Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieCiąża i poród 1 min.

Jak objawia się poronienie zagrażające?

Magdalena Drąg07.02.2024Aktualizacja: 07.02.2024

Poronienie to utrata ciąży przed uzyskaniem przez płód możliwości przeżycia poza jamą macicy. Zbiór objawów mogących poprzedzać poronienie jest określany poronieniem zagrażającym.


czym-jest-poronienie-zagrazajace-jak-sie-objawia
Pixabay.com

Polecane

sluz-w-ciazy-jaki-ma-kolor-jak-wyglada
Zdrowie
1 min.
Śluz w ciąży – jak wygląda fizjologiczna wydzielina z pochwy, a kiedy powinna niepokoić?
10.05.2022
jakie-sa-objawy-ciazy-pozamacicznej
Zdrowie
2 min.
Jakie są objawy ciąży pozamacicznej?
30.10.2021
bole-kosci-w-ciazy-przyczyny-objawy
Zdrowie
1 min.
Przyczyny i objawy bólu kości w ciąży
10.05.2022
mdlosci-w-ciazy-kiedy-sie-pojawiaja-jak-dlugo-trwaja
Zdrowie
2 min.
Mdłości w ciąży - kiedy się pojawiają? Jak długo trwają?
30.07.2021
Spis treści
  1. Poronienie, czyli wczesna utrata ciąży
  2. Czym zatem jest poronienie zagrażające?
  3. Objawy zagrażającego poronienia
  4. Potencjalne przyczyny krwawienia
  5. Kiedy zgłosić się do szpitala?

Poronienie, czyli wczesna utrata ciąży

Termin „poronienie” oznacza utratę ciąży przed osiągnięciem 22. tygodnia (do 21. tygodnia i 6. dnia ciąży). Ta granica została ustalona dlatego, że przed 22. tygodniem ciąży płód nie jest zdolny do przeżycia poza ciałem matki. To trudne doświadczenie dla przyszłych rodziców, niezależnie od czasu ciąży, w jakim występuje. Pamiętaj, że warto skorzystać ze wsparcia psychologicznego profesjonalistów i osób bliskich w takiej sytuacji.

Rozpoznanie poronienia podejrzewa się na podstawie objawów, które zgłasza pacjentka. Pomocne w ustaleniu rozpoznania są badania laboratoryjne czy charakterystyczny obraz w ultrasonografii przezpochwowej. W zależności od sytuacji klinicznej lekarz może zaproponować różne metody leczenia. Poronienie można podzielić na różne rodzaje w zależności od kilku kryteriów. Wyróżnia się poronienie objawowe, które wykazuje widoczne symptomy, oraz poronienie bezobjawowe, przebiegające bez wyraźnych oznak. W odniesieniu do obecności zarodka w jaju płodowym rozróżnia się ciążę z obecnym zarodkiem i bezzarodkową.

W zależności od czasu, w którym następuje utrata ciąży, można mówić o poronieniu wczesnym (do 10. tygodnia ciąży), poronieniu późnym w pierwszym trymestrze (do 14. tygodnia) oraz poronieniu w drugim trymestrze (po 14. tygodniu, ale przed 22. tygodniem ciąży).

Pod względem dynamiki rozróżnia się poronienie samoistne, któremu towarzyszy naturalne poronienie bez interwencji lekarskiej, oraz poronienie chybione (zatrzymane), charakteryzujące się zatrzymaniem pęcherzyka ciążowego w jamie macicy. W przypadku poronienia chybionego może być konieczna indukcja (wywołanie) poronienia.

Ostatnim kryterium jest stopień zaawansowania poronienia. W tej kategorii wyróżnia się poronienie zagrażające, poronienie niecałkowite (jama macicy nie jest opróżniona) oraz poronienie całkowite (jama macicy jest pusta w badaniu ultrasonograficznym, a szyjka macicy zamknięta). 

Czym zatem jest poronienie zagrażające?

Poronienie zagrażające to krwawienie z dróg rodnych przed 22. tygodniem ciąży. Jest to objaw niepokojący, jednak należy pamiętać, że wiele kobiet plami w ciąży, ale mimo to rozwija się ona prawidłowo. Jeśli plamisz, nadal masz szansę na urodzenie zdrowego dziecka w terminie porodu. Choć nie warto się martwić na zapas, nie można też zignorować takiego objawu i odbierać mu znaczenia! Każde plamienie czy krwawienie w ciąży wymaga pilnej konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę. W razie niedostępności lekarza prowadzącego Izby Przyjęć Ginekologiczno-Położnicze są otwarte i świadczą usługi całodobowo, każdego dnia.

Objawy zagrażającego poronienia

Poronienie zagrażające charakteryzuje się takimi objawami jak początek miesiączki. Zwykle kobiety zgłaszają ból brzucha, plamienie lub krwawienie z dróg rodnych. Plamienie brunatno podbarwionym śluzem nie jest tak niepokojące, jak krwawienie żywą, czerwoną krwią. W badaniu ginekologicznym we wzierniku można potwierdzić źródło krwawienia – czy krew wydobywa się z jamy macicy przez kanał szyjki macicy, czy krwawi np. zmiana na szyjce macicy. 

Nasilenie krwawienia może być różne – od niewielkiego plamienia brunatną wydzieliną, tzw. brudzenia bielizny, przez lekkie krwawienie aż do obfitego krwawienia ze skrzepami. Każde krwawienie wymaga specjalnej uwagi i diagnostyki.

Plamienie czy pobolewanie podbrzusza nie jest pewnym objawem poronienia, ale może być jedną z dolegliwości towarzyszących ciąży. Należy pamiętać, że objawy ciąży pozamacicznej są bardzo podobne. Pacjentki z ciążą pozamaciczną zgłaszają plamienie lub krwawienie z pochwy i silny ból brzucha (zwykle silniejszy niż przy poronieniu zagrażającym). Bardzo ważne jest przeprowadzenie odpowiedniej diagnostyki różnicowej, by wykluczyć choroby zagrażające życiu pacjentki i wymagające operacji.

Potencjalne przyczyny krwawienia

Przyczyny krwawienia z dróg rodnych nie zawsze są łatwe do zdiagnozowania. 

  • Należy wykluczyć krwawienie z tarczy szyjki macicy. Jeżeli masz ektopię na szyjce macicy czy polip szyjkowy, to one mogą dawać takie objawy jak plamienie czy krwawienie.

  • Kolejną przyczyną krwawienia może być krwiak podkosmówkowy, czyli wynaczynienie krwi między ścianą macicy a trofoblastem (przed 16. tygodniem ciąży) czy łożyskiem (od 16. tygodnia ciąży). Ten krwiak opróżnia się przez jakiś czas, więc jeżeli zostanie zobrazowany na USG, to prawdopodobnie będziesz plamiła jeszcze przez kilka dni. 

  • Krwawienia mogą występować po kontakcie seksualnym. Szyjka macicy w ciąży jest rozpulchniona i jej naczynia są dosyć kruche, dlatego plamienia kontaktowe po seksie mogą się zdarzyć. 

  • Rozwieranie się i skracanie szyjki macicy mogą powodować plamienie. Czasami niewydolność szyjki macicy daje objawy jeszcze przed 22. tygodniem ciąży.

  • Uraz również może być jedną z przyczyn krwawienia z dróg rodnych.

  • Krwawienie może być spowodowane niedoborem progesteronu, który można leczyć, przyjmując progesteron dopochwowo, w iniekcjach, podjęzykowo lub doustnie.

Kiedy zgłosić się do szpitala?

Pobolewanie podbrzusza o charakterze pociągania często jest manifestowaniem wzrastania macicy. Jest ona ufiksowana na więzadłach, które się rozciągają podczas powiększania się macicy. Jeśli jednak pobolewanie brzucha Cię niepokoi lub ból jest silny, bezzwłocznie zgłoś się do lekarza ginekologa. 

Jeśli występuje jakiekolwiek krwawienie z dróg rodnych, również jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem. Najlepiej udaj się do niego osobiście, by mógł przeprowadzić cały proces diagnostyczny. Diagnostyka poronienia zagrażającego opiera się na potwierdzeniu żywej ciąży i identyfikacji przyczyny plamienia. Zwykle korzysta się z ultrasonografii transwaginalnej (przezpochwowej) w celu postawienia pewnego rozpoznania.

Jeśli chcesz mieć szybki dostęp do ginekologa, rozważ kupno Polisy Zdrowie Welbi, czyli prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego od TU Zdrowie, którego ofertę możesz zamówić na Welbi.

W ramach pakietu OCHRONA GOLD już od 239 zł miesięcznie będziesz mieć możliwość konsultacji nie tylko z ginekologiem, ale również:

  • z innymi 38 specjalistami zarówno w formie e-konsultacji, jak i wizyt stacjonarnych, bez skierowania;

  • możliwość wykonania diagnostyki obrazowej, takiej jak ultrasonografia, badanie rezonansu magnetycznego, tomografia komputerowa czy klasyczne zdjęcia rentgenowskie;

  • dostęp do 152 badań laboratoryjnych;

  • dostęp do corocznego profilaktycznego przeglądu stanu zdrowia; 

  • 4 wizyty domowe i 2 konsultacje z psychologiem lub psychiatrą w roku;

  • zabiegi rehabilitacyjne po złamaniach i zwichnięciach,

  • szczepienie ochronne przeciwko grypie sezonowej.

Wypełnij formularz na Welbi i porozmawiaj z doradcą. Dowiedz się, więcej o pakiecie OCHRONA GOLD i innych opcjach. Z usług medycznych w ramach pakietu możesz korzystać niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Źródła
  1. G.H. Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2020.
  2. P. Laudański, Niepłodność, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2022.
  3. R. Dębski, Endokrynologia ginekologiczna – w gabinecie lekarza specjalisty. Ginekologia i położnictwo, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2018.
  4. V. Berghelli, Położnictwo według zasad EBM, Medycyna Praktyczna, Warszawa 2023.
  5. Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii i Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników, Diagnostyka i leczenie niepłodności – rekomendacje, Warszawa 2018.
Author Magdalena Drąg picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
ugryzienie-biedronki-jak-wyglada-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie biedronki – jak je rozpoznać? Czy może zagrażać zdrowiu?
02.06.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.