Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Czym jest stenoza aortalna? Objawy, diagnostyka, zabieg'

lek. Agnieszka Żędzian26.03.2024Aktualizacja: 26.03.2024

Stenoza aortalna, czyli zwężenie zastawki aorty, jest chorobą, która przez długi czas nie daje objawów. W miarę postępu choroby utrudniony wypływ krwi z lewej komory serca do aorty prowadzi do wystąpienia duszności, bólu w klatce piersiowej i zmniejszonej tolerancji wysiłku. Jakie są przyczyny stenozy aortalnej? Jakie badania wykonać w przypadku jej podejrzenia? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w poniższym artykule!


czym-jest-stenoza-aortalna-objawy-diagnostyka-zabieg
Pixabay.com

Polecane

skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
Spis treści
  1. Czym jest stenoza aortalna?
  2. Czym może być spowodowana stenoza aortalna?
  3. Jakie objawy mogą wskazywać na stenozę aortalną?
  4. Jakie badania wykonać?
  5. Metody leczenia stenozy aortalnej
  6. Jakie są możliwe powikłania choroby?

Czym jest stenoza aortalna?

Stenoza aortalna, czyli zwężenie zastawki aorty (lewego ujścia tętniczego), jest chorobą prowadzącą do utrudnionego odpływu krwi z lewej komory serca do aorty. W warunkach fizjologicznych powierzchnia ujścia zastawki aortalnej u osób dorosłych wynosi 3,0–4,0 cm2. Zastawka ta jest zbudowana z 3 płatków, a jej główną funkcją jest zapobieganie cofaniu się krwi z aorty do lewej komory serca. Zmniejszenie powierzchni ujścia zastawki aortalnej <1,5 cm2 niesie ze sobą poważne konsekwencje. Lewa komora serca nie może przepompować wystarczającej ilości natlenowanej krwi przez zwężoną zastawkę, a tym samym dostarczyć odpowiedniej ilości tlenu do tkanek obwodowych. Dochodzi również do jej przerostu, a z czasem też do niewydolności komory.

Stenoza aortalna to schorzenie dotyczące przede wszystkim osób w wieku podeszłym. Eksperci sądzą, że ciężkie zwężenie zastawki aortalnej występuje u 2–9% pacjentów po 75 roku życia.

Czym może być spowodowana stenoza aortalna?

Stenoza aortalna może mieć charakter nabyty lub być konsekwencją wrodzonej wady zastawki aorty (najczęściej zastawki dwupłatkowej). Do zwężenia lewego ujścia tętniczego może dojść w wyniku:

  • gorączki reumatycznej,

  • zmian zwyrodnieniowych (zwapnienia zastawki),

  • tocznia rumieniowatego układowego,

  • przebytej radioterapii,

  • chorób metabolicznych, np. alkaptonurii, choroby Fabry’ego.

Jeżeli zmagasz się z którąkolwiek z wyżej wymienionych chorób, skonsultuj się z kardiologiem i wykonaj badanie echokardiograficzne (echo serca). Pamiętaj, że wcześnie rozpoznana i leczona stenoza aortalna zwiększa szansę na powrót do zdrowia.

Nie chcesz czekać w długich kolejkach? Kup prywatne ubezpieczenie zdrowotne, którego ofertę możesz zamówić na Welbi! Dzięki niemu uzyskasz dostęp do lekarzy pierwszego kontaktu i nawet 39 specjalistów (w pakiecie OCHRONA GOLD). Czas oczekiwania na wizytę u specjalisty to maksymalnie 3 dni robocze, a z lekarzem rodzinnym skonsultujesz się w 1 dzień. Oprócz możliwości skorzystania z fachowej wiedzy lekarzy, w tym kardiologa, w ramach pakietu zyskasz dostęp do nawet blisko 300 badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych.

Zamów ofertę już dziś i wybierz pakiet ubezpieczenia dostosowany do Twoich potrzeb!


Jakie objawy mogą wskazywać na stenozę aortalną?

Stenoza aortalna przez długi czas może nie dawać żadnych objawów. Według naukowców pierwsze zmiany w obrębie zastawki mogą pojawić się nawet 10–20 lat przed wystąpieniem symptomów choroby. Z czasem chorzy zaczynają odczuwać zmęczenie, ograniczenie tolerancji wysiłku, duszność i bóle w klatce piersiowej. Może również dochodzić do omdleń. Podczas osłuchiwania bicia serca lekarz może stwierdzić szmer skurczowy w okolicy drugiego międzyżebrza po prawej stronie mostka. Często promieniuje on do prawej strony szyi. W przypadku obecności typowych zmian osłuchowych lekarz skieruje Cię na badania dodatkowe.

Jakie badania wykonać?

Podstawowym badaniem wykonywanym u pacjentów z podejrzeniem stenozy aortalnej jest badanie echokardiograficzne. To nieinwazyjne, bezpieczne badanie obrazowe ułatwia wykrycie wady. Służy również do kontroli postępu choroby i oceny efektów wdrożonego leczenia. Jeżeli zmagasz się ze stenozą aortalną, lekarz wykona u Ciebie również RTG klatki piersiowej, EKG (badanie czynności elektrycznej serca) i podstawowe badania krwi (m.in. morfologię, stężenie cholesterolu całkowitego, frakcji LDL i HDL cholesterolu, poziom trójglicerydów). Kardiolog może Cię również skierować na cewnikowanie serca – inwazyjną procedurę, która pozwala na dokładny pomiar ciśnień w obrębie lewej komory serca i aorty.

Metody leczenia stenozy aortalnej

Podstawową metodą leczenia ciężkiej stenozy aortalnej (z powierzchnią ujścia < 1,0 cm2) jest wymiana zastawki. Istnieją dwie metody wszczepienia zastawki aorty – chirurgiczna oraz przezcewnikowa (TAVI). Zabieg przezcewnikowy wykonuje się w znieczuleniu miejscowym osobom, które nie kwalifikują się do klasycznej operacji. Po zabiegu wszczepienia sztucznej zastawki aorty pacjenci muszą przyjmować leki przeciwkrzepliwe do końca życia. U osób chorych stosuje się również leki przeciwarytmiczne, moczopędne i digoksynę.

Jakie są możliwe powikłania choroby?

Stenoza aortalna może prowadzić do wielu powikłań – nagłej śmierci sercowej, niewydolności serca czy nadciśnienia płucnego. U chorych istnieje też podwyższone ryzyko wystąpienia infekcyjnego zapalenia wsierdzia i krwawienia z przewodu pokarmowego. Po wystąpieniu pierwszych symptomów stenozy aortalnej 90% nieleczonych pacjentów umiera w ciągu kilku lat.

Źródła
  1. S. Pujari, P. Agasthi, Aortic Stenosis, „StatPearls” 2023, dostęp online: wrzesień 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK557628/.
  2. M. Rana, Aortic Valve Stenosis: Diagnostic Approaches and Recommendations of the 2021 ESC/EACTS Guidelines for the Management of Valvular Heart Disease –A Review of the Literature, „Cardiology and Cardiovascular Medicine” 2022, dostęp online: wrzesień 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9410571/.
Author lek. Agnieszka Żędzian picture
Lekarz, absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Doświadczenie zdobywała, pracując w Klinice Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitalu Klinicznego w Białymstoku. Systematycznie podnosi swoje kwalifikacje, biorąc udział w licznych szkoleniach i konferencjach naukowych.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
czy-imbir-podnosi-cisnienie-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Imbir – podnosi czy obniża ciśnienie krwi? Właściwości imbiru
17.09.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.