Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Jak wygląda leczenie trądziku odwróconego?

Sylwia Brodniewska 22.03.2024Aktualizacja: 22.03.2024

Trądzik odwrócony to nieznana choroba zapalna, która obejmuje skórę. Jej leczenie jest trudne i uciążliwe. Wymaga wielu poświęceń i cierpliwości. Jednym ze sposobów leczenia zmian jest usunięcie ich chirurgicznie. Dowiedz się, jak wyglądają inne metody i do jakiego lekarza udać się z objawami trądziku odwróconego.


czym-jest-tradzik-odwrocony-jak-sie-go-leczy
Pixabay.com

Polecane

skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
Spis treści
  1. Co to jest trądzik odwrócony?
  2. Jak rozpoznać trądzik odwrócony?
  3. Jak wygląda diagnostyka trądziku odwróconego?
  4. Leczenie trądziku odwróconego

Co to jest trądzik odwrócony?

Trądzik odwrócony to choroba zapalna o charakterze przewlekłym. Jej leczenie, podobnie jak atopowego zapalenia skóry, łuszczycy czy innych dermatoz, jest długie i uciążliwe. Trądzik odwrócony charakteryzuje się bolesnymi, podskórnymi zmianami, ropniami i przetokami zlokalizowanymi w różnych miejscach na ciele. Wyglądają one inaczej niż pryszcze. Ich konsekwencją jest bliznowacenie w miejscu zmian. Pierwsze objawy choroby najczęściej pojawiają się w okresie dojrzewania. Z uwagi na to, że są błędnie diagnozowane lub bagatelizowana, terapia jest zwykle opóźniona. 

Zmiany są najczęściej zlokalizowane w okolicy fałdów skórnych i z reguły występują w dołach pachowych, pachwinach, na pośladkach, w okolicy narządów płciowych oraz na owłosionej skórze głowy, czyli w miejscach, na których znajduje się najwięcej gruczołów łojowych. 

Jak rozpoznać trądzik odwrócony?

Postawienie właściwej diagnozy pozwala na włączenie odpowiedniego leczenia. Przyczynami tej choroby są zarówno czynniki immunologiczne, jak i hormonalne. W początkowym stadium dochodzi do nadmiernego namnażania się keratynocytów w mieszkach włosowych. Prowadzi to do hiperkeratozy i zapychania ujść gruczołów łojowych. Chorobę ciężej przechodzą osoby palące papierosy i te z nadwagą bądź otyłością. Zmiany skórne powstają również w miejscach narażonych na tarcie lub uraz, np. pod bielizną.

Trądzik odwrócony to choroba skóry, dlatego można ją zdiagnozować, obserwując wygląd swojego ciała. Niepokój powinny zwrócić:

  • bolesne, podskórne zmiany, przypominające guzki,

  • ropnie,

  • przetoki z sączącą się wydzieliną o nieprzyjemnym zapachu,

  • torbiele,

  • bliznowacenie.

Charakterystyczne są również dolegliwości bólowe, które mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie. Poza tym nieestetyczny wygląd skóry odbija się na psychice, jest przyczyną złego samopoczucia i ograniczenia kontaktów towarzyskich. Kluczowa jest pielęgnacja zmian, zachowanie jak najwyższego stopnia higieny osobistej. Pamiętaj, że objawy trądziku odwróconego dość często wskazują na inne choroby dermatologiczne. 

Jak wygląda diagnostyka trądziku odwróconego?

Postawienie prawidłowej diagnozy jest kluczowe. Podstawą jest wnikliwa obserwacja skóry. Uwagę powinny zwrócić zmiany mające charakter nawrotowy i przewlekły. Również ich wygląd może wskazywać na rozwój trądziku odwróconego, w szczególności, jeśli są guzkowate i zlokalizowane w konkretnych miejscach. Często sączy się z nich nieprzyjemna ropa. 

By poprawnie zdiagnozować trądzik odwrócony, należy rozpoznać:

  • wygląd zmian skórnych – na uwagę zasługują głęboko zlokalizowane guzki, ropnie i przetoki, a także blizny w miejscu zmian;

  • umiejscowienie zmian – przy trądziku zmiany pojawiają się pod pachami, w pachwinach, na pośladkach, w okolicach odbytu; u kobiet trądzik odwrócony może występować również między piersiami lub pod nimi, na linii biustonosza;

  • przewlekły charakter i nawrotowy przebieg – zmiany utrzymują się na skórze dłużej niż 6 miesięcy, są bolesne i nawracają, przynajmniej dwa razy w ciągu pół roku.

W przebiegu trądziku odwróconego mogą pojawić się również inne objawy

  • zmiany zlokalizowane na innych częściach ciała, np. na karku, szyi, tułowiu, 

  • zaskórniki,

  • brak drobnoustrojów w wydzielinie ropnej. 

Zmiany raczej nie swędzą, ale jeśli pojawi się świąd, nie należy ich dotykać, ponieważ może to spowodować nasilenie się problemu. Istnieją inne sposoby na zminimalizowanie swędzenia.

Leczenie trądziku odwróconego

Choroba bardzo pogarsza jakość życia, dlatego bardzo istotne jest włączenie leczenia. Wymaga ono współpracy wielu specjalistów, głównie z zakresu dermatologii, interny, chirurgii, a niekiedy również psychologii.

Jeśli zależy Ci na możliwości konsultacji z lekarzem w ciągu 3, a maksymalnie 5 dni roboczych, kup prywatne ubezpieczenie zdrowotne, którego ofertę możesz zamówić na Welbi.

W pakiecie już od 119 zł miesięcznie możesz mieć dostęp do e-konsultacji i wizyt stacjonarnych u dermatologa i chirurga, 27 innych specjalistów, a także ponad 200 badań. A jeśli zdecydujesz się na pakiet OCHRONA GOLD, od 239 zł miesięcznie, będziesz mieć możliwość również konsultacji z psychiatrą lub psychologiem 2 razy w roku, blisko 300 badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych oraz 4 wizyty domowych w roku.

Oprócz tego w ramach obu pakietów można wykonać profilaktyczny przegląd zdrowia raz do roku oraz zaszczepić się przeciwko grypie sezonowej.

Sprawdź, co możesz zyskać, wybierając prywatne ubezpieczenie zdrowotne – zamów ofertę na Welbi. 

Leczenie przebiega wielotorowo i obejmuje farmakoterapię. Duży wpływ na cały proces ma utrzymanie prawidłowej masy ciała. Czasem warto zmienić dietę i włączyć aktywność fizyczną. Należy też rzucić palenie. Podobne zalecenia otrzymują osoby, które borykają się z trądzikiem różowatym i łuszczycą. Zmiany skórne powinny być czyste i suche, dlatego konieczne jest nawet kilkukrotne oczyszczanie ich z wydzieliny. Sprawdzają się do tego chociażby środki odkażające. 

Duże znaczenie w leczeniu mają konsultacje u psychoterapeuty lub psychiatry. Chorzy wycofują się czasami z życia towarzyskiego, obniża się ich samopoczucie i pogłębia negatywny obraz swojego ciała. Terapia niekiedy trwa latami, a u niektórych osób konieczne jest ponadto włączenie leków przeciwdepresyjnych. Same zmiany na skórze natomiast leczy się antybiotykami, a ich dobór zależy od stadium choroby. W bardzo zaawansowanych przypadkach konieczne może być leczenie operacyjne. Polega ono na usunięciu zmian skórnych wraz z zachowaniem marginesu zdrowej tkanki.

Źródła
  1. P. Gajewski, A. Szczeklik, Interna Szczeklika, Medycyna Praktyczna, Kraków 2017.
  2. Ł. Matusiak, A. Bieniek, J. Szepietowski, Trądzik odwrócony (acne inversa). Część I: patogeneza, epidemiologia i rys historyczny, „Dermatologia Kliniczna” 2006, nr 8(3), s. 201–204.
  3. S.R. Goldburg, B.E. Strober, M.J. Payette, Hidradenitis suppurativa: Epidemiology, clinical presentation and pathogenesis, „Journal of American Academy of Dermatology” 2020, nr 82(5), s. 1045–1058.
Author 
Sylwia Brodniewska
 picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.