Rozstęp mięśni prostych brzucha – dlaczego do niego dochodzi? Jak się objawia?
Uwypuklenie w linii środkowej brzucha może świadczyć o rozstępie mięśni prostych. Zaburzenie to może wystąpić u kobiet po przebytej ciąży czy u osób zmagających się z otyłością. Niekiedy ma charakter wrodzony. Rozstęp mięśni prostych brzucha to nie tylko defekt kosmetyczny. Dowiedz się, jakie mogą być jego inne objawy i jakie kroki możesz podjąć, aby pozbyć się dokuczliwego problemu.
Czym jest rozstęp mięśni prostych brzucha?
Aby w pełni zrozumieć, czym jest rozstęp mięśni prostych brzucha, trzeba wiedzieć, jak fizjologicznie wygląda ich budowa. Mięśnie proste brzucha to para mięśni położona symetrycznie wzdłuż linii środkowej brzucha. Każdy z nich jest zbudowany z dwóch części (brzuśców). Ciągną się one od wyrostka mieczykowatego (dolnej, końcowej części mostka) aż do spojenia łonowego. Między przyśrodkowymi częściami mięśni prostych brzucha znajduje się silne pasmo ścięgniste, określane mianem kresy białej. Skurcz mięśni prostych brzucha powoduje zmniejszenie odległości między wyrostkiem mieczykowatym a spojeniem łonowym. W efekcie dochodzi do zgięcia tułowia. Mięśnie proste brzucha umożliwiają Ci również oddychanie, a dokładniej – wydychanie powietrza.
Rozstęp mięśni prostych brzucha to nic innego, jak zwiększenie się między nimi odległości. Kresa biała, czyli pasmo łącznotkankowe, które znajduje się między mięśniami prostymi brzucha, pozostaje nieuszkodzona. Zawartość jamy brzusznej powoduje jednak uwypuklenie w jej okolicy. Rozstępu mięśni prostych brzucha nie należy mylić z przepukliną. U osób zmagających się z przepukliną brzuszną uwypuklenie jest konsekwencją uszkodzenia powłok jamy brzusznej i przedostawania się narządów pod skórę.
Przeczytaj także: Mięśnie brzucha – funkcje, ćwiczenia na wzmocnienie.
Przyczyny rozstępu mięśni prostych brzucha
Rozstęp mięśni prostych brzucha bywa wadą wrodzoną. Najczęściej ma jednak charakter nabyty i w przeważającej części dotyczy kobiet w ciąży (oraz po jej zakończeniu) i osób zmagających się z otyłością. Według ekspertów rozstęp mięśni prostych brzucha występuje nawet u 66% kobiet w trzecim trymestrze ciąży, a u 30–60% z nich zaburzenie utrzymuje się po urodzeniu dziecka. Za bezpośrednią przyczynę choroby naukowcy uważają osłabienie kresy białej oraz wszystkich mięśni znajdujących się w przedniej części ściany jamy brzusznej.
Jakie są objawy rozstępu mięśni prostych brzucha?
Najczęstszym symptomem rozstępu mięśni prostych brzucha jest widoczne uwypuklenie w linii pośrodkowej. Choroba może nie dawać żadnych dodatkowych objawów. U części osób jest jednak przyczyną przykrych dolegliwości, takich jak:
ból lub dyskomfort w jamie brzusznej,
ból w okolicy lędźwiowej kręgosłupa,
nietrzymanie moczu,
nietrzymanie stolca,
obniżenie i wypadanie narządu rodnego.
Rozstęp mięśni prostych brzucha wpływa na jego wygląd, przez co bywa przyczyną problemów z akceptacją swojego ciała. Przez to może obniżać jakość życia, a nawet prowadzić do depresji. Pamiętaj, że istnieją skuteczne metody leczenia rozstępu mięśni prostych brzucha. Jeżeli problem ten Cię dotyczy, zgłoś się na konsultację do lekarza rodzinnego.
Sprawdź też: Ćwiczenia na brzuch dla początkujących.
Jakie badania warto wykonać?
Doświadczony specjalista potrafi rozpoznać rozstęp mięśni prostych brzucha już podczas badania fizykalnego – oglądania i obmacywania brzucha. Jeżeli lekarz uzna to za stosowne, skieruje Cię na badania obrazowe, najczęściej USG jamy brzusznej. Jeżeli specjalista podejrzewa, że zmagasz się z innymi chorobami, może zadecydować o konieczności wykonania u Ciebie tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego.
Kto zajmuje się leczeniem rozstępu mięśni prostych brzucha?
Leczeniem rozstępu mięśni prostych brzucha zajmuje się cała grupa specjalistów – od fizjoterapeuty, poprzez lekarza rodzinnego, aż po specjalistę chirurgii ogólnej. Urodziłaś dziecko już kilka miesięcy temu, a mimo diety i ćwiczeń ciągle zmagasz się z brzuchem po ciąży? Zgłoś się na konsultację do lekarza rodzinnego lub chirurga ogólnego i sprawdź, czy Twoje dolegliwości nie są objawem rozstępu mięśni prostych brzucha.
Nie czekaj w długich kolejkach. Skorzystaj z prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, którego ofertę możesz zamówić na Welbi! Zapoznaj się z pakietami przygotowanymi przez TU Zdrowie, w ramach których od 119 zł miesięcznie możesz otrzymać nieograniczony dostęp do konsultacji lekarskich z lekarzami POZ i 29 specjalistami oraz ponad 200 badań (w tym laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych). Prywatne ubezpieczenie zdrowotne od TU Zdrowie, którego ofertę możesz zamówić za pośrednictwem Welbi, to m.in.:
nielimitowane wizyty u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej,
konsultacje u lekarzy specjalistów, w tym chirurga, bez skierowania,
czas oczekiwania na wizytę do 1 dnia u lekarzy POZ i do 3 dni roboczych na wizytę u specjalisty,
dostęp do badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych wymienionych w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia,
profilaktyczny przegląd zdrowia raz w roku bez dodatkowych kosztów.
Sprawdź ofertę i wybierz pakiet dostosowany do Twoich potrzeb.
Jakie są metody leczenia?
Rozstęp mięśni prostych brzucha u dzieci często ustępuje samoistnie i nie wymaga leczenia. U osób dorosłych wybór odpowiedniej terapii zależy zarówno od nasilenia dolegliwości, jak i od preferencji pacjenta. Metody leczenia obejmują:
modyfikację stylu życia i zmniejszenie masy ciała,
fizjoterapię,
leczenie operacyjne.
Istnieje wiele programów ćwiczeń mających na celu zmniejszenie rozstępu mięśni prostych brzucha. Powinny one zostać indywidualnie dobrane do Twoich potrzeb, dlatego najlepiej skonsultuj się z fizjoterapeutą.
Leczenie operacyjne może być przeprowadzone metodą klasyczną lub laparoskopowo poprzez niewielkie nacięcia w tkankach i wprowadzenie do nich kamery i narzędzi. W przypadku niewielkiego rozstępu mięśni wystarczające może być połączenie ich za pomocą szwów. Większy rozstęp może wymagać użycia specjalnej siatki podczas zabiegu.
Dowiedz się więcej na temat korzyści z pływania żabką!
- Hall H., Sanjaghsaz H., Diastasis Recti Rehabilitation, „StatPearls”, 2023, dostęp online: sierpień 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK573063/.
- Jessen M., Öberg S., Rosenberg J., Treatment Options for Abdominal Rectus Diastasis, „Frontiers in Surgery”, 2019, dostęp online: sierpień 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6877697/.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.