Karmienie piersią – czego nie jeść? Główne zasady diety podczas laktacji
Dieta w czasie karmienia piersią wpływa przede wszystkim na samopoczucie i stan zdrowia mamy, ale nie pozostaje obojętna dla procesu laktacji. Podczas karmienia piersią kobieta powinna prowadzić urozmaicony i zbilansowany sposób odżywiania. Sprawdź, co można jeść, a czego należy unikać podczas karmienia piersią. Dowiedz się, czy laktacja wpływa na zapotrzebowanie energetyczne.
Dieta mamy karmiącej piersią
Temat karmienia piersią jest bardzo złożony. Z poradników Welbi dowiesz się, jak długo karmić piersią, jakie są pozycje do karmienia, na czym polega karmienie mieszane czy jak wygląda laktacja po cesarce. Zagadnieniem, które z pewnością Cię zainteresuje, jest też sposób odżywiania podczas karmienia piersią. Okres ten nie musi być dla Ciebie czasem kulinarnych i smakowych wyrzeczeń. Podczas laktacji powinnaś odżywiać się zdrowo, jeść produkty pełnowartościowe i smaczne, aby mieć siły, energię i chęci do karmienia piersią. Twoja dieta, jako mamy karmiącej, powinna opierać się na zasadzie „4U”:
UREGULOWANIE – w ciągu dnia spożywaj 3 posiłki główne i 2 mniejsze. Pamiętaj o zwiększonej podaży płynów – powinnaś wypijać średnio 3 l na dobę. Ważne, abyś jadła regularnie – najlepiej co około 3 godziny.
UROZMAICENIE – w Twoim jadłospisie powinny się znaleźć różnorodne produkty ze wszystkich grup. Dzięki temu nie będziesz musiała się obawiać niedoborów pokarmowych. Różnorodna dieta mamy pozwala dziecku na poznawanie nowych smaków i kształtowanie preferencji żywieniowych. Sprawdź, jak wygląda jadłospis matki karmiącej w pierwszym miesiącu.
UMIARKOWANIE – liczy się ilość i jakość produktów. Opieraj dietę o produkty niskoprzetworzone. Będą one dla Ciebie i dziecka źródłem wielu cennych składników.
UNIKANIE – więcej o tym, czego nie należy jeść, gdy karmi się piersią, znajdziesz w dalszej części artykułu.
Dieta eliminacyjna i odchudzająca w czasie karmienia piersią
Sposób odżywiania mamy podczas karmienia piersią nie wpływa na ryzyko rozwoju alergii czy nietolerancji pokarmowej u dziecka. Nie ma wskazań do prewencyjnego prowadzenia diet eliminacyjnych. Nie powinnaś „na wszelki wypadek” wykluczać z diety określonych produktów. Gdyby jednak okazało się, że maluch przejawia objawy alergii pokarmowej, to skonsultuj się ze specjalistą, który pomoże ułożyć jadłospis najlepszy dla Ciebie i dla dziecka. Dopiero wtedy usuwa się z jadłospisu podejrzany o alergię produkt i obserwuje się, czy niepokojące objawy zanikają. Do momentu zakończenia karmienia piersią nie powinnaś prowadzić żadnych restrykcyjnych diet odchudzających. W powrocie do sylwetki sprzed ciąży pomocna jest laktacja, którą taki sposób odżywiania może tylko zaburzyć – zmniejszyć wytwarzanie pokarmu, a nawet całkowicie je zahamować.
Kaloryczność diety w czasie laktacji
Zapotrzebowanie na energię podczas laktacji jest większe niż sprzed ciąży o około 670 kcal (2,8 MJ). Zwiększona kaloryczność wiąże się z procesem produkcji mleka. Przestrzegając zaleceń żywieniowych, nie musisz martwić się, że przytyjesz. Wręcz przeciwnie – dochodzi do stopniowego zrzucania masy ciała. Około 500 kcal (2,1 MJ) dostarczasz do organizmu razem z pożywieniem, a reszta pochodzi z zapasów tkanki tłuszczowej. Wraz z wprowadzeniem do diety dziecka produktów uzupełniających, a w związku z tym ze stopniowym zmniejszaniem częstości przystawiania do piersi, zapotrzebowanie energetyczne nieco spada. Po pół roku dodatkowa podaż powinna wynosi ć 400 kcal (1,61 MJ). Karmiąc piersią, przeciętnie stracisz około 0,6–0,8 kg/miesiąc w czasie pierwszych 4–6 miesięcy po porodzie. Jeśli będziesz kontynuować karmienie piersią po ukończeniu przez niemowlę 6. miesiąca, w dalszym ciągu Twoja masa ciała będzie spadać, lecz wolniej niż dotychczas.
Czy unikać produktów wzdymających podczas karmienia piersią?
Podczas laktacji nie ma potrzeby, abyś zrezygnowała z produktów wzdymających, wystarczy że nieco ograniczysz ich udział w diecie. Należą do nich m.in.: warzywa kapustne, cebula, czosnek, warzywa strączkowe, produkty pełnoziarniste. Mitem jest, że odpowiadają one za kolki i wzdęcia u dziecka. Mają one jedynie wpływ na samopoczucie mamy. Wzdęcia są wynikiem fermentacji niestrawionych węglowodanów przez bakterie jelitowe, kolka zaś wiąże się z niedojrzałością przewodu pokarmowego i pojawia się najczęściej w wyniku gromadzenia się pęcherzyków powietrza, które z żołądka przedostają się do jelit dziecka.
Czego nie można jeść, karmiąc piersią?
Zastanawiasz się, czego nie powinno się jeść podczas karmienia piersią? Na liście produktów przeciwwskazanych znajdują się zwłaszcza:
produkty będące źródłem pustych kalorii, o wysokiej zawartości cukrów prostych lub tłuszczów, należą do nich m.in.: słodycze, chipsy, dania typu fast food, dania instant, np. zupy i sosy w proszku, słodkie napoje, drożdżówki i słodkie bułki,
alkohol (rzutuje na ilość wytwarzanego mleka, ale i przenika do pokarmu, co może objawiać się wzmożoną sennością, nadmiernym poceniem się, wymiotami, a w perspektywie długoczasowej zaburzeniami wzrostu i rozwoju),
surowe ryby, jajka i mięso – mogą powodować u mamy zatrucia pokarmowe z wysoką gorączką, wymiotami i biegunką, a te zaburzać laktację,
duże ryby oceaniczne, takie jak: miecznik, makrela królewska, rekin z uwagi na ryzyko skażenia rtęcią, która może niekorzystnie wpływać na funkcje poznawcze dziecka, rozwój ruchowy i mowy,
zioła, które mogą hamować laktację – szałwia, mięta, pietruszka,
produkty zawierające dużą ilość konserwantów, soli, sztucznych barwników.
Kobieta karmiąca piersią powinna unikać napojów zawierających kofeinę – mocnej herbaty, kawy, napojów energetyzujących, gazowanych, typu coca-cola, dosładzanych soków. Kofeina może powodować u dziecka niepokój, pobudzenie, kolkę, bezsenność, a także bóle piersi u matki. Dozwolone jest spożycie do 300 mg kofeiny na dobę (to odpowiednik 2 kubków filtrowanej kawy lub 4 kubków herbaty). Przykładowo filiżanka kawy to mniej więcej 80 mg kofeiny.
- M. Czyrynda-Koleda M. Stromkie-Złomaniec, Karmię piersią, jem zdrowo. Poradnik dietetyczny w laktacji, Oficyna 4eM, Warszawa 2021.
- H. Szajewska, A. Horvath, A. Rybak i wsp., Karmienie piersią. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Karmienia Dzieci, „Standardy Medyczne. Pediatria” 2016, nr 13, s. 9–24.
- D. Szostak-Węgierek, Żywienie w czasie ciąży i karmienia piersią, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2021.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.