub gumy oporowe, ten prawdopodobnie przyniesie efekty nieco później. Pamiętaj, że rzeźbienie mięśni to proces, a ciało każdego człowieka jest inne. Jedni mają większe predyspozycje do nabierania masy mięśniowej od innych. Nie liczy się sz, a regularność i cierpliwość.Ćwiczenia na triceps bez sprzętu to również ułatwienie. Nie trzeba iść na siłownię ani zastanawiać się nad tym, w jakie akcesoria do ćwiczeń wyposażyć się na początek. Podczas treningu wystarczy wykorzystać ciężar własnego ciała, który daje dużo możliwości i wyzwala sportową kreatywność. Alternatywą dla specjalistycznego sprzętu mogą być meble domowe. Oto propozycje ćwiczeń na triceps w domu bez użycia sprzętu:
Odwrotne pompki na krześle – ustaw się tyłem do krzesła w niskiej pozycji i ze zgiętymi kolanami. Złap jego krawędzie tak, by paliczki były skierowane na zewnątrz. Powoli zginaj ręce w łokciach i prostuj je.
Prostowanie łokcia z butelką – pochyl się, opierając jedną ręką o mebel. Do drugiej ręki weź butelkę wody (najlepiej litrową). Z pozycji zgięcia łokcia wyprostuj staw tak, by twoja kończyna ułożyła się równolegle do reszty ciała.
Pompki – możesz wykonać je w wariancie męskim (na prostych i uniesionych nogach), a także w wariancie damskim (na nogach opartych o podłoże). W wersji damskiej im bardziej cofniesz kolana do tyłu, tym ćwiczenie będzie trudniejsze do wykonania.
Możesz także wykonać ćwiczenie deskę na triceps. Dzięki niemu wzmocnisz nie tylko ramiona, ale również mięśnie całego ciała.
Trening na triceps – dlaczego warto wzmacniać ten mięsień?
Choć to biceps jest najchętniej eksponowany i wspominany najczęściej, to mięsień trójgłowy również zasługuje na uwagę. Przede wszystkim dlatego, że odpowiada za siłę całego ramienia i jest najsilniejszym prostownikiem stawu łokciowego. Mając mocny triceps, możesz uniknąć wielu urazów i kontuzji podczas uprawiania innych sportów. Mięsień ten stabilizuje, czyli ustawia w pewnym położeniu bark i łokieć oraz chroni je podczas wykonywania ćwiczeń i czynności codziennych, np. dźwigania ciężkich przedmiotów lub zakupów.Inną ważną kwestią są względy estetyczne i wizualne. Triceps stanowi ⅔ masy całego ramienia. Praca nad wszystkimi trzema głowami oraz wyrzeźbienie ich zdecydowanie poprawia proporcje w kontekście masy mięśniowej. Podczas ćwiczeń pamiętaj jednak o wzmacnianiu innych mięśni ramienia, takich jak biceps i naramienny.
- R. Aleksandrowicz, B. Ciszek, K. Krasucki, Anatomia człowieka. Repetytorium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020, s. 215.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.