Czy rozstępy mogą samoistnie zniknąć?
Rozstępy pojawiają się, gdy skóra zostanie zbyt mocno naciągnięta. Najczęściej dzieje się to na skutek przyrostu masy mięśniowej lub tkanki tłuszczowej. Na powstanie tych charakterystycznych defektów skórnych narażone są także ciężarne, ponieważ ich ciało znacznie się zmienia w bardzo krótkim czasie. Rozstępy nie muszą być obecne przez całe życie. Zobacz, czy mogą samoistnie zniknąć.
Czy rozstępy znikają po schudnięciu?
Na początek powinieneś uświadomić sobie, jak powstają rozstępy. W skórze właściwej obecna jest tkanka łączna. Budują ją włókna kolagenowe i włókna elastynowe. Są one uporządkowane. Pierwsze z nich tworzą pęczki, które układają się równolegle, prostopadle i na skos. Drugie tworzą sieć. Dzięki włóknom kolagenowym i elastynowym skóra jest odpowiednio napięta, jędrna, sprężysta i gładka.
Rozstępy to nic innego jak rozerwanie włókien kolagenowych i elastynowych. Dochodzi do tego, gdy na skórę działają duże siły mechaniczne. Może się ona nadmiernie naciągnąć, gdy wzrośnie tkanka mięśniowa, nastąpi szybki wzrost (to z tego powodu najczęściej powstają rozstępy u nastolatków). Również tycie jest jedną z przyczyn powstawania rozstępów.
Rozstępy swoim wyglądem nieco przypominają bliznę. Tkanki nimi objęte, które są poddawane badaniom mikroskopowym, wykazują cechy bliznowców (przerośnięta i stwardniała blizna). Rozstępy są widoczne (niekiedy bardzo – zwłaszcza w początkowej fazie) i często pozostają już do końca życia.
Na pewno zastanawiasz się, czy rozstępy znikają po schudnięciu lub zmniejszeniu masy mięśniowej (np. po zaprzestaniu uprawiania kulturystyki). Niestety, są to trwałe defekty skórne, które nie mogą samoistnie ustąpić. Istnieją jednak skuteczne sposoby, dzięki którym możesz zmniejszyć ich widoczność, a niekiedy całkowicie zlikwidować.
Pamiętaj, że rozstępy nie znikają samoistnie po schudnięciu, ale możesz zaobserwować zmianę ich wyglądu. Początkowo są one czerwone (a niekiedy nawet czerwono-fioletowe). Dodatkowo skóra wokół nich może być lekko opuchnięta. Po kilku miesiącach rozstępy na pośladkach, ramionach, brzuchu, udach i w każdym innym miejscu stają się mniej widoczne i przyjmują kolor biały.
Rozstępy w ciąży
Również świeżo upieczone mamy zastanawiają się, czy rozstępy po ciąży znikają. Niestety, odpowiedź również jest negatywna. Zmienia się jedynie ich wygląd – stają się jaśniejsze i mniej wypukłe, ponieważ zmniejsza się opuchlizna.
Rozstępy w ciąży dotyczą dużej grupy kobiet. Zdarza się, że ich pojawienie się jest nieuniknione. Wpływ na ich powstanie mają: szybkie powiększanie się brzucha i piersi (bardzo często ciężarne obserwują właśnie rozstępy na piersiach), wzrost masy ciała, a także zmiany hormonalne zachodzące w ciele kobiety już w pierwszych chwilach po zapłodnieniu. Aby zapobiec rozstępom w ciąży, należy odpowiednio dbać o skórę. Zalecane jest stosowanie balsamów antycellulitowych, peelingów oraz wykonywanie masaży (np. specjalną szczotką). Konieczne są też odpowiednie nawodnienie organizmu i dobrze zbilansowana dieta.
Jakie są sposoby na pozbycie się rozstępów?
Znasz już odpowiedź na pytanie, czy rozstępy znikają. Z pewnością chcesz poznać skuteczne sposoby na ich zlikwidowanie. Powinieneś udać się do gabinetu kosmetycznego lub gabinetu medycyny estetycznej. Specjalista zbada twoją skórę i wybierze najlepszy zabieg.
Jak pozbyć się rozstępów? Istnieje kilka metod leczenia. Jedną z nich jest mikrodermabrazja. Polega ona na ścieraniu naskórka mikrokryształkami. Innym sposobem jest dostarczenie substancji odżywczych bezpośrednio pod skórę, czyli mezoterapia. Indywidualnie dopasowane składniki są wstrzykiwanie bardzo małymi i cienkimi igłami lub podawane przy pomocy urządzenia wytwarzającego pole magnetyczne (elektroporacja). Na rozstępy dobrze działają także peelingi chemiczne i laseroterapia.
Jeżeli chcesz mieć pewność, czy rozstępy znikną, powinieneś zacząć ich leczenie w początkowej fazie. Wówczas istnieje większa szansa na to, że skóra dobrze się zregeneruje. Oczywiście najpierw wskazana jest wizyta u dermatologa. Pamiętaj, że mimo zabiegów i odpowiedniej pielęgnacji może się zdarzyć, że rozstępy nie znikną całkowicie.
Pielęgnacja przy rozstępach
Usuwanie rozstępów można wspomóc codzienną pielęgnacją. Powinieneś mieć jednak świadomość, że same kosmetyki nie są w stanie usunąć tego typu zmian. Warto jednak dostarczać skórze substancji odżywczych, których potrzebuje.
Możesz sięgać po kosmetyki do pielęgnacji dedykowane skórze z rozstępami. W ich składzie znajdziesz m.in.: witaminy A, E, C oraz wyciągi z roślin (np. rumianku, nagietka, skrzypu polnego), kolagen, a także naturalne oleje roślinne. Na rozstępy dobrze działają olejki: arganowy, migdałowy, lawendowy, z kiełków pszenicy, różany. Pielęgnacja musi być prowadzona regularnie.
- M. Jastrzębska-Więsek i in., Wspó łczesne możliwości terapii rozstępów, „Farmacja Polska” 2018, t. 74, nr 7, s. 417–426.
- A. Skorupińska, N. Sekuła, Zmiany zachodzące w organizmie kobiet w ciąży, „Kosmetologia Estetyczna” 2017, nr 3, s. 283–286.
- A. Przylipiak, Podstawy medycyny estetycznej. Podręcznik dla studentów kosmetologii, Kresowa Agencja Wydawnicza, Białystok 2014, s. 120.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.