account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
FitnessĆwiczenia 2 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Ćwiczenia izometryczne na brzuch, plecy i nogi – jak wzmocnić swoje ciało?

Olga Rymarska 29.10.2021Aktualizacja: 04.10.2022

Jeśli chcesz poprawić wygląd swojej sylwetki i cieszyć się silnym ciałem przez lata, wprowadź ćwiczenia wzmacniające do swojej codzienności! Dowiedz się, które są najskuteczniejsze!


cwiczenia-wzmacniajace-brzuch-kregoslup-nogi
pexels.com

Polecane

twerkowanie-co-to-jest-jak-sie-go-nauczyc
Fitness
1 min.
Twerkowanie - co to jest? Jak się go nauczyć?
30.07.2021
cardio-ile-powinien-trwac-trening-jakie-sa-rodzaje
Fitness
1 min.
Cardio - ile powinien trwać trening? Jakie są rodzaje?
30.07.2021
hula-hop-jakie-sa-efekty-cwiczen
Fitness
1 min.
Hula-hoop – efekty regularnego wykonywania ćwiczeń
30.05.2022
swieca-jak-wykonac-to-cwiczenie-krok-po-kroku
Fitness
2 min.
Świeca - jak wykonać to ćwiczenie krok po kroku?
29.10.2021
Spis treści
  1. Ćwiczenia wzmacniające – na czym polegają? Dlaczego warto je robić?
  2. Ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha
  3. Ćwiczenia wzmacniające kręgosłup
  4. Ćwiczenia wzmacniające nogi i pośladki

Ćwiczenia wzmacniające – na czym polegają? Dlaczego warto je robić?

Ćwiczenia wzmacniające to inaczej ćwiczenia izometryczne. Są oparte na skurczu izometrycznym, czyli takim, w którym mięśnie napinają się, lecz nie zmieniają swojej długości. Dobrym przykładem jest kilkukrotne zaciskanie i rozluźnianie pięści – zauważysz wówczas, jak poszczególne mięśnie dłoni i przedramienia się poruszają, ale nie dochodzi do ich skrócenia. Etap relaksu (dwukrotnie krótszy od ćwiczenia) jest bardzo ważny, aby tkanki mięśniowe mogły odpocząć, a następnie znów wydajnie pracować podczas ćwiczeń. Przeciwieństwo stanowią ćwiczenia izotoniczne, np. ruch zgięcia łokcia z ciężarkiem jako sposób na wzmocnienie mięśnia dwugłowego ramienia. Wówczas mięsień napina się pod wpływem zmiany swojej długości.

Ćwiczenia na wzmocnienie kręgosłupa, brzucha czy nóg nie są wymagające. To znaczy, że nie musisz mieć doskonałej kondycji i wydolności, by im z łatwością podołać. Z pewnością nie należą do intensywnych, a do wykonania wielu z nich wystarczą Ci kanapa lub krzesło w pracy. Na wszelki wypadek wyposaż się jednak w matę do ćwiczeń. Ćwiczenia izometryczne wzmacniają całe ciało, uelastyczniają mięśnie oraz zwiększają ich siłę i wytrzymałość. Ponadto zmniejszają ból mięśniowy, przyspieszają metabolizm oraz kształtują sylwetkę. Podczas treningu bardzo ważny jest oddech, regularne tempo oraz płynne przechodzenie od napięcia do rozluźnienia mięśnia. Istotną zaletą ćwiczeń wzmacniających jest to, że może robić je każdy, również dziecko w wieku szkolnym.

Ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha

Widocznie zarysowane mięśnie brzucha są częstym celem treningowym. To zrozumiałe – kwestie wizualne wpływają na samoocenę i pozwalają wyglądać zgodnie z oczekiwaniami. Niemniej jednak ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha są ważne również z innego powodu: wpływają na utrzymanie prawidłowej postawy ciała podczas różnych pozycji i ruchów. Słabe mięśnie to utrudniają oraz doprowadzają do niewłaściwej stabilizacji kręgosłupa.

Poniżej prezentujemy przykładowy trening wzmacniający brzuch:

  1. Zrób wdech z jednoczesnym wciągnięciem brzucha. Napnij jego mięśnie, a wraz z wydechem rozluźnij je.

  2. Przejdź do pozycji leżenia przodem, podeprzyj się na przedramionach i palcach stóp. Wciągnij brzuch i unieś tułów. Nie wypychaj pośladków do góry i postaraj się utrzymać ciało w jednej linii.

  3. W tej samej pozycji co wcześniej unieś rękę ku górze. Przy tym ruchu odwróć tułów tak, by jego boczna krawędź „patrzyła” na sufit.

  4. W pozycji leżenia tyłem unieś głowę i klatkę na wysokość 1 cm.

  5. Połóż się na plecach, a nogi zegnij w kolanach. Jedną z nich unieś tak, aby kąt między podudziem a udem wynosił 90 stopni. Część dłoniową ręki połóż na przodzie uda nogi uniesionej. Naciskaj udem na rękę, a ręką na udo.

Aktywnością, dzięki której możesz wzmocnić mięśnie proste i poprzeczne brzucha, jest również jazda na rowerze.

Ćwiczenia wzmacniające kręgosłup

Ćwiczenia wzmacniające mięśnie kręgosłupa pozwalają (podobnie jak w przypadku brzucha) utrzymać prawidłową postawę, a także sprawić, że plecy lepiej znoszą obciążenia. Co oznacza „lepiej”? Silniejsze mięśnie pleców są równoznaczne z mniejszą ilością i intensywnością napięć, wynikających ze zbyt dużych nakładów sił zewnętrznych (np. podczas dźwigania zakupów, schylania się po ciężki przedmiot, długotrwałego siedzenia). W efekcie są bardziej przystosowane do niekorzystnych warunków i mniej podatne na schorzenia i urazy. Ćwiczenia wzmacniające kręgosłup warto połączyć z wizytą na basenie. Zalet pływania jest naprawdę wiele.

Przykładowy trening:

  1. Połóż się na brzuchu. Ręce wyprostuj przed sobą. Unieś do góry na zmianę lewą nogę z prawą ręką i prawą nogę z lewą ręką.

  2. Deska przodem.

  3. Przejdź do klęku podpartego. Wyprostuj do tyłu jedną ze zgiętych nóg. Zrób to samo z drugą.

  4. W pozycji leżenia na brzuchu podłóż pod brodę ręce tak, aby łokcie były skierowane do boku. Następnie unieś głowę z rękoma do góry.

  5. Połóż się na plecach. Nogi ugnij w kolanach, a ręce skrzyżuj na klatce piersiowej. Następnie unieś biodra do góry i wyprostuj jedną z nóg. Ten sam ruch wykonaj na drugą kończynę.

Ćwiczenia wzmacniające nogi i pośladki

Wiele ćwiczeń na mięśnie nóg i pośladków można wykonać, siedząc w pracy lub podczas oglądania telewizji. Należy do nich napinanie pośladków, a także prostowanie nogi z jednoczesnym przyciągnięciem palców do siebie (jest to ćwiczenie na mięśnie czworogłowe uda).

Oto inne propozycje:

  1. Przejdź do klęku podpartego. Następnie unieś nogę tak, by udo znajdowało się w linii prostej z kręgosłupem. W tym momencie napnij pośladek.

  2. Połóż się na plecach, nogi zegnij w kolanach. Unieś biodra do góry i napnij pośladki.

  3. Stań w lekkim rozkroku, a następnie oprzyj się o stół lub parapet. Wespnij się na palcach.

  4. W pozycji leżącej z prostymi nogami naprzemiennie wciskaj pięty w podłoże.

  5. Pozostań w tej samej pozycji, a między nogi włóż ręcznik, grubszą poduszkę lub gumową piłkę. Zaciskaj kolanami przedmiot.

Wpływ aktywności fizycznej na zdrowie jest naprawdę szeroki. Warto codziennie wykonywać każdy rodzaj ćwiczeń – nie tylko wzmacniających, ale również rozciągających całe ciało.

Źródła
  1. F. Delavier, Atlas treningu siłowego, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011, s. 66–115.
  2. J. Żołądź, Co warunkuje siłę, moc i wytrzymałość mięśni szkieletowych człowieka?, Statsoft Polska, 2003, s. 23–27.
Author Olga Rymarska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jakie-sa-najlepsze-cwiczenia-na-gorne-partie-ciala
Fitness
1 min.
Jakie są najlepsze ćwiczenia na górne partie ciała?
30.07.2021
jak-wyszczuplic-lydki-jakie-sa-skuteczne-sposoby
Fitness
1 min.
Jak wyszczuplić łydki? Jakie są skuteczne sposoby?
29.10.2021
co-daje-stawianie-baniek-jak-i-gdzie-nalezy-to-robic
Fitness
1 min.
Co daje stawianie baniek? Jak i gdzie należy to robić?
27.07.2021
kapiel-kwasoweglowa-sucha-morka-jakie-ma-dzialanie
Fitness
2 min.
Kąpiel kwasowęglowa - sucha, mokra. Jakie ma działanie?
30.07.2021
Popularne w kategorii Fitness
chodzenie-po-schodach-jakie-daje-efekty
Fitness
1 min.
Chodzenie po schodach - jakie daje efekty?
29.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.