Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Co oznacza ubytek przegrody międzykomorowej (VSD)?

lek. Agnieszka Żędzian03.04.2024Aktualizacja: 03.04.2024

Ubytek przegrody międzykomorowej (VSD) jest wrodzoną wadą, charakteryzującą się obecnością otworu między prawą i lewą komorą serca. U 90% dzieci VSD ma charakter łagodny i ulega samoistnemu zamknięciu w pierwszym roku życia. U części osób wada utrzymuje się i z czasem prowadzi do groźnych powikłań, w tym do zaburzeń rytmu i niewydolności serca. Dowiedz się, jakie są objawy ubytku przegrody międzykomorowej, jakie badania należy wykonać, aby rozpoznać chorobę i na czym polega jej leczenie.


czym-jest-ubytek-przegrody-miedzykomorowej-vsd
Pixabay.com

Polecane

skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
Spis treści
  1. Czym jest ubytek przegrody międzykomorowej?
  2. Jakie są przyczyny wady serca VSD?
  3. Objawy ubytku przegrody międzykomorowej
  4. Jakie badania wykonać?
  5. Jakie są metody leczenia VSD?

Czym jest ubytek przegrody międzykomorowej?

Ubytek przegrody międzykomorowej (VSD) to wada serca, która powstaje jeszcze w trakcie życia płodowego. Charakteryzuje się brakiem fragmentu przegrody oddzielającej prawą i lewą komorę serca. VSD jest najczęstszą wrodzoną wadą serca u dzieci i drugą co do częstości u osób dorosłych. Może występować jako wada izolowana lub towarzyszyć innym nieprawidłowościom, np. ubytkowi przegrody międzyprzedsionkowej. U wielu dzieci (nawet u 90%) VSD ulega samoistnemu zamknięciu w pierwszym roku życia. Bywa jednak, że wada utrzymuje się i nieleczona prowadzi do groźnych powikłań – nadciśnienia płucnego, zaburzeń rytmu lub niewydolności serca.

Jakie są przyczyny wady serca VSD?

W większości przypadków ubytek przegrody międzykomorowej u noworodka jest wadą izolowaną, powstającą na wczesnym etapie życia w łonie matki. Niekiedy VSD ma podłoże genetyczne. Naukowcy uważają, że wada ta może mieć związek z mutacją w genie TBX5. Za czynniki ryzyka ubytku przegrody międzykomorowej uważa się również: 

  • infekcje matki w trakcie ciąży (zakażenie wirusem różyczki lub grypy),

  • cukrzycę ciążową,

  • narażenie na szkodliwe substancje w trakcie ciąży (alkohol, kokainę, marihuanę),

  • przyjmowanie w trakcie ciąży niektórych leków (metronidazolu, ibuprofenu).

U każdego malucha, który był narażony na powyższe czynniki w życiu płodowym, warto wykonać po urodzeniu badania serca.

Objawy ubytku przegrody międzykomorowej

Objawy nieleczonego VSD zależą przede wszystkim od wielkości ubytku w przegrodzie międzykomorowej. Gdy jest on niewielki, ilość krwi przedostającej się z lewej komory do prawej podczas skurczu serca jest minimalna. Nie obciąża tym samym serca i nie wywołuje wzrostu ciśnienia w krążeniu płucnym. W takim przypadku pacjent zwykle nie prezentuje żadnych niepokojących objawów. Duży ubytek przegrody międzykomorowej prowadzi do przeciążenia lewej komory serca i wystąpienia nadciśnienia płucnego.

W trakcie osłuchiwania bicia serca lekarz stwierdza zwykle szmer skurczowy w okolicy lewej, dolnej części mostka. Z czasem rozwijają się objawy niewydolności serca i nadciśnienia płucnego – duszność wysiłkowa, zmniejszenie tolerancji wysiłku, a niekiedy również kołatania serca. Jeżeli zauważysz u siebie którykolwiek z tych objawów, nie zwlekaj! Zgłoś się na konsultację do kardiologa, czyli specjalisty zajmującego się diagnostyką i leczeniem chorób serca.

Jakie badania wykonać?

Kluczowym badaniem w diagnostyce ubytku przegrody międzykomorowej u dzieci i osób dorosłych jest echokardiografia przezklatkowa (echo serca). To nieinwazyjne i bezbolesne badanie pozwala na wykrycie aż 95% VSD. Dzięki wykorzystaniu fal ultradźwiękowych lekarz może ocenić budowę serca oraz określić lokalizację i wielkość ubytku w przegrodzie międzykomorowej. Co więcej, w rękach doświadczonego specjalisty badanie dostarcza również informacji o czynności komór, wielkości przecieku krwi z lewej komory do prawej i ewentualnej obecności nadciśnienia płucnego. Echo serca jest badaniem, które można powtarzać wielokrotnie nawet u najmłodszych pacjentów. Niekiedy istnieje konieczność wykonania echokardiografii przezprzełykowej – badanie takie jest bardziej inwazyjne, ale pozwala na lepsze zobrazowanie struktur w sercu.

Do innych rzadziej wykonywanych badań u pacjentów z VSD należą: RTG, tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny klatki piersiowej. W przypadku podejrzenia nadciśnienia płucnego wykonuje się cewnikowanie serca. To inwazyjna procedura, polegająca na wprowadzeniu do serca cewnika drogą naczyń krwionośnych. Pozwala lekarzowi na dokładną ocenę ciśnienia w tętnicy płucnej oraz jej reakcji na podawane leki rozkurczające naczynia. 

Jeżeli pojawiły się u Ciebie objawy mogące wskazywać na VSD, nie zwlekaj i zgłoś się do kardiologa! Pamiętaj, że wczesne rozpoznanie i leczenie choroby zwiększa Twoją szansę na pełny powrót do zdrowia.

Jeśli chcesz zadbać o swoje zdrowie bez czekania w długich kolejkach, skorzystaj z prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, którego ofertę możesz zamówić na Welbi.

W ramach wybranego pakietu już od 69 zł możesz zyskać dostęp do e-konsultacji u kardiologa i 13 innych specjalistów, a od 119 zł miesięcznie do e-konsultacji i wizyt stacjonarnych u kardiologa i aż 28 innych specjalistów. Co więcej, niezależnie od wybranego pakietu czas oczekiwania na wizytę u specjalisty to z reguły nie dłużej niż 3 dni robocze.

Oprócz tego każdy z trzech pakietów do wyboru w ramach Polisy Zdrowie Welbi zawiera listę badań, które możesz wykonać bez ponoszenia dodatkowych kosztów, np. w pakiecie OCHRONA GOLD jest ich blisko 300, w tym rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa czy RTG oraz echo serca.

Zamów ofertę już dziś i wybierz pakiet najlepiej dostosowany do Twoich potrzeb.

Jakie są metody leczenia VSD?

Ubytek przegrody międzykomorowej u noworodka lub niemowlaka nie zawsze wymaga leczenia. Według ekspertów 85–90% VSD ulega samoistnemu zamknięciu w pierwszym roku życia malucha. Leczenie zabiegowe bywa jednak konieczne u dzieci ze złożoną wadą serca. Wskazaniami do zabiegu są również:

  • nawracające epizody infekcyjnego zapalenia wsierdzia,

  • przeciążenie lewej komory serca,

  • nadciśnienie płucne.

Niegdyś jedyną opcją leczenia VSD była klasyczna operacja z nacięciem serca i zamknięciem ubytku w przegrodzie międzykomorowej specjalną łatą. Od niedawna stosuje się również zabieg przezskórny. Polega on na wprowadzeniu drogą naczyń krwionośnych specjalnej „zatyczki” (okludera), która jest umieszczana w miejscu ubytku w przegrodzie. Zabieg ten może być przeprowadzony w znieczuleniu miejscowym.

Źródła
  1. Dakkak W., Oliver T., Ventricular Septal Defect, “StatPearls”, 2023, dostęp online: wrzesień 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470330/.
  2. Spicer D. i in., Ventricular Septal Defect, “Orphanet Journal of Rare Diseases”, 2014, dostęp online: wrzesień 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4316658/.
Author lek. Agnieszka Żędzian picture
Lekarz, absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Doświadczenie zdobywała, pracując w Klinice Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitalu Klinicznego w Białymstoku. Systematycznie podnosi swoje kwalifikacje, biorąc udział w licznych szkoleniach i konferencjach naukowych.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
rozgrzewka-dla-dzieci-jak-powinna-wygladac
Fitness
2 min.
Rozgrzewka dla dzieci - jak powinna wyglądać?
30.07.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.