Ćwiczenia ogólnorozwojowe – czym się charakteryzują?
Już po nazwie możesz domyślić się, czym są ćwiczenia ogólnorozwojowe. Ich głównym celem jest rozwój całego ciała w zakresie kondycji i sprawności. Ćwiczenia ogólnorozwojowe aktywują wszystkie mięśnie, a szczególnie mięśnie brzucha, nóg i pleców. To oznacza, że podczas jednego treningu pracuje całe Twoje ciało, bez wyjątków. Dla porównania – podczas ćwiczeń siłowych zwykle skupiasz się na określonej partii, np. ramionach lub pośladkach. W przypadku tych ćwiczeń nie ma ruchów izolowanych i wybiórczej aktywności pojedynczych grup mięśniowych. Trening ogólnorozwojowy oczywiście polega również na wykonywaniu ćwiczeń wzmacniających, jednak w odróżnieniu od ćwiczeń oporowych zwiększasz siłę wszystkich mięśni jednocześnie. Możesz robić je na siłowni, w domu, w parku lub przydomowym ogródku. Ćwicz samodzielnie lub z kimś, a nawet w większej grupie. Ćwiczenia ogólnorozwojowe są bezpieczne dla wszystkich, również dla dzieci i starszych osób.
Jakie są efekty ćwiczeń ogólnorozwojowych?
Pierwszym widocznym efektem ćwiczeń ogólnorozwojowych jest znaczna poprawa kondycji. Osoby, które wchodząc pod górkę, czują silne bicie serca, nie są w stanie przebiec krótkiego odcinka bez zadyszki lub ogólnie męczą się podczas jakiejkolwiek aktywności – mogą być pewne, że pod wpływem treningu ogólnousprawniającego to się zmieni. Regularne ćwiczenia również:
wzmacniają siłę mięśniową,
zmniejszają bóle mięśni (szczególnie kręgosłupa),
redukują masę ciała,
zapobiegają rozwojowi wielu chorób, np. cukrzycy, otyłości,
wpływają pozytywnie na psychikę,
poprawiają ogólną sprawność ciała,
normalizują ciśnienie tętnicze u osób borykających się z nadciśnieniem.
Aby efekty ćwiczeń ogólnorozwojowych były widoczne, treningi powinny być regularne oraz poprzedzone 15-minutową rozgrzewką. Najlepiej, aby podejmować aktywność fizyczną 3–4 razy w tygodniu i aby trwała ona minimum 25 minut. Długość 1 treningu jest uzależniona jednak od kondycji oraz wytrzymałości. Starsze osoby nie zawsze są w stanie od razu podołać dłuższym treningom. Będąc osobą początkującą, lepiej ruszać się częściej, a krócej. W przypadku ćwiczeń ogólnorozwojowych równie ważna jest technika, a więc dokładność ruchów. Zapewni nie tylko wysoką efektywność ćwiczeń, lecz także bezpieczeństwo i zminimalizowanie urazów.
Kto może wykonywać ćwiczenia ogólnorozwojowe?
Ćwiczenia ogólnorozwojowe może wykonać każdy – dzieci, młodzież, osoby dorosłe i
seniorzy. Oczywiście w zależności od wieku trzeba dostosować intensywność, charakter oraz czas trwania treningu do danej grupy osób. Ćwiczenia na siłowni dla kobiet będą z pewnością różniły się od treningu dla dzieci, w którym to np. pojawiają się elementy zabawy. Ćwiczenia ogólnorozwojowe sprawdzą się u osób otyłych, które borykają się ze zbyt dużą masą ciała, z bólami mięśni i stawów, a także u osób cierpiących na podwyższone ciśnienie tętnicze.
Ćwiczenia ogólnorozwojowe w domu bez sprzętu
Ćwiczenie ogólnorozwojowe w domu można wykonać bez sprzętu, a na początku przygody z tym rodzajem ćwiczeń nawet warto zacząć od treningu z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała, by przyzwyczaić się do jego specyfiki. Przykładowe ćwiczenia ogólnorozwojowe dla dorosłych i dzieci bez sprzętu to:
skrętoskłony,
sekwencja ruchowa przysiad – wyskok,
pajacyki,
pompki (damskie lub męskie),
skłony (tak, aby dotykać palcami jak najbliżej podłogi),
przysiad, a następnie wyprost nóg z wspięciem na palce,
chodzenie w przysiadzie lub półprzysiadzie.
Ćwiczenia ogólnorozwojowe dla dzieci powinny sprawiać im radość oraz dostarczać wiele
pozytywnej energii. Najmłodsi bazują bowiem na dobrych emocjach i z chęcią wykonują głównie te ćwiczenia, które są dla nich przyjemne i ciekawe. Do treningu ogólnousprawniającego warto wdrożyć takie przyrządy, jak piłki, drążki, sznurki, poduszki. Dzieci wykonują podczas niego ćwiczenia równoważne (np. chodzenie po krawężniku, po sznurku, stanie na jednej nodze na poduszce), ćwiczenia dynamiczne (przysiady, podciąganie na drążku, podskoki z wymachem ramion, mostek, jaskółka) czy ćwiczenia statyczne (rozciąganie, ćwiczenia oddechowe).