Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Denga – ciężka choroba tropikalna

Emilia Kruszewskalek. Agnieszka Żędzian27.02.2023Aktualizacja: 24.06.2023

Denga to choroba zakaźna przenoszona przez komary. Wyróżnia się trzy postacie zakażenia. Nieleczona denga zwykle prowadzi do śmierci. Jakie są objawy choroby? Jak przebiega leczenie? Czy można zapobiegać zakażeniu?


denga-co-to-przyczyny-objawy-leczenie
pixabay.com

Polecane

toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
dretwienie-opuszkow-palcow-u-rak-u-nog
Zdrowie
1 min.
Drętwienie opuszków palców u rąk i nóg – gdzie szukać przyczyny?
10.05.2022
opuchlizna-po-wyrwaniu-zęba-ile-czasu-schodzi
Zdrowie
1 min.
Jak długo utrzymuje się opuchlizna po wyrwaniu zęba i jak można ją złagodzić?
31.05.2022
toczen-skory-objawy-leczenie-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Toczeń skórny – objawy i sposoby leczenia
10.05.2022
Spis treści
  1. Denga – tropikalna choroba wirusowa
  2. Denga – źródła zakażenia 
  3. Objawy zakażenia dengą
  4. Diagnostyka i leczenie zakażenia dengą
  5. Jak uchronić się przed dengą?

Denga – tropikalna choroba wirusowa

Denga to choroba zakaźna wywołana przez wirusa z rodziny Flaviviridae. Do tej samej rodziny należą wirusy odpowiedzialne za rozwój innych chorób tropikalnych, m.in. żółtej febry gorączki Zachodniego Nilu, japońskiego zapalenia mózgu, choroby Zika, omskiej gorączki krwotocznej, choroby lasu Kyasanur. Nie ma możliwości przeniesienia zakażenia dengą bezpośrednio z człowieka na człowieka. 

Obszary występowania wirusa dengi to kraje Afryki, Ameryki Południowej i Północnej, Azji Północno-Wschodniej, kraje Zachodniego Pacyfiku i Morza Śródziemnego. Denga rozwija się nie tylko na obszarach ubogich, ale też w zamożnych częściach krajów. Każdego roku jest diagnozowanych nawet do 100 milionów nowych zakażeń. Denga jest chorobą uleczalną, jednak jej ciężka postać jest obarczona wysokim wskaźnikiem śmiertelności. Pacjenci, którzy przeszli zachorowanie dengą, zyskują odporność nawet na 2 lata. 

Denga – źródła zakażenia 

Źródłem zakażenia dengą jest samica komara A. aegypti lub A. albopticus. Po ukąszeniu jad owada trafia do krwiobiegu i jelita środkowego. Stąd wirus zaczyna rozprzestrzeniać się na pozostałe narządy i tkanki. Szczególnie niebezpieczne dla człowieka jest ugryzienie samicy komara A.albopticus. To owad najbardziej rozpowszechniony w krajach Azji. Najwyższa aktywność komarów przypada na czas od świtu do południa, a następnie od zmierzchu do późnych godzin wieczornych. Aktywności owada sprzyja brak słońca i duża wilgotność powietrza w pochmurne dni.

Objawy zakażenia dengą

Przebieg dengi jest różnorodny i może przybrać aż trzy formy, a każda z nich charakteryzuje się innym przebiegiem i intensywnością objawów.

  • Klasyczna postać dengi – okres wylęgania się wirusa wynosi od 4 do 7 dni. Po tym czasie objawy pojawiają się nagle, przybierając wysoką intensywność. Charakterystyczne dla dengi są: wysoka gorączka, silne bóle głowy, mięśni i stawów, bóle oczu, dolegliwości żołądkowo-jelitowe i uczucie łamania w kościach pleców i kończyn. Na ciele osoby zakażonej pojawia się grudkowo-plamista wysypka. Objawy ustępują stopniowo. Choroba trwa do 7 dni i najczęściej kończy się wyzdrowieniem. U dzieci denga przebiega bezobjawowo lub skąpoobjawowo z niewielką gorączką. 

  • Krwotoczna postać dengi – okres wylęgania i czas utrzymywania się objawów jest podobny do postaci klasycznej zakażenia. Postać krwotoczna przebiega dwuetapowo. W fazie wstępnej pojawiają się wymioty, nudności, bóle brzucha. Druga faza przebiega znacznie ciężej. Dochodzi do pojawienia się krwotoków z nosa, wybroczyn na błonach śluzowych, krwawych wymiotów i stolców z widoczną domieszką krwi. Objawy te pojawiają się na skutek zwiększonej przepuszczalności naczyń krwionośnych. W krwotocznej postaci dengi u zakażonego obserwuje się również wodobrzusze i gromadzenie się płynu w opłucnej. 

  • Wstrząsowa postać dengi – to najcięższa odmiana zakażenia, obarczona ryzykiem śmiertelności nawet do 50%. Objawami tej postaci dengi są ciągłe wymioty prowadzące do odwodnienia pacjenta, silne bóle brzucha i spadek ciśnienia krwi. 

W najcięższej postaci dengi dochodzi do krwotoków wewnętrznych i śpiączki chorego. Rokowanie zależy od przebiegu choroby, nasilenia objawów i wystąpienia powikłań. W przypadku niepodjęcia właściwego leczenia dochodzi do zgonu. 

Diagnostyka i leczenie zakażenia dengą

Rozpoznanie choroby następuje na podstawie wywiadu z pacjentem i badań laboratoryjnych. W przebiegu dengi rozpoznaje się leukopenię, trombocytopenię i wzrost stężenia transaminaz. Podobne nieprawidłowości występują również w przebiegu malarii, tularemii, w durze brzusznym, posocznicy, dżumie. Dlatego niezbędne jest przeprowadzenie testów z oznaczeniem białka wirusa dengi i badanie poziomu przeciwciał klasy IgM i IgG. 

Leczenie zakażenia ma charakter objawowy. Choremu są podawane leki przeciwwirusowe zapobiegające skazie krwotocznej i wstrząsowi, a także obniżające gorączkę. Kluczowe jest wyrównywanie bilansu płynów ustrojowych i elektrolitów, utraconych na skutek wymiotów i biegunki. W klasycznej, łagodnej postaci chory pozostaje w domu. Cięższy przebieg zakażenia może wymagać hospitalizacji i podania pacjentowi leków dożylnie. 

Jak uchronić się przed dengą?

W wyniku rozwoju turystyki i zwiększenia zainteresowania krajami strefy zwrotnikowej nastąpił wzrost zachorowania na dengę i przywiezienia wirusa do Europy. Głównym czynnikiem sprzyjającym rozprzestrzenianiu się choroby tropikalnej jest brak wiedzy na temat obszarów występowania dengi i zapobiegania zakażeniu. Jak więc uchronić się przed dengą? Profilaktyka zakażenia to przede wszystkim używanie moskitier podczas snu i siatek chroniących okna pomieszczenia, w którym przebywamy. Należy pamiętać o regularnym stosowaniu środków odstraszających owady i ich kilkukrotnej reaplikacji w ciągu dnia. Udając się na obszary o wysokiej wilgotności, należy założyć odzież z długimi rękawami i nogawkami. Osoby zakażone do czasu wyleczenia powinny pozostawać na kwarantannie, a opiekujący się nimi unikać kontaktu z ich płynami ustrojowymi. Planującym podróż do krajów występowania dengi zalecane jest przyjęcie szczepienia ochronnego.

Źródła
  1. Z. Gliński, Denga zagraża Polsce, „Życie Weterynaryjne”, 2019, 94(12), s.801–803.
  2. M. Bociek, Gorączki krwotoczne powodowane przez wirusy z rodziny flaviviridae, „Zeszyty Studenckiego Ruchu Naukowego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach”, 2019, 28(2), s. 27–28.
  3. K. Korzeniewski, Wirusowe gorączki krwotoczne, „Forum Medycyny Rodzinnej”, 2012, 6(25 s. 205–221.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.