Czy rak jest dziedziczny? Czy możesz być w grupie ryzyka?
Nowotwory dziedziczne są odpowiedzialne za rozwój około 1-10% wszystkich chorób nowotworowych. Osoby będące nosicielami genów związanych z dziedzicznymi nowotworami mają zwiększone ryzyko zachorowania na nie w ciągu życia w porównaniu z populacją ogólną. Dlaczego dochodzi do dziedziczenia nowotworów? Jakie są ich cechy? Dowiedz się z poniższego artykułu.
Dlaczego niektóre nowotwory mogą być dziedziczne?
Za rozwój każdego nowotworu odpowiada szereg mutacji, które prowadzą do niekontrolowanych podziałów komórki – wymykają się one spod kontroli układu immunologicznego i nabierają cech nieśmiertelności. Co to oznacza? Komórki nowotworowe, w przeciwieństwie do zdrowych komórek, nie starzeją się i mogą dzielić się w nieskończoność. Przyczyniają się do tego mutacje w genach kontrolujących podziały kom órek, ich różnicowanie i naprawę uszkodzonego materiału genetycznego. Dzięki nim komórki układu immunologicznego nie są w stanie zlikwidować komórek nowotworowych, przez co mogą się one dzielić bez przeszkód.
To właśnie mutacje tych genów mogą zostać przekazane z pokolenia na pokolenie, co może prowadzić do rozwoju nowotworów u wielu członków najbliższej rodziny.
Które nowotwory mogą być dziedziczne?
Najbardziej znanym dziedzicznym nowotworem jest bez wątpienia rak piersi i jajnika – spowodowany mutacją w genach BRCA1 i BRCA2. Istnieje jednak wiele innych nowotworów, których geny mogą być przekazywane rodzinnie, na przykład:
rak jelita grubego (związany z zespołem Lyncha, rodzinną polipowatością gruczolakowatą jelita grubego);
rak nerki (guz Wilmsa i gruczolakoraki nerek);
rak płuc (związany z mutacją EGFR lub L-MYC);
rak rdzeniasty tarczycy;
rak jajnika (związany z mutacjami BRCA1 i BRCA2)
zespoły mnogiej gruczolakowatości wewnątrzwydzielniczej, w których zwiększone jest ryzyko rozwoju raka rdzeniastego tarczycy, raka przytarczyc i nadnerczy.
Jakie cechy mają nowotwory dziedziczne?
Czy nowotwory dziedziczne różnią się od niedziedzicznych? Wyróżniamy kilka charakterystycznych cech, dzięki którym możemy podejrzewać, że nowotwór może być związany z obecnością dziedzicznej mutacji. Są to:
występowanie raka u więcej niż 2 najbliższych krewnych (rodziców, rodzeństwa);
wczesne pojawienie się raka;
ogniska raka stwierdzone w obu narządach parzystych (na przykład w obu piersiach lub obu jajnikach);
rozpoznanie u jednej osoby nowotworów rozwijających się w kilku narządach (na przykład piersi i jajnika, tarczycy i nadnerczy);
w przypadku raka piersi pojawienie się nowotworu u mężczyzny przemawia za jego dziedzicznym źródłem;
rzadkie typy histologiczne nowotworów (na przykład rak rdzeniasty tarczycy).
Czy jesteś nosicielem genu?
Jeżeli wiesz, że w twojej rodzinie pojawiały się nowotwory, warto wykonać badania genetyczne, które wykrywają obecność genu odpowiedzialnego za dziedziczenie nowotworów. O to, jakie badania warto wykonać, spytaj się swojego lekarza – na podstawie wywiadu rodzinnego i rodzaju nowotworów, które występowały u członków twojej rodziny, zleci on odpowiednie badania.
W tym celu możesz skorzystać z teleporady – bez wychodzenia z domu omówisz z lekarzem swoje obawy i wątpliwości, a także uzyskasz skierowanie online na badania.
Jeśli jesteś w grupie ryzyka (np. któreś z Twoich rodziców, dziadków lub rodzeństwo zmagało się z nowotworem), zapewnij sobie możliwość wykonania badań profilaktycznych oraz szybkiej konsultacji z lekarzem. Kup Polisę Zdrowie Welbi – to prywatne ubezpieczenie zdrowotne, którego ofertę możesz zamówić na Welbi.
W ramach pakietu OCHRONA GOLD możesz mieć dostęp do:
nawet 39 specjalistów oraz lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej,
drobnych zabiegów ambulatoryjnych (w tym biopsji cienkoigłowych z badaniem histopatologicznym),
blisko 300 badań, w tym laboratoryjnych (np. CRP, HBV, HCV) i obrazowych (np. USG, mammografii, tomografii komputerowej),
corocznego profilaktycznego przeglądu zdrowia w wersji dla kobiet i mężczyzn.
Zamów ofertę ubezpieczenia na Welbi i dowiedz się, co jeszcze możesz zyskać, decydując się na jeden z trzech pakietów.
Jesteś nosicielem genu – co dalej?
W przypadku wykrycia mutacji w genie, konieczne są regularne kontrole stanu zdrowia, aby wykluczyć lub wcześnie wykryć i leczyć nowotwór. Zwykle wykonuje się profilaktyczne badania obrazowe, takie jak USG jamy brzusznej czy RTG klatki piersiowej. W przypadku ryzyka raka jelita grubego przeprowadza się regularne kolonoskopie, a u kobiet z wykrytą mutacją BRCA1 i BRCA2 wykonuje się cykliczne mammografie.
Podejrzewasz, że możesz być nosicielem genu, który zwiększa ryzyko rozwoju nowotworu? Może skonsultować się online ze specjalistą, który oceni, czy jesteś w grupie ryzyka i skieruje na badania genetyczne.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.