Dlaczego warto jeść cykorię? Jak ją przyrządzić, aby była smaczna?
Cykoria jest bardzo zdrowym warzywem. Niestety, nie jest zbyt szczególnie lubiana przez naszych rodaków. Warto ją odczarować i zacząć stosować w codziennej diecie, bo przynosi naprawdę wiele korzyści zdrowotnych dla organizmu.
Jakie są właściwości cykorii?
Cykoria zawiera wiele cennych witamin i minerałów. Jest bogata w witaminy B1, B2 i C. Dostarczy twojemu organizmowi kwasu foliowego, manganu, potasu, sodu, magnezu, żelaza, fosforu i cynku.
Wpływ cykorii na organizm człowieka jest bardzo korzystny. Dzięki niej:
będziesz mieć lepszy apetyt i lepsze trawienie,
Twój organizm będzie produkował więcej czerwonych krwinek,
Twoje nerki będą lepiej pracowały,
będziesz mieć wsparcie w cukrzycy,
jeśli karmisz piersią, zwiększy się produkcja mleka.
Cykoria najlepiej będzie działać na Twój organizm, gdy będziesz jeść ją na surowo. Jeśli jednak chorujesz na wrzody żołądka albo zmagasz się z jego zapaleniem, to lepiej nie sięgaj po to warzywo. W przypadku nadwagi też zachowaj ostrożność, bo cykoria pobudza apetyt.
Jaki jest przepis na sałatkę z cykorią?
Możesz samodzielnie przygotować pyszną sałatkę z cykorii.
Składniki:
2 małe cykorie,
duże jabłko,
sok wyciśnięty z połówki cytryny,
garść podprażonych na patelni i drobno pokrojonych orzechów włoskich,
pół pęczka szczypiorku,
sól, pieprz,
pół szklanki śmietany 30%,
łyżeczka musztardy
łyżeczka octu jabłkowego.
Sposób przygotowania: Umyj cykorię i wysusz papierowym ręcznikiem. Obierz ją z brzydkich liści i wykrój głąby, które przyczyniają się do gorzkiego smaku warzywa. Pokrój na małe kawałki. Jabłka umyj, obierz i pokrój w kosteczkę. Polej sałatkę sokiem z cytryny. Dodaj podprażone orzechy włoskie. W miseczce dobrze wymieszaj śmietanę, sól, pieprz, musztardę i ocet jabłkowy. Polej sałatkę. Wszystko posyp drobno pokrojonym szczypiorkiem.
Cykoria na ciepło z patelni
Najzdrowsza jest cykoria jedzona na surowo. Jednak bardzo wiele walorów smakowych ma przygotowana na ciepło, na patelni.
Składniki:
2 oczyszczone cykorie z wykrojonymi głąbami, pokrojone na plastry,
100 g masła,
sok wyciśnięty z połowy cytryny,
sól i pieprz,
łyżeczka cukru pudru,
¾ szklanki wody (ok. 190 ml wody).
Sposób przygotowania: Rozpuść masło na patelni. Wrzuć cykorię i dobrze wymieszaj, a następnie posól i popieprz. Dodaj łyżeczkę cukru pudru i sok z cytryny. Dolej wodę i wymieszaj. Duś pod przykryciem przez około 20 minut. Pamiętaj o tym, aby od czasu do czasu potrawę przemieszać. Tak przygotowaną cykorię możesz podawać jako samodzielne danie albo jako przystawkę do obiadu.
Przepis na surówkę z czerwonej cykorii
Cykoria czerwona jest jedną z odmian cykorii. Możesz przygotować z niej pyszną surówkę.
Składniki:
średnia cykoria,
biała części średniego pora,
⅕ szklanki oliwy (40 ml),
2 łyżki soku z cytryny,
sól i pieprz,
łyżka musztardy,
łyżeczka cukru,
słodkie jabłko.
Sposób przygotowania: Umyj cykorię i osusz jej liście. Pokrój na drobne kawałeczki. Obierz jabłko i pokrój w drobną kostkę lub zetrzyj na tarce. Pokrój pora na drobne kawałeczki. Zetrzyj ogórka na tarce. W jednym naczyniu wymieszaj oliwę z sokiem z cytryny, musztardą i cukrem. Polej sałatkę z czerwonej cykorii powstałym sosem. Posól i popieprz, a następnie wszystko dobrze wymieszaj. Odstaw do lodówki, by sałatka się przegryzła.
Przepis na zapiekankę z cykorii
Z cykorii możesz też przygotować zapiekankę.
Składniki:
cykoria,
4 duże plastry szynki,
2 łyżki masła,
1 szklanka mleka,
ser żółty w plastrach,
2 łyżki mąki,
sól, pieprz,
2 łyżki soku z cytryny,
szczypta gałki muszkatołowej,
ząbek czosnku,
kostka bulionu warzywnego.
Sposób przygotowania: Umyj cykorię, odkrój głąba i brzydkie liście. Zagotuj wodę, posól ją i dodaj sok z cytryny. Wrzuć cykorię na 5 minut do wrzątku. Gdy ostygnie i ocieknie z wody, będzie gotowa do dalszej obróbki.
Przygotuj w rondelku sos beszamelowy. Roztop masło, dodaj mąkę i mieszaj przez cały czas. Poczekaj, aż zasmażka osiągnie jasny kolor. Dolewaj powoli zimne mleko i mieszaj sos. Gdy zacznie wrzeć, dodaj kostkę bulionową i przyprawy – sól, pieprz i gałkę muszkatołową, przeciśnięty przez praskę czosnek. Gotuj sos przez kilka minut na wolnym ogniu. Nie zapomnij o tym, by mieszać go przez cały czas.
Do naczynia żaroodpornego nalej trochę sosu beszamelowego. Cykorię zawiń plastrami szynki i żółtego sera. Ułóż w naczyniu żaroodpornym. Polej pozostałym sosem beszamelowym. Na wierzch połóż plastry sera, które ci zostały. Zapiekankę powinieneś piec w 180 stopniach Celsjusza przez około pół godziny.
- H. Kunachowicz i in., Tabele składu i wartości odżywczej żywności, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2017.
- D. Włodarek i in., Dietoterapia, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2015.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.