account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 2 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Co oznacza częste oddawanie moczu i jakie są jego przyczyny?

Angelika Janowiczlek. Wiktor Trela24.01.2022Aktualizacja: 10.04.2024

Częste oddawanie moczu może pojawić się u każdego i w każdym wieku. Objaw ten występuje przez całą dobę lub jest szczególnie uporczywy w nocy. Niekiedy towarzyszą mu inne dolegliwości, często nieprzyjemne. Przyczyn częstomoczu może być kilka. Im szybciej zostaną ustalone, tym krócej trwa powrót do zdrowia.


czeste-oddawanie-moczu-jakie-sa-przyczyny
pexels.com

Polecane

skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
afta-w-gardle-jakie-sa-objawy-jak-wyglada-leczenie
Zdrowie
2 min.
Afta w gardle - jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?
24.01.2022
Spis treści
  1. Co to jest częstomocz?
  2. Przyczyny częstomoczu
  3. Zakażenie układu moczowego
  4. Częste oddawanie moczu u mężczyzn
  5. Co na częste oddawanie moczu sprawdzi się najlepiej?

Co to jest częstomocz?

Każda osoba oddaje mocz kilka razy w ciągu dnia. Częstotliwość mikcji oraz jej objętość zależą od kilku czynników. Ważne są m.in. indywidualne uwarunkowania organizmu, anatomia i fizjologia układu moczowego (pojemność pęcherza i jego czynność), a także ilość spożywanych płynów. Zdrowa osoba zwykle korzysta z toalety około 7 razy w ciągu doby. Zdarza się jednak, że z różnych powodów potrzeba ta jest częstsza. Wówczas mówi się o częstomoczu.

Częstomocz jest objawem, który polega na zwiększonej częstotliwości oddawania moczu w odniesieniu do tego, jaka była dotychczasowa liczba mikcji u danej osoby. Niektórzy przyjmują, że można o nim mówić, gdy liczba wizyt w toalecie przekracza 7-8. Zdarza się, że jednocześnie występują inne dolegliwości (np. objawy dyzuryczne, pogorszenie samopoczucia).

Pamiętaj, że częstomocz nie musi wiązać się ze zwiększeniem ilości oddawanego moczu. Bardzo często osoba chora chodzi często do toalety, ale wydala małe porcje moczu. Zależy to od tego, co jest przyczyną zaburzeń.

Przyczyny częstomoczu

Częste oddawanie moczu może być objawem:

  • infekcji układu moczowego,

  • pęcherza nadreaktywnego,

  • łagodnego rozrostu gruczołu krokowego lub raka gruczołu krokowego,

  • guzów w miednicy mniejszej,

  • niewydolności nerek.

Zdarza się, że przyczyną częstomoczu jest ucisk na pęcherz. Tym samym potrzeba skorzystania z toalety pojawia się, zanim dojdzie do jego całkowitego wypełnienia. Taka sytuacja jest obserwowana przede wszystkim u kobiet w ciąży. Jest ona związana z powiększeniem się macicy.

Zdarza się również częste oddawanie moczu na tle psychicznym. Zwiększone parcie na pęcherz może pojawić się w sytuacjach stresujących lub mieć związek z trudnymi momentami w życiu. Częstomocz obserwuje się także u osób z zaburzeniami nerwicowymi. Zwykle nie występują żadne dodatkowe objawy. Jednak u chorego może pojawić się lęk związany ze zbytnim oddalaniem się od domu lub przebywaniem w miejscu, w którym nie ma dostępu do toalety.

Częste oddawanie moczu u dzieci może mieć charakter czynnościowy. Charakteryzują się one brakiem nieprawidłowości w badaniach oraz niemożnością ustalenia konkretnej przyczyny. Zwykle są one przejściowe. Częstomoczem objawia się także zapalenie pęcherza u dzieci.

Zakażenie układu moczowego

Zakażenie układu moczowego może dotyczyć pęcherza, cewki moczowej, moczowodów lub nerek. Jego przyczyną jest infekcja - najczęściej pałeczką okrężnicy, czyli Escherichia coli. Schorzenie to częściej obserwuje się u kobiet niż u mężczyzn. Jest to związane z budową anatomiczną układu moczowego. Choroba ta bywa potocznie nazywana zapaleniem pęcherza (bez znaczenia, którego odcinka faktycznie dotyczy).

Objawy zapalenia pęcherza poza częstomoczem to:

  • pieczenie w cewce moczowej,

  • ból w podbrzuszu,

  • ból w okolicy lędźwiowej kręgosłupa,

  • bolesne parcie na pęcherz,

  • pogorszenie samopoczucia,

  • wzrost temperatury ciała.

Zdarza się, że przy zakażeniu układu moczowego obecny jest brzydki zapach moczu. Zwykle przypomina on woń amoniaku.

Częste oddawanie moczu u mężczyzn

Częste oddawanie moczu u mężczyzn może być związane z łagodnym rozrostem stercza lub rakiem gruczołu krokowego. Zwykle zwiększona potrzeba oddawania moczu pojawia się w godzinach nocnych. Panowie odczuwają naglące parcie na pęcherz. Zdarzają się problemy z rozpoczęciem lub zatrzymaniem mikcji. Zaburzenia ze strony gruczołu krokowego można rozpoznać także po wąskim strumieniu moczu i jego słabym natężeniu.

Co na częste oddawanie moczu sprawdzi się najlepiej?

Jeżeli zaobserwujesz u siebie częste oddawanie moczu, udaj się do lekarza pierwszego kontaktu. Otrzymasz od niego skierowanie na podstawowe badania laboratoryjne. W razie konieczności dostaniesz skierowanie na konsultację nefrologiczną, lub urologiczną. Tylko dzięki ustaleniu przyczyny częstomoczu można wdrożyć odpowiednie leczenie.

Częstomocz spowodowany zakażeniem układu moczowego wymaga podania antybiotyków. Terapię można wspomóc domowymi sposobami. Są to zioła na pęcherz (m.in. korzeń pietruszki, liść pokrzywy, korzeń lubczyku), z których możesz przygotować napar do picia. Pomocna może być żurawina suszona, która wykazuje działanie moczopędne. Obecne w niej substancję utrudniają bakteriom namnażanie się w drogach moczowych.

Jeśli obawiasz się, że częste oddawanie moczu ma związek z infekcją układu moczowego, schorzeniami prostaty czy rozrostem guzów w miednicy mniejszej, i chcesz uzyskać pomoc w diagnostyce oraz w leczeniu, sprawdź, co możesz zyskać dzięki Polisie Zdrowie Welbi. To prywatne ubezpieczenie zdrowotne może zapewnić Ci łatwy i szybki dostęp do lekarzy pierwszego kontaktu i specjalistów (w tym do urologa i onkologa) oraz do wielu badań, w tym laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych (nawet blisko 300 badań w najbardziej rozbudowanym pakiecie OCHRONA GOLD). Wypełnij formularz i otrzymaj ofertę – dowiesz się, co możesz zyskać, wybierając prywatną opiekę medyczną od TU Zdrowie.

Źródła
  1. K. Kiliś-Pstrusińska, Zaburzenia w oddawaniu moczu u dzieci i młodzieży - narastający problem kliniczny, „Family Medicine & Primary Care Review” 2012, t. 14, nr 3, s. 453-456.
  2. R. Szczęch, K. Narkiewicz, Łagodny rozrost prostaty, „Choroby Serca i Naczyń” 2009, t. 6, nr 1, s. 47-48.
Author Angelika Janowicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
nadwyrezenie-reki-jak-sobie-pomoc-objawy-i-profilaktyka
Zdrowie
1 min.
Nadwyrężenie ręki - jak sobie pomóc? Objawy i profilaktyka
29.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
oczyszczanie-nerek-co-jest-dobre-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Oczyszczanie nerek - co jest dobre? Domowe sposoby
29.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.