Umów teleporadę
Welbi
Zdrowie psychiczneZaburzenia psychiczne 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Biologiczne i społeczne skutki nieleczonej schizofrenii

Paulina Cywkalek. Agnieszka Żędzian19.02.2023Aktualizacja: 19.02.2023

Leczenie zaburzeń psychicznych to trudny i długotrwały proces. Wiele osób w obawie przed skutkami ubocznymi terapii rezygnuje z przyjmowania leków. Takie działanie nie przynosi nic dobrego. Skutkuje wyraźnym pogorszeniem stanu chorego. Sprawdź, czym jeszcze grozi nieleczenie schizofrenii.


czym-grozi-nieleczona-schizofrenia-skutki
pixabay.com

Polecane

nomofobia-co-to-jest-na-czym-polega-definicja
Zdrowie psychiczne
2 min.
Nomofobia - co to jest? Na czym polega? Definicja
28.10.2021
aichmofobia-strach-przed-iglami-przyczyny-leczenie
Zdrowie psychiczne
1 min.
Aichmofobia (strach przed igłami) - przyczyny, leczenie
04.11.2021
depresja-lekowa-jakie-sa-objawy-jak-z-nia-walczyc
Zdrowie psychiczne
2 min.
Depresja lękowa - jakie są objawy? Jak z nią walczyć?
31.10.2021
autoagresja-co-to-jest-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie psychiczne
1 min.
Autoagresja - co to jest? Jakie są przyczyny?
30.10.2021
Spis treści
  1. Czym grozi nieleczona schizofrenia?
  2. Nieleczona schizofrenia a uszkodzenia mózgu
  3. Nieleczona schizofrenia powoduje poczucie osamotnienia i izolacja
  4. Nieleczona schizofrenia zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci
  5. Nieleczona schizofrenia wpływa na rodzinę i najbliższe otoczenie

Czym grozi nieleczona schizofrenia?

W Polsce o schizofrenii wciąż niewiele się mówi. Dla sporej części społeczeństwa choroby psychiczne nadal są tematem tabu. Taka postawa ma bardzo negatywne konsekwencje. Osoby z objawami schizofrenii unikają kontaktu ze specjalistami. Nie zgłaszają się do lekarzy psychiatrów i nie podejmują próby leczenia. Takie zachowanie skutkuje pogłębianiem się istniejących zaburzeń i powstawaniem nowych problemów zdrowotnych.

Nieleczona schizofrenia a uszkodzenia mózgu

Nieleczona schizofrenia może prowadzić do poważnego uszkodzenia mózgu, a dokładniej rzecz ujmując – niszczenia synaps, neuronów i dendrytów. Niektórzy badacze zwracają uwagę na neurotoksyczne działanie psychozy (urojeń oraz pseudohalucynacji). Postępujące procesy neurodegeneracyjne skutkują zaburzeniami w funkcjonowaniu poznawczym, między innymi trudnościami w zapamiętywaniu nowych i odtwarzaniu przyswojonych informacji czy praktycznym wykorzystaniu zdobytej wiedzy. Chory nie jest w stanie skoncentrować się na wykonywanych czynnościach. Potrafi spędzić wiele godzin nad jedną stroną czytanej w danym momencie książki. Często nie kończy realizowanych zadań. Zapomina o podstawowych zasadach funkcjonowania społecznego. Nie wie na przykład, co zrobić, by zrealizować receptę na leki.

Nieleczona schizofrenia powoduje poczucie osamotnienia i izolacja

Nieleczona schizofrenia sprawia, że chory coraz bardziej zamyka się w swoim własnym świecie. Izoluje się od otoczenia, Nie jest w stanie nawiązać kontaktu z rówieśnikami ani bliskimi osobami. Nie potrafi realizować się w zwyczajowych rolach społecznych. Zaburzenia wychodzą na pierwszy plan i nie pozwalają mu na stworzenie relacji uczuciowej z drugim człowiekiem czy podjęcie zatrudnienia. W rezultacie osoba ze schizofrenią ląduje na marginesie życia społecznego, co tylko potęguje jej cierpienie emocjonalne i poczucie bezradności. Umacnia też przeświadczenie pacjenta o beznadziejności egzystencji. Tak powstaje „zaklęte koło”, z którego bardzo trudno się wyrwać.

Nieleczona schizofrenia zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci

Osoby z nieleczoną schizofrenią żyją krócej nawet o kilkanaście lat. Warto zwrócić również uwagę na fakt, że bagatelizowanie objawów choroby zwiększa ryzyko targnięcia się na własne życie. Samobójstwo jest uznawane za jedną z najważniejszych przyczyn zgonów w grupie osób zmagających się z opisywanym zaburzeniem psychicznym. Występowaniu zachowań suicydalnych sprzyjają napady lękowe, obniżenie nastroju oraz permanentne poczucie bezradności. Pragnienie śmierci bywa bardzo silne, a próby zakończenia egzystencji nierzadko są podejmowane wielokrotnie, aż do skutku.

Nieleczona schizofrenia wpływa na rodzinę i najbliższe otoczenie

Należy podkreślić, że schizofrenia wywiera znaczący wpływ nie tylko na funkcjonowanie osoby zmagającej się z zaburzeniem, lecz także całego systemu rodzinnego danej jednostki. Bliscy muszą na nowo się zorganizować i przejąć zadania wykonywane przez chorego. Co więcej, nierzadko konieczne okazuje się sprawowanie nad nim stałej kontroli. Trzeba pilnować, by nie zrobił sobie krzywdy, i dbać o to, by zaspokajał swoje potrzeby fizjologiczne (spożywał posiłki o regularnych porach, nawadniał organizm, zmieniał ubrania etc.). 

Nierzadko schizofrenia potrafi zupełnie zdominować życie rodziny. Bliscy podporządkowują wszystkie sprawy chorobie. Zapominają o sobie, swoich planach, marzeniach i potrzebach. Przestają pielęgnować dotychczasowe zainteresowania i pasje. Ich świat kręci się wyłącznie wokół zaburzenia. Często nie szukają pomocy ze strony otoczenia, gdyż uznają schorzenia psychiczne za powód do wstydu. W efekcie izolują się od społeczeństwa. Zmianie ulegają też stosunki między poszczególnymi krewnymi. Niektóre relacje się rozpadają, a inne ulegają osłabieniu. Należy bowiem pamiętać, że nie każdy człowiek jest w stanie udźwignąć ciężar choroby bliskiej osoby.

Źródła
  1. American Psychiatric Association, Zaburzenia należące do spektrum schizofrenii i inne zaburzenia psychotyczne DSM-5 Selections, red. wydania polskiego J. Wciórka, EDRA Urban & Partner Sp. z o.o., Wrocław 2018.
  2. Broszura informacyjna, Mój cień schizofrenia. Ważne informacje na temat schizofrenii i objawów negatywnych, Recordati Pharma GmbH, Ulm 2019.
  3. P. Gałecki, A. Szulc, Psychiatria, EDRA Urban & Partner Sp. z o.o., Wrocław 2018.
  4. M. Glinowiecki, Schizofrenia w rodzinie a system wsparcia społecznego. Analiza socjologiczna, Praca doktorska przygotowana pod kierunkiem prof. dr hab. Anny Kwak, Warszawa 2017. 
  5. Informator edukacyjny Miejskiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego dla Miasta Lublin na lata 2012–2015 „Co warto wiedzieć o schizofrenii…?”.
  6. E. Kaniewska-Mackiewicz, Codzienne wyzwania osób z rozpoznaniem schizofrenii, „Edukacja – Rodzina – Społeczeństwo. Zeszyty Naukowe WSG”, t. 40, nr 7, s. 277–304.
  7. D. Kozłowska, G. Szymańczak, Zachowania suicydalne w zaburzeniach psychicznych, „Journal of Public Health, Nursing and Medical Rescue”, nr 2, s. 18–21.
  8. A. Kępiński, Schizofrenia, Wydawnictwo Sagittarius, Warszawa 1992.
  9. G. Leszczyński, Schizofrenia jako przyczyna niezdolności do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich, „Łódzkie Studia Teologiczne”, nr 21, s. 153–167.
  10. Materiały informacyjne kampanii społecznej „Nie tracę siebie w schizofrenii”.
  11. A. Mosiołek, Schizofrenia jako choroba funkcjonowania poznawczego, „Via Medica”, t. 12, nr 3, s. 128–136.
  12. Rozmowa z dr. n. med. specjalistą psychiatrą i psychoterapeutą, Maciejem Klimarczykiem: https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,schizofrenia---objawy--przyczyny-i-leczenie-choroby,artykul,1647421.html (dostęp: listopad 2022).
  13. Rozmowa z prof. A. Szulc, https://pulsmedycyny.pl/prof-agata-szulc-nieleczona-schizofrenia-moze-skrocic-zycie-nawet-o-kilkanascie-lat-1153304 (dostęp: listopad 2022).

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

zespol-aspergera-u-doroslych-objay-leczenie
Zdrowie psychiczne
1 min.
Zespół Aspergera u dorosłych – jakie są jego objawy i leczenie?
29.07.2022
czlowiek-empatyczny-co-to-znaczy-czym-sie-cechuje
Zdrowie psychiczne
1 min.
Kim jest człowiek empatyczny? Czemu służy empatia i czy można jej się nauczyć?
03.06.2022
ofidiofobia-lek-przed-wezami-jak-ja-skutecznie-leczyc
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jak pozbyć się lęku przed wężami?
26.05.2022
hejt-czym-jest-jak-sobie-z-nim-poradzic
Zdrowie psychiczne
2 min.
Hejt – czym jest i jakie ma konsekwencje? Jak sobie radzić z hejtem?
19.05.2021
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
hafefobia-lek-przed-dotykiem-przyczyny-objawy-leczenie
Zdrowie psychiczne
1 min.
Hafefobia (lęk przed dotykiem) - przyczyny, objawy, leczenie
30.07.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.