Umów teleporadę
Welbi
FitnessRehabilitacja 1 min.

Agata Oleszkiewicz08.02.2024Aktualizacja: 08.02.2024

Prądy Kotza wywołują przyjemne w odbiorze i zarazem efektywne skurcze głęboko położonych włókien mięśniowych. Możesz z nich korzystać w ramach rehabilitacji hipotrofii mięśni (zmniejszenia ich masy lub objętości) i jako wsparcie treningu zdrowych mięśni. Sprawdź, czym są prądy Kotza i kiedy warto je stosować.


czym-sa-i-jak-dzialaja-prady-kotza-kiedy-sie-je-stosuje
Pixabay.com

Polecane

jak-korzystac-z-sauny-jak-czesto-i-na-ile-minut
Fitness
1 min.
Jak korzystać z sauny? Jak często i na ile minut?
30.07.2021
co-daje-stawianie-baniek-jak-i-gdzie-nalezy-to-robic
Fitness
1 min.
Co daje stawianie baniek? Jak i gdzie należy to robić?
27.07.2021
jak-zrobic-gwiazde-krok-po-kroku-od-czego-zaczac
Fitness
1 min.
Jak zrobić gwiazdę krok po kroku? Od czego zacząć?
29.10.2021
olej-rycynowy-na-zmarszczki-jak-dziala
Fitness
1 min.
Olej rycynowy na zmarszczki - jak działa?
24.01.2022
Spis treści
  1. Czym są i na co pomagają prądy Kotza?
  2. Czym są prądy Kotza?
  3. Jak działają prądy Kotza?
  4. Kiedy stosować prądy Kotza?
  5. Kto może zalecić prądy Kotza?
  6. Parametry i dawki prądów Kotza
  7. Metodyka zabiegu

Czym są i na co pomagają prądy Kotza?

Czym są prądy Kotza?

Prądy Kotza stanowią rodzaj elektrostymulacji o średniej częstotliwości i modulowanej amplitudzie. Służą do wzmacniania siły mięśniowej i zwiększania masy danego mięśnia. Stymulacji prądami Kotza mogą być poddane wyłącznie zdrowe, czyli prawidłowo unerwione mięśnie szkieletowe. Jakiekolwiek zaburzenia napięcia mięśniowego stanowią przeciwwskazanie do wykorzystania tej metody.

Prądy Kotza bywają zamiennie określane jako rosyjska stymulacja.

Jak działają prądy Kotza?

Prądy Kotza cieszą się skutecznością ze względu na to, że nie oddziałują one silnie na receptory czuciowe skóry, przez co stymulacja mięśni z ich wykorzystaniem jest mniej przykra w odczuciu niż innego rodzaju zabiegi elektryczne stosowane w fizykoterapii. Prądy Kotza wpływają w ograniczony sposób na procesy elektrochemiczne tkanek, które poddawane są bodźcowaniu. Dzięki temu występuje mniej uszkodzeń elektrolitycznych skóry, a to oznacza, że rosyjska stymulacja nie zaburza metabolizmu komórek skóry i włókien mięśniowych, a wręcz wpływa na niego obojętnie, nie zakłócając naturalnej pracy danego obszaru ustroju.

Prądy Kotza charakteryzuje głębokie i precyzyjne przenikanie. Elektroterapia tego typu jest bezbolesna, nie wywołuje przykrych doznań przechodzenia prądu, uczucia mrowienia czy innych odbieranych jako dyskomfort.

Docierające do włókien mięśniowych na różną głębokość impulsy elektryczne wywołują ich pobudzenie, czyli skurcze. Dzięki temu mięśnie stymulowane są do pracy. Aktywnie pracujące włókna mięśniowe zwiększają swoją siłę, wytrzymałość i masę, a także sprzyjają szybszej regeneracji, dlatego prądy Kotza wykorzystywane są w rehabilitacji niektórych stanów dotyczących osłabienia pracy mięśni. Możesz z nich korzystać również w ramach uzupełnienia treningu siłowego zdrowych mięśni.

Kiedy stosować prądy Kotza?

Z prądów Kotza skorzystasz wyłącznie wtedy, gdy Twoje mięśnie szkieletowe są unerwione prawidłowo. To oznacza, że prądy są dla Ciebie przeciwwskazaniem, jeśli np. masz trudności z chodzeniem, bo dokucza Ci rwa kulszowa czy czujesz sztywność karku ze względu na schorzenia kręgosłupa blokujące przewodnictwo nerwowe w odcinku szyjnym. W takich sytuacjach sprawdzą się np. prądy interferencyjne lub inne.

Prądy Kotza w ramach rehabilitacji przeznaczone są do stymulacji mięśni hipotroficznych, czyli zanikających z powodu unieruchomienia. Dzieje się to na przykład po długim noszeniu opatrunku gipsowego. Nierzadko w takich sytuacjach prądy Kotza bywają uzupełnieniem kompleksowej fizjoterapii obejmującej również inne metody usprawniania, np. ćwiczenia fizyczne czy zabiegi fizykalne.

Z prądami Kotza możesz mieć także do czynienia w czasie rehabilitacji po różnych kontuzjach. Posiadają one nie tylko właściwości stymulujące włókna mięśniowe do pracy, ale także dobroczynnie wpływają na procesy zrostowe kości ze względu na głębokość swojego działania.

Prądy Kotza bywają też wykorzystywane w procesie korygowania wybranych wad postawy i leczeniu nieprawidłowej postawy ciała. Mogą być one stosowane np. na płaskostopie czy przy skoliozie.

Prądy Kotza są cennym narzędziem stymulującym mięśnie wśród sportowców, ponieważ oddziałują intensywnie i głęboko na włókna mięśniowe. Prądy uzupełniają trening siłowy lub wytrzymałościowy. Regularne zabiegi mogą przyczynić się do poprawy wyników Twoich osiągnięć na siłowni czy w danej dyscyplinie. Możesz je stosować także w ramach rozgrzewki przed treningiem lub po sesji jako element odnowy biologicznej.

Kto może zalecić prądy Kotza?

O tym, czy stosowanie prądów Kotza w Twoim przypadku jest słuszne, musi zadecydować Twój lekarz prowadzący. Porozmawiaj z nim o tym podczas konsultacji lub zgłoś się po poradę do np. neurologa, ortopedy czy fizjoterapeuty. 

Możliwość nielimitowanych wizyt u neurologa czy ortopedy oraz lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej zapewni Ci pakiet prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, którego ofertę możesz zamówić na Welbi. Już od 119 zł miesięcznie zyskasz dostęp do lekarzy i medyków rożnych specjalności, w tym również tych, którzy mogą zalecić prądy Kotza i monitorować przebieg rehabilitacji z ich stosowaniem.

Wykupując pakiet, możesz uzyskać dostęp również do wielu różnorodnych badań, np. radiologicznych. Są one niezbędne w leczeniu stanów pourazowych, takich jak złamanie, ale i wielu innych. A jeśli wybierzesz najszerszy pakiet z oferty, bez dodatkowych kosztów zyskasz możliwość poddania się zabiegom rehabilitacji po złamaniach i zwichnięciach.

Parametry i dawki prądów Kotza

Prądy Kotza to rodzaj elektrozabiegu wykorzystujący prąd o niskiej częstotliwości, znajdujący się w granicach 1000–10000 Hz (zwykle 2000 8000 Hz). Najważniejszym parametrem prądu Kotza jest tzw. częstotliwość podstawowa. Uważa się, że do stymulacji mięśni optymalnie sprawdza się 5– 80 Hz, a w zależności od kształtu i amplitudy impulsów ustawia się różną tzw. częstotliwość nośną. Zwykle ma ona wartość w przedziale 2500 lub 4000 Hz. [1]

W terapii prądami Kotza istotne znaczenie ma także czas przerwy i długość trwania impulsu. Najczęściej wynoszą one 10 ms.

W zależności od potrzeb Twojego organizmu, lekarz lub fizjoterapeuta mogą ustawiać dawki prądów indywidualnie. Dzięki temu wywołane zostaną unikalne reakcje tylko w danym obszarze Twojego ciała.

Metodyka zabiegu

W podawaniu prądów Kotza stosuje się 2 elektrody płaskie, które układa się na dwóch końcach brzuśca mięśniowego lub grupy mięśniowej. Aby zabieg przebiegał sprawnie, a prąd nie wywołał niepożądanych reakcji skórnych, elektrody muszą być odpowiednio przygotowane.

Niezbędne są wilgotne podkłady pod każdą z nich (najczęściej jest to mokry gazik lub gąbka). Po odpowiednim ułożeniu elektrod na skórze i ustabilizowaniu ich przez opaskę czy niewielkie obciążniki, prowadzący zabieg podaje prąd w granicach optymalnych dawek, ale dostosowuje jednocześnie jego moc do Twoich preferencji.

Prądy Kotza trwają 10–20 minut.

Źródła
  1. T. Mika, W. Kasprzak, Fizykoterapia, PZWL, Warszawa 2001.
  2. A. Bauer, M. Wiecheć, Przewodnik po wybranych zabiegach fizykalnych, Markmed, Poznań 2008.
Author Agata Oleszkiewicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

grota-solna-co-to-jest-jakie-ma-dzialanie-i-wlasciwosci
Fitness
2 min.
Grota solna - co to jest? Jakie ma działanie i właściwości?
28.10.2021
jakie-sa-najlepsze-cwiczenia-na-gorne-partie-ciala
Fitness
1 min.
Jakie są najlepsze ćwiczenia na górne partie ciała?
30.07.2021
rozgrzewka-nog-jak-powinna-wygladac-przed-treningiem
Fitness
1 min.
Rozgrzewka nóg - jak powinna wyglądać przed treningiem?
30.07.2021
ile-kalorii-mozna-spalic-dzieki-plywaniu
Fitness
1 min.
Ile kalorii spala pływanie?
19.05.2021
Popularne w kategorii Fitness
zdrowy-kregoslup-jak-wyglada-jak-o-niego-dbac
Fitness
1 min.
Zdrowy kręgosłup - jak wygląda? Jak o niego dbać?
27.07.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.