Demencja starcza – na czym polega? Jak ją diagnozować i leczyć?
Demencja to jedna z najczęściej występujących chorób wieku podeszłego. Cierpiące na nią osoby doświadczają problemów z pamięcią i koncentracją, stopniowo tracąc samodzielność. Na czym polega otępienie starcze, jak je rozpoznać i w jaki sposób leczyć?
Czym jest demencja?
Demencja to zbiorcze określenie grupy objawów procesów neurodegeneracyjnych związanych z podeszłym wiekiem. Oczywiście nie każdy senior się z nimi mierzy, a niewielkie zmiany w zachowaniu i funkcjach poznawczych nie muszą być powodem do niepokoju. Normalny proces starzenia zwykle wiąże się z pewnym obniżeniem zdolności umysłowych oraz ograniczeniem aktywności, jednak u zdrowych osób zmiany te są umiarkowane i nie zakłócają codziennego funkcjonowania w znaczący sposób – w przeciwieństwie do zaburzeń w przebiegu chorób otępiennych.
Wczesne objawy demencji starczej
Nie wszystkie sygnały informujące o starzeniu się mózgu muszą świadczyć o chorobie. Pewnie zastanawiasz się więc, jak odróżnić procesy mieszczące się w normie od zaburzeń.
Jakie sytuacje świadczą o normalnych procesach związanych ze starzeniem? Są to:
zapominanie imion nowo poznanych osób,
pogorszenie wzroku,
wchodzenie do pomieszczenia i zapominanie, po co się do niego weszło,
niezbyt częste gubienie przedmiotów (i znajdowanie ich później),
zapominanie czyjejś wypowiedzi,
sporadyczne podejmowanie niewłaściwych decyzji.
Natomiast pierwsze objawy demencji to:
zapominanie imion członków rodziny lub bliskich przyjaciół,
widzenie rzeczy, których inni nie widzą, problemy z oceną odległości lub tego, czy określony obiekt jest w ruchu,
gubienie się w dobrze znanych miejscach,
odkładanie rzeczy w nietypowe miejsca (np. wkładanie portfela do piekarnika czy kartonu mleka do szafy),
nieustanne zadawanie tych samych pytań,
nietypowe podejmowanie ryzyka lub dokonywanie dziwnych, niepasujących do danej osoby wyborów.
Fazy rozwoju demencji starczej
Przebieg demencji jest opisywany jako postępujący, co oznacza, że początkowo objawy są subtelne, a z czasem stają się coraz bardziej widoczne dla otoczenia, często prowadząc do utraty samodzielności. Bardzo ważne jest wówczas wsparcie bliskich, którzy zadbają o bezpieczeństwo, a także fizyczny i psychiczny dobrostan chorego.
W pierwszej fazie otępienia można zauważyć już lekkie problemy z pamięcią i koncentracją, które często bywają bagatelizowane przez seniora i jego otoczenie. Chory zaczyna powtarzać te same wypowiedzi i czynności, ma trudności z dokończeniem rozpoczętego opowiadania (np. o fabule książki czy filmu), ma potrzebę sprawdzania już wykonanych zadań, zostawia przedmioty w niewłaściwych miejscach i trudno mu je znaleźć, a także doświadcza problemów z zapamiętywaniem nowych informacji.
Druga faza wiąże się z pogłębieniem zaburzeń pamięci, co skutkuje trudnością z przypominaniem sobie znanych nazw („Mam to na końcu języka”) oraz pogorszoną orientacją w terenie. Mogą pojawić się urojenia (np. prześladowcze lub związane z niewiernością małżeńską), odwrócenie rytmu sen – czuwanie, a także zmiany w osobowości i inne psychiczne objawy demencji (np. agresja, częste wpadanie w złość).
Na trzecim etapie rozwoju otępienia chory nie jest już w stanie funkcjonować samodzielnie. Ma kiepską orientację w czasie i przestrzeni, może utracić zdolność skutecznego porozumiewania się mową (niektórzy chorzy ciągle powtarzają to samo słowo lub zdanie) oraz zachowuje się nieadekwatnie do sytuacji (np. wychodzi z domu w nocy, gdy wszyscy śpią, lub zostawia otwarte drzwi do mieszkania).
Rodzaje chorób otępiennych
Wiele osób mylnie utożsamia każde otępienie z chorobą Alzheimera (jeśli należysz do tej grupy, sprawdź, jakie są różnice między alzheimerem a demencją). Tymczasem jest to najczęściej występujący, ale nie jedyny rodzaj chorób neurodegeneracyjnych. Jakie schorzenia są zaliczane do tej grupy?
Choroba Alzheimera (demencja typu Alzheimera)
Jest to najczęściej występująca choroba otępienna – szacuje się, że ponad połowa pacjentów z demencją cierpi na to schorzenie. Aby rozpoznać chorobę Alzheimera, należy stwierdzić jednoczesne występowanie dwóch symptomów:
upośledzenia pamięci,
jednego z takich zaburzeń poznawczych, jak: apraksja (problemy z wykonywaniem znanych czynności), afazja (zaburzenie mowy), agnozja (kłopoty z rozpoznawaniem lub identyfikacją przedmiotów) czy zaburzenie organizowania, planowania, abstrahowania i sekwencjonowania.
Charakterystyczne jest stopniowe pojawianie się i rozwój zaburzeń, które stanowią znaczne pogorszenie w stosunku do poprzedniego stanu i utrudniają funkcjonowanie społeczne oraz zawodowe.
Otępienie naczyniowe
Symptomy otępienia naczyniowego są podobne do tych występujących w chorobie Alzheimera. Oba schorzenia różnią się przede wszystkim mechanizmami powstawania. Przyczyną tego rodzaju demencji jest ograniczony dopływ krwi do mózgu, spowodowany zablokowaniem układu naczyniowego (np. w wyniku udaru). Czasem zablokowanie przepływu krwi bywa przejściowe, jednak uszkodzenie znacznej liczby komórek mózgowych prowadzi do rozwinięcia objawów otępiennych.
Otępienie z ciałami Levy’ego
Choroba zwykle zaczyna się od problemów z poruszaniem się, spowodowanych sztywnością mięśni, chodem szurającym oraz drżeniem. Wśród objawów pojawiają się też omamy, trudności w podejmowaniu wysiłku umysłowego i zaburzenia snu. Procesy pamięciowe nie ulegają dużej zmianie. Niestety na początku otępienie z ciałami Levy’ego często mylone jest z chorobą Parkinsona, co prowadzi do podawania niewłaściwych leków i zaostrzenia objawów.
Oczywiście to nie wszystkie występujące choroby otępienne. Aby mieć pewność, co dolega bliskiej Ci osobie, nie próbuj diagnozować jej samodzielnie, ale zwróć się po profesjonalne wsparcie.
Jak diagnozować i jak leczyć demencję starczą?
Jeśli zauważasz niepokojące zmiany w zakresie funkcjonowania poznawczego u bliskiej Ci osoby, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty, który przeprowadzi odpowiednie badania pozwalające na odróżnienie demencji od naturalnego procesu starzenia się mózgu. Diagnostykę mogą przeprowadzać neuropsycholog, psychiatra lub neurolog. W procesie tym wykorzystuje się takie metody, jak: wywiad kliniczny, badanie funkcji poznawczych, badania laboratoryjne i neuroobrazowanie ośrodkowego układu nerwowego
Niestety nie istnieje żadna metoda terapii, która prowadziłaby do wyleczenia demencji. Można jednak opóźnić występowanie niektórych symptomów, złagodzić zaburzenia i objawy współwystępujące (takie jak: lęk, niepokój, depresja czy problemy ze snem). W tym celu stosuje się m.in.: psychoterapię, ćwiczenia ruchowe, sensoryczne i percepcyjne oraz farmakoterapię.
- Parnowski T. (red.), Choroba Alzheimera, Wydawnictwo lekarskie PZWL, Warszawa 2010.
- Seligman M., Walker E., Rosenhan D., Psychopatologia, tłum. J. Gilewicz, A. Wojciechowski, Zysk i S-ka, Poznań 2001.
- Weatherill G., Demencja. Profesjonalny przewodnik dla opiekunów, tłum. K. Liszyk Wydawnictwo Vital, Białystok 2021.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.