Umów teleporadę
Welbi
FitnessĆwiczenia 1 min.

Jakie efekty dają ćwiczenia z gumą? Jak wybrać gumę i jakie ćwiczenia wykonywać?

Magda Habel27.07.2021Aktualizacja: 28.09.2022

Gumy oporowe to akcesoria sportowe, które sprawią, że Twój trening przyniesie lepsze efekty. Dzięki nim wzmocnisz mięśnie i pięknie wymodelujesz ciało. Sprawdź, jak wykonywać ćwiczenia z gumą.


cwiczenia-z-guma-jakie-daja-efekty-na-brzuch-i-posladki
pixabay.com

Polecane

orbitrek-jakie-sa-efekty-cwiczen-brzuch-posladki
Fitness
1 min.
Orbitrek - jakie są efekty ćwiczeń? Brzuch, pośladki
30.07.2021
cwiczenia-na-miesnie-nog-jak-je-wzmocnic
Fitness
1 min.
Ćwiczenia na mięśnie nóg - jak je wzmocnić?
29.10.2021
pompki-damskie-jak-je-prawidlowo-robic
Fitness
2 min.
Pompki damskie - jak je prawidłowo robić?
29.10.2021
cardio-ile-powinien-trwac-trening-jakie-sa-rodzaje
Fitness
1 min.
Cardio - ile powinien trwać trening? Jakie są rodzaje?
30.07.2021
Spis treści
  1. Czym charakteryzują się ćwiczenia z gumą?
  2. Co to są gumy oporowe i do jakiego rodzaju treningu służą?
  3. Trening z gumami oporowymi – jak wygląda?
  4. Ćwiczenia z gumami efekty
  5. Przykładowe ćwiczenia z gumą na brzuch
  6. Ćwiczenia z gumą na pośladki i uda

Czym charakteryzują się ćwiczenia z gumą?

Ćwiczenia z gumami to uniwersalna forma aktywności. Pozwalają pięknie wymodelować sylwetkę, są też bardzo popularną odmianą rehabilitacji. Trening z gumami oporowymi możesz wykonać praktycznie wszędzie – również w domowym zaciszu. Przygotowaliśmy dla Ciebie kompendium wiedzy na temat tej formy treningu wraz z propozycjami ćwiczeń.

Co to są gumy oporowe i do jakiego rodzaju treningu służą?

Ćwiczenia z gumą kojarzą się ze stretchingiem dla początkujących. To nie do końca prawda – owszem, są polecane początkującym, ale wykorzystuje się je również podczas treningu siłowego lub aerobowego. To bardzo uniwersalne akcesorium treningowe, z którym możesz wykonać np. przynoszące ulgę ćwiczenia na ból pleców.

Gumy oporowe najczęściej wykonane są z lateksu lub elastycznej tkaniny. W sklepach sportowych spotkasz gumy w różnych kolorach. Jednak nie chodzi o to, aby móc dopasować gumę do stroju na siłownię. Gumy stawiają mniejszy lub większy opór podczas ich rozciągania. Ich kolory informują o tym, ile siły trzeba włożyć w ćwiczenia z gumą. Każda firma produkująca gumy stosuje inną paletę barw, dlatego przed zakupem sprawdź parametry zapisane na metce. Innym sposobem sprawdzenia oporu gum jest porównanie ich szerokości. Im większa, tym więcej siły trzeba będzie włożyć w jej rozciągnięcie. Aby zapewnić sobie zróżnicowany trening, warto kupić gumy o różnych szerokościach.

Do wyboru masz pętle lub gumy proste o różnej długości. Początkującym łatwiej będzie ćwiczyć z dłuższą gumą w postaci odcinka. W razie potrzeby można je związać i w ten sposób stworzyć pętlę, jeśli tego wymaga wykonywane ćwiczenie. Można je również przywiązać do mebli czy złożyć – proste gumy są zdecydowanie bardziej praktyczne i uniwersalne. Pętle również się sprawdzają, ale wykorzystasz je do mniejszej liczby ćwiczeń. Trzeci typ to gumy o okrągłym przekroju z uchwytami na końcach, tzw. tubingi.

Ćwiczenia z gumami mogą być elementem treningu siłowego. Możesz używać gum zamiast ciężarków. I trzeba przyznać, że to bardzo praktyczne rozwiązanie – o ile ciężarki mogą być kłopotliwym bagażem, o tyle gumy możesz zabrać ze sobą dosłownie wszędzie. Trening z gumami ułatwia ćwiczenia na brzuch dla początkujących.

Trening z gumami oporowymi – jak wygląda?

Elastyczna guma stawia opór podczas wykonywania ćwiczeń. To uniwersalne akcesorium treningowe, które może ułatwić pewne rodzaje ćwiczeń lub sprawić, że będziesz potrzebować więcej energii, aby wykonać konkretny ruch. Guma zatem może stanowić wsparcie lub dodatkowe obciążenie – wszystko zależy od tego, jaki rodzaj ćwiczeń wykonujesz. Guma założona na uniesione stopy pozwala utrzymać nogi w wyprostowanej pozycji, ułatwia rozciąganie lub wykonywanie brzuszków. Z drugiej strony „utrudnia” trening siłowy – ponieważ guma stawia opór w pełnym zakresie ruchu.

Ćwiczenia z gumami efekty

Gumy oporowe są bardzo przydatne na początkowym etapie treningów. Ułatwiają utrzymanie prawidłowej pozycji i opanowanie techniki. Dla osób, które trenują już jakiś czas, gumy stanowią formę urozmaicenia lub utrudnienia podczas wykonywania ćwiczeń. To doskonały sposób, aby ćwiczenia domowe stały się równie wydajne jak te wykonywane na siłowni na maszynach i przy użyciu infrastruktury sali gimnastycznej. Ćwiczenia z gumami pozwalają Ci kontrolować napięcie mięśniowe, przez co obniżysz ryzyko bolesnych zakwasów i kontuzji.

Ta forma treningu, jeśli jest dobrze dobrana, już po miesiącu przyniesie widoczne efekty. Podczas ćwiczeń spalisz zbędny tłuszcz, a na jego miejsce pojawią się ładnie zarysowane mięśnie. Jak już wspomnieliśmy, ćwiczenia z gumą to również forma rehabilitacji. Pozwala przywrócić mobilność stawów i prawidłową pracę mięśni po kontuzjach i urazach.

Przykładowe ćwiczenia z gumą na brzuch

Pierwsza propozycja to proste ćwiczenie, podczas którego bardzo wydajnie pracują mięśnie brzucha. Połóż się na plecach i załóż gumę na stopy, a jej końce owiń wokół dłoni. Pamiętaj, aby nie zaciskać gumy na nadgarstkach. Unieś proste nogi i napnij mięśnie brzucha. Bardzo ostrożnie podciągnij się na gumie tak, aby oderwać barki od podłogi. Wykonaj trzy serie po dziesięć.

Druga propozycja to ćwiczenie, które modeluje nie tylko brzuch, lecz także plecy. Usiądź z nogami ugiętymi w kolanach. Gumę umieść pod stopami i chwyć jej końce. Dłonie złącz przed klatką piersiową i wyprostuj plecy. Przenieś ręce w prawo, jednocześnie unosząc stopy i skręcając górną część tułowia. Wróć do pozycji wyjściowej i rozluźnij ciało. Powtórz ćwiczenie dziesięć razy i zmień stronę. Wykonaj po trzy serie.

Ćwiczenia z gumą na pośladki i uda

Aby za pomocą gumy wymodelować pośladki, ustaw się w klęku podpartym na przedramionach z gumą założoną na stopy. Wyprostuj prawą nogę – postaraj się utrzymać ją w jednej linii z biodrami. Prawą stopę wypychaj ku tyłowi. Ćwiczenie powtórz 10 razy, po czym zmień stopę. Wykonaj trzy serie po 10 powtórzeń.

Druga propozycja to proste ćwiczenie na uda. Połóż się na lewym boku i załóż gumę powyżej kolan. Nogi w kolanach zegnij tak, aby utworzyły kąt prosty. Prawą nogę odciągaj do momentu, aż poczujesz opór gumy. Ruch powtórz 10 razy, po czym zmień stronę i ćwiczenie wykonaj analogicznie, odwodząc nogę lewą. Wykonaj 3 serie tego ćwiczenia dla każdej ze stron.

Za pomocą gumy możesz trenować również plecy i ramiona. Jeśli chcesz wykorzystać gumę podczas rehabilitacji, najpierw ustal plan treningowy z fizjoterapeutą.

Źródła
  1. K. Domagała, Ćwiczenia z elastycznymi taśmami, str. 20, str. 26, Warszawa 2016 r.
Author Magda Habel picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-korzystac-z-sauny-jak-czesto-i-na-ile-minut
Fitness
1 min.
Jak korzystać z sauny? Jak często i na ile minut?
30.07.2021
co-daje-stawianie-baniek-jak-i-gdzie-nalezy-to-robic
Fitness
1 min.
Co daje stawianie baniek? Jak i gdzie należy to robić?
27.07.2021
jak-zrobic-gwiazde-krok-po-kroku-od-czego-zaczac
Fitness
1 min.
Jak zrobić gwiazdę krok po kroku? Od czego zacząć?
29.10.2021
olej-rycynowy-na-zmarszczki-jak-dziala
Fitness
1 min.
Olej rycynowy na zmarszczki - jak działa?
24.01.2022
Popularne w kategorii Fitness
ile-kalorii-ma-jajko-sadzone-na-twardo-na-miekko
Odżywianie
1 min.
Czy jajka są kaloryczne? Fakty i mity
19.05.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.