Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieProfilaktyka 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Andropauza u mężczyzn – czym jest i jak się objawia? Diagnostyka i leczenie problemu

Emilia Kruszewskalek. Magdalena Drąg-Drogoń18.09.2023Aktualizacja: 08.02.2024

Andropauza to naturalny i przejściowy proces, przez który przechodzi każdy mężczyzna. Zaburzenia hormonalne wynikają ze starzenia się organizmu, ale wpływ na ich nasilenie, przebieg i rodzaj objawów mają styl życia, geny, ogólny stan zdrowia mężczyzny. Andropauza powoduje szereg objawów psychicznych i fizycznych. Niektóre z nich wpływają na pogorszenie jakości życia i samopoczucie. Sprawdź, jak rozpoznać andropauzę i jak złagodzić jej objawy.


czym-sie-objawia-andropauza-u-mezczyzn
Adobe Stock

Polecane

jakie-sa-rodzaje-nowotworow-co-warto-wiedziec
Zdrowie
2 min.
Rodzaje nowotworów łagodnych i złośliwych
14.05.2021
witamina-b-na-komary-ktora-skutecznie-je-odstraszy
Zdrowie
2 min.
Witamina B na komary - która skutecznie je odstraszy?
24.01.2022
wzmocnienie-organizmu-po-antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Jak możesz wzmocnić swój organizm po antybiotyku?
30.05.2022
rodzaje-kleszczy-jakie-sa-najgrozniejsze
Zdrowie
2 min.
Rodzaje kleszczy - jakie są najgroźniejsze?
24.01.2022
Spis treści
  1. Czym jest andropauza u mężczyzn?
  2. Czas i występowanie andropauzy
  3. Andropauza u mężczyzn – objawy fizyczne
  4. Andropauza u mężczyzn – objawy psychiczne
  5. Kto zajmuje się leczeniem andropauzy?
  6. Andropauza – diagnostyka i badania
  7. Jak leczyć andropauzę?
  8. Profilaktyka andropauzy

Czym jest andropauza u mężczyzn?

Męska andropauza jest właściwie pojęciem błędnie stosowanym. Słowo powstało na bazie menopauzy, która polega na wygaśnięciu m.in. funkcji rozrodczych. Natomiast u mężczyzn funkcje te są zachowane, a zmianie ulega poziom hormonów, na który wpływa starzenie się organizmu. Dlatego właściwym terminem jest andropenia. W opracowaniach naukowych można spotkać również inne nazewnictwo, np.: wiropauza, męskie klimakterium, zespół słabości, sarkopenia, męski psychoendokrynologiczny zespół wieku średniego

Andropauza jest naturalnym etapem życia każdego mężczyzny. To zjawisko podobne do kobiecej menopauzy, jednak pozostaje tematem tabu i jest wstydliwe dla większości panów. Niesłusznie. Pojawia się po 55. roku życia, a jego dolegliwości odczuwa nawet około 50% mężczyzn. U podłoża leżą zachodzące w organizmie zmiany hormonalne. Wynikające z andropauzy dolegliwości można zminimalizować, a nawet całkowicie ich uniknąć. Bardzo ważna jest współpraca z lekarzem w tym zakresie. 

Czas i występowanie andropauzy

Andropauza występuje dość często i ma tendencję wzrostową w odniesieniu do wieku mężczyzny. W grupie panów po 50. roku życia diagnozowana jest u 20% pacjentów. Po 60. roku życia pojawia się u około 30% mężczyzn. Po 70. roku życia jej objawy odczuwa nawet 40% pacjentów, a po 80. roku życia – nawet 50% [1].

Długość trwania andropauzy uzależniona jest od wielu czynników, zarówno genetycznych, jak i środowiskowych. Ogromne znaczenie ma styl życia mężczyzny, sposób odżywiania, aktywność fizyczna (rodzaj, intensywność i częstotliwość treningów), stosowanie używek. Występowanie andropauzy i jej przebieg uzależnione są również od chorób przewlekłych, szczególnie od nadciśnienia tętniczego, podwyższonego cholesterolu, cukrzycy, chorób serca.

Andropauza u mężczyzn – objawy fizyczne

Charakterystyczne fizyczne objawy andropauzy to zauważalna redukcja masy i siły mięśniowej i zmniejszenie gęstości kości, które są wynikiem utraty części wody wewnątrzustrojowej. Objawem, który dotyka wielu mężczyzn, jest nadmierne gromadzenie się tkanki tłuszczowej, szczególnie w okolicy brzucha. U panów, którzy mają ponadto uwarunkowanie genetyczne do tycia, często występuje też otyłość brzuszna. Zaburzenia hormonalne wpływają na funkcjonowanie całego organizmu, przestawiając jego rytm dobowy. Skutkiem tego może być bezsenność. W przebiegu andropauzy zauważa się również: problem nadpotliwości, zmiany gęstości owłosienia, skłonności do powstawania zmian skórnych, np. przebarwień, a nawet problem nietrzymania moczu. 

Andropauza u mężczyzn – objawy psychiczne

Eksperci podkreślają, że zaburzenia hormonalne zachodzące w organizmie mężczyzny przyczyniają się do wystąpienia objawów psychicznych. Zmienny stan emocjonalny wpływa na pogorszenie życia pacjenta i jego samopoczucie. Wynika to z oddziaływania androgenów na ośrodkowy układ nerwowy. Wśród objawów psychicznych andropauzy wymienia się m.in.: częsty niepokój i nieuzasadniony lęk, nerwowość, rozdrażnienie, upośledzenie pamięci, przewlekłe zmęczenie. Charakterystycznym objawem fizycznym, który wpływa na pogorszenie stanu emocjonalnego mężczyzny, jest zmniejszenie aktywności seksualnej i spadek libido. Po 50. roku życia bardzo często panowie przestają akceptować swój wygląd zewnętrzny, co wiąże się z zaniżoną samooceną i krytycznym spojrzeniem na własną fizyczność.

Kto zajmuje się leczeniem andropauzy?

Leczeniem andropauzy zajmuje się androlog. To specjalista, do którego warto zwrócić się w przypadku zaburzeń pracy męskiego układu płciowego i objawów ze strony układu hormonalnego. Jeśli objawy andropauzy nasilają inne nieustabilizowane jednostki chorobowe, np. schorzenia serca, tarczycy, konieczna jest konsultacja z innymi specjalistą w celu leczenia choroby pierwotnej. Pacjentom, u których andropauza przebiega z bardzo silnymi objawami psychicznymi, zalecana jest konsultacja z psychologiem.

Andropauza – diagnostyka i badania

Andropauza, chociaż jest naturalnym etapem starzenia organizmu, jeśli ma postać nasiloną, powinna być diagnozowana i leczona. Nieustabilizowane, nadmierne zaburzenia hormonalne zwiększają ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych. Ponadto nasilające się objawy emocjonalne andropauzy mogą nawet prowadzić do rozwoju depresji. Po 40. i 50. roku życia każdy mężczyzna powinien wykonać kontrolne badania hormonalne. Szczególnym wskazaniem jest występowanie nasilających się objawów andropauzy, które obniżają jakość życia.

Diagnostyka andropauzy obejmuje badania hormonalne krwi z oznaczeniem poziomu testosteronu, luteotropiny, globuliny wiążącej hormony płciowe. Wyniki badań należy skonsultować z andrologiem. U niektórych mężczyzn (szczególnie tych, którzy mają problem z nieuzasadnionym tyciem) konieczne może być wykonanie badania hormonów tarczycy. Analizą tych wyników zajmują się androlog lub endokrynolog.

Jak leczyć andropauzę?

Leczenie skutków i objawów andropauzy polega na terapii hormonalnej. Jej celem jest ustabilizowanie układu hormonalnego i przywrócenie prawidłowego poziomu hormonów. Najczęściej stosowane są preparaty zawierające prasteron lub testosteron. Terapia andropauzy przebiega pod kontrolą lekarza.

Profilaktyka andropauzy

Ogromny wpływ na przebieg andropauzy u każdego mężczyzny ma styl życia. Zaburzenia hormonalne znacznie dotkliwiej przebiegają u osób prowadzących siedzący tryb życia, niezdrowo odżywiających się i sięgających po używki. Specjaliści podkreślają ogromne znaczenie aktywności fizycznej w łagodzeniu andropauzy, ale też w zapobieganiu jej skutkom, m.in. chorobom serca. Najlepszym wyborem dla panów po 50. roku życia i starszych jest trening cardio, który pozytywnie wpływa na pracę układu krążenia, wzmacnia i stabilizuje serce, wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej, dotlenia organizm, prowadzi do obniżenia poziomu cholesterolu frakcji LDL.

Źródła
  1. K. Walaszek, i in., Andropauza i proces starzenia się a jakość życia mężczyzn po 50. roku życia, „Forum Medycyny Rodzinnej” 2017, 11(5) s. 209–215.
  2. M. Mędraś, Andropauza i menopauza – dwie strony tego samego problemu, „Przegląd Menopauzalny” 2002, 4, s. 54–58.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
progesteron-u-mezczyzn-jak-go-podniesc-lub-obnizyc
Seks
1 min.
Progesteron u mężczyzn - jak go podnieść lub obniżyć?
24.01.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.