Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Choroba wieńcowa – jakie objawy jej towarzyszą i jak ją leczyć?

Olga Dąbska14.03.2024Aktualizacja: 14.03.2024

Choroba wieńcowa jest jednym z najczęstszych schorzeń kardiologicznych. Jest efektem niedoboru tlenu i składników odżywczych. Może mieć postać przewlekłą lub ostrą. Typowym objawem choroby wieńcowej jest ból dławicowy. Poznaj przyczyny powstania tego zaburzenia. Sprawdź, w jaki sposób jest rozpoznawane i na czym polega jego leczenie.


czym-jest-choroba-wiencowa-u-kogo-moze-wystapic
Pixabay.com

Polecane

bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
swedzace-uszy-w-srodku-na-zewnatrz-u-dziecka
Zdrowie
2 min.
Swędzące uszy - w środku, na zewnątrz, u dziecka
24.01.2022
toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
Spis treści
  1. Czym jest choroba wieńcowa?
  2. Choroba wieńcowa – przyczyny 
  3. Jakie są objawy choroby wieńcowej serca?
  4. Do jakiego lekarza się zgłosić?
  5. Choroba wieńcowa – badania
  6. Na czym polega leczenie choroby wieńcowej?

Czym jest choroba wieńcowa?

Choroba wieńcowa inaczej jest nazywana chorobą niedokrwienną serca. Do jej powstania dochodzi w wyniku trwającego przewlekle niewystarczającego zaopatrzenia komórek sercowych w substancje odżywcze i tlen. Efektem tego jest niedotlenienie i niewydolność serca. Częstość występowania choroby wieńcowej jest wyższa wśród mężczyzn niż kobiet i rośnie wraz z wiekiem, przy czym przypadłość ta może się rozwinąć w każdym wieku.

Choroba wieńcowa – przyczyny 

Eksperci podkreślają, że w przeważającej większości przypadków przyczyną choroby wieńcowej jest miażdżyca. Polega ona na odkładaniu się we wnętrzu naczyń krwionośnych tzw. blaszki miażdżycowej. To złogi tłuszczowe, które włóknieją, wapnieją i doprowadzają do zwężenia się naczynia krwionośnego. Konsekwencją tego jest upośledzony przepływ krwi.

Innymi czynnikami sprzyjającymi powstawaniu choroby wieńcowej są m.in.:

  • anemia, określana też jako niedokrwistość – stan obniżonej liczby czerwonych krwinek (erytrocytów) i/lub hemoglobiny, 

  • niewydolność oddechowa – upośledzenie wymiany gazowej w płucach z towarzyszącym zaburzeniem proporcji tlenu i dwutlenku węgla w organizmie,

  • hipotonia – obniżenie napięcia mięśniowego,

  • hipowolemia – stan za małej ilości krwi w naczyniu krwionośnym,

  • nadciśnienie tętnicze,

  • nadczynność tarczycy,

  • kardiomiopatie – zaburzenie budowy i czynności serca,

  • wady serca, w tym szczególnie zwężenie zastawki aortalnej,

  • zmiany zapalne naczyń wieńcowych – mogą być efektem choroby reumatycznej, tocznia rumieniowatego czy posocznicy,

  • wrodzone zaburzenia metaboliczne,

  • zmiany pourazowe tętnic wieńcowych,

  • wrodzone anomalie tętnic wieńcowych,

  • ucisk na tętnice wieńcowe.

Jakie są objawy choroby wieńcowej serca?

Eksperci dokonali podziału choroby wieńcowej serca na przewlekłą i ostrą. Postacie te różnią się między sobą objawami. Przewlekła choroba wieńcowa jest określana jako dławica piersiowa stabilna. Zaburzenie to rozwija się powoli. Charakteryzuje się niewielkim, ale utrzymującym się długo niedoborem tlenu i składników odżywczych. Objawem typowym jest ból dławicowy. Możesz go poznać po:

  • umiejscowieniu za mostkiem,

  • przeszywającym, dławiącym, piekącym, uciskającym, rozpierającym charakterze,

  • promieniowaniu do barków (zwłaszcza lewego), a czasem też do szyi, żuchwy i brzucha,

  • nasilaniu się po obfitym posiłku, pod wpływem zimna, w czasie wysiłku czy narażenia na stres,

  • ustępowaniu samoistnie w odpoczynku czy po podjęzykowym podaniu nitrogliceryny.

Ból dławicowy utrzymuje się z reguły przez kilka minut. Niektórzy pacjenci opisują go jako uczucie ciężaru w klatce piersiowej. Podczas ataku bólu dławicowego możesz doświadczyć nadmiernego pocenia się, uczucia duszności i niepokoju.

Drugą postacią choroby wieńcowej są ostre zespoły wieńcowe. Typowy jest dla nich krótkotrwały, nagły, intensywny niedobór tlenu i składników odżywczych. Konsekwencją tego jest zawał mięśnia sercowego, który jest stanem zagrożenia życia. Wskazuje na niego ból dławicowy, który nie ustępuje w spoczynku ani po zażyciu nitrogliceryny. Poza dolegliwościami bólowymi pojawiają się takie objawy choroby wieńcowej, jak: nudności i wymioty, osłabienie, kołatanie serca, silne zawroty głowy, uczucie lęku i strachu o życie. Pamiętaj, że przy ostrym zespole wieńcowym konieczne jest szybkie wezwanie pogotowia medycznego, poprzez wykonanie połączenia z numerem 112 lub 999.

Do jakiego lekarza się zgłosić?

Z podejrzeniem jakichkolwiek schorzeń serca zgłoś się na wizytę do kardiologa. Zarówno rozpoznanie, jak i leczenie choroby wieńcowej wiąże się z koniecznością przeprowadzenia wielu badań i częstych konsultacji kardiologicznych.

Możesz zapewnić sobie łatwy dostęp do fachowej opieki dzięki prywatnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu, którego ofertę możesz zamówić na Welbi.

Już od 119 zł miesięcznie możesz zyskać dostęp do e-konsultacji i wizyt w gabinecie stacjonarnym nie tylko u kardiologa, ale też 28 innych specjalistów oraz lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Co więcej, na wizytę u specjalisty będziesz czekać nie dłużej niż 3 dni robocze, a do lekarza POZ możesz dostać się w 1 dzień.

Decydując się na prywatne ubezpieczenie zdrowotne Polisę Zdrowie Welbi, w ramach pakietu możesz otrzymać również:

  • dostęp do nawet blisko 300 badań (w pakiecie OCHRONA GOLD), w tym laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych, np. EKG, RTG klatki piersiowej,

  • możliwość wykonania profilaktycznego przeglądu zdrowia raz w roku, który w przypadku mężczyzn zawiera konsultację kardiologiczną, lipidogram i EKG spoczynkowe lub wysiłkowe (pakiety OCHRONA COMPLEX i OCHRONA GOLD),

  • szczepienie przeciwko grypie sezonowej,

  • inne korzyści w zależności od pakietu, na który się zdecydujesz, np. 4 wizyty domowe w roku w pakiecie OCHRONA GOLD (już od 239 zł miesięcznie).

Zamów ofertę – na stronie https://www.welbi.pl/prywatne-ubezpieczenie-zdrowotne/ kliknij „Chcę obliczyć składkę”, wypełnij formularz i umów się na rozmowę z doradcą TU Zdrowie, dostawcy usług w ramach Polisy Zdrowie Welbi. Dowiedz się, co możesz zyskać, wybierając jeden z dostępnych pakietów.

Choroba wieńcowa – badania

Diagnostyka choroby wieńcowej, tak jak każdego innego schorzenia, rozpoczyna się od wywiadu medycznego i badania fizykalnego. Do badań, które są pomocne w rozpoznaniu choroby wieńcowej, należą przede wszystkim:

  • badania laboratoryjne – poza podstawową morfologią i lipidogramem dokonywane jest oznaczenie troponin, które wskazują na martwicę serca,

  • elektrokardiografia (EKG),

  • próba wysiłkowa,

  • echokardiografia,

  • scyntygrafia wysiłkowa serca,

  • badania obrazowe, zwłaszcza RTG klatki piersiowej, rzadziej tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny serca, angio-TK serca – w wyjątkowych przypadkach.

Złotym standardem w diagnostyce choroby wieńcowej jest angiografia wieńcowa, czyli koronarografia, która polega na uwidocznieniu naczyń wieńcowych w badaniu rentgenowskim po podaniu do nich kontrastu.

Na czym polega leczenie choroby wieńcowej?

Podstawą leczenia w chorobie wieńcowej jest farmakoterapia. Ważnym elementem jest zwalczanie czynników ryzyka wieńcowego poprzez leczenie chorób współistniejących i zmianę stylu życia. Dowiedz się zatem, jak dbać o serce. Eksperci podkreślają zwłaszcza dobroczynny wpływ aktywności fizycznej na zdrowie. Poznaj też ich opinie na temat spacerów po zawale serca. Specjaliści zwracają również uwagę na rolę redukcji stresu, nadmiernej masy ciała, zaprzestanie palenia, kontrolowanie ciśnienia tętniczego i stosowanie zbilansowanej diety bogatej w kwasy omega-3, które mają pozytywny wpływ na stany zapalne i częstość akcji serca. Jeśli leczenie zachowawcze nie przynosi zadowalających efektów, lekarz proponuje postępowanie zabiegowe, którego celem jest poprawa ukrwienia serca. Dobiera rodzaj zabiegu adekwatnie do potrzeb chorego.

Źródła
  1. W. Banasiak, G. Gielerak, P. Ponikowski, Stabilna choroba wieńcowa. Trudne pytania i wątpliwości kliniczne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2008.
  2. M. Bartoszewicz, M. Rać, Czynniki ryzyka choroby wieńcowej – diagnostyka, leczenie i prewencja, „Hygeia Public Health” 2018, t. 53, nr 3, s. 253–261.
  3. J. Knuuti, W. Wijns, A. Saraste i wsp., Wytyczne ESC dotyczące rozpoznawania i leczenia przewlekłych zespołów wieńcowych (2019), „Zeszyty Edukacyjne. Kardiologia Polska” 2020, nr 1, s. 10–87.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
dretwienie-opuszkow-palcow-u-rak-u-nog
Zdrowie
1 min.
Drętwienie opuszków palców u rąk i nóg – gdzie szukać przyczyny?
10.05.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.