account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieZdrowe przepisy 2 min.

Dietetyczne słodkości - na co możesz sobie pozwolić?

Julia Osiecka30.10.2021Aktualizacja: 12.10.2022

Przejście na dietę wielu osobom kojarzy się z koniecznością całkowitej rezygnacji z uwielbianych słodyczy i deserów. Okazuje się jednak, iż wcale nie musi, a nawet nie powinno tak być. Nie ulega przecież wątpliwości, że na ściśle rygorystycznej diecie żadna osoba nie wytrzyma zbyt długo, a tym samym nie osiągnie oczekiwanych efektów i wymarzonej utraty wagi. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak przygotować zdrowe i niskokaloryczne desery, które nie zaprzepaszczą szansy na spektakularne wysmuklenie sylwetki.


deser-dietetyczny-jak-go-zrobic-sprawdzony-przepis
pixabay.com

Polecane

jak-zrobic-nalesniki-z-maki-kukurydzianej
Odżywianie
2 min.
Jak przygotować smaczne i zdrowe naleśniki kukurydziane? Sprawdzone przepisy
19.05.2021
kiszona-rzepa-jak-zrobic-przepis-krok-po-kroku
Odżywianie
3 min.
Kiszona rzepa - jak zrobić? Przepis krok po kroku
29.10.2021
zupa-dyniowa-z-jakimi-dodatkami-ja-podawac
Odżywianie
2 min.
Zupa dyniowa - z jakimi dodatkami ją podawać?
27.07.2021
brazowy-ryz-jak-go-gotowac-wlasciwosci
Odżywianie
1 min.
Brązowy ryz - jak go gotować? Właściwości
24.01.2022
Spis treści
  1. Czy na diecie można jeść słodycze?
  2. Pomysły na desery fit

Czy na diecie można jeść słodycze?

Wiele osób przechodzących na dietę redukcyjną (mającą na celu utratę zbędnych kilogramów) spodziewa się, iż jednym z jej głównych założeń jest całkowita rezygnacja ze słodkich przekąsek i deserów. Nie ulega jednak wątpliwości, iż przy tak rygorystycznym podejściu nie byłaby w stanie wytrzymać większość osób, a w szczególności - miłośników słodyczy. Mimo dość oczywistych założeń słodycze na diecie wciąż pozostają tematem dość kontrowersyjnym, a kwestia ta jest stale poruszana w gorących dyskusjach między dietetykami. Częstotliwość jedzenia słodyczy, na jaką mogą pozwolić sobie osoby będące na diecie, nie jest aspektem dającym się odgórnie ustalić. Wszystko zależy od indywidualnego zapotrzebowania na konkretne produkty, a także od innych aspektów, takich jak: waga, aktywność fizyczna i ogólnie pojmowany tryb życia.

Najważniejsza zasada dotycząca jedzenia słodyczy na diecie to zachowanie równowagi i umiaru. Dietetyczną umiejętnością na wagę złota jest odnalezienie odpowiedniego balansu między rygorystycznymi postanowieniami jadłospisu a delikatnymi odstępstwami od przyjętych zasad. Z reguły przyjmuje się, iż raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie można pozwolić sobie na tzw. cheat meal. W jego ramach możesz zjeść posiłek, który z reguły nie mieści się w ścisłym zakresie praktykowanej diety. Decyzja o tym, co wybierzesz, zależy tylko do ciebie. Jeśli więc jesteś zapalonym miłośnikiem słodkości, możesz pozwolić sobie na zjedzenie niezdrowego i kalorycznego deseru, który zaspokoi twoją potrzebę na dłużej.

Warto jednak mieć świadomość tego, że nawet będąc na diecie, można uwzględnić w niej zdrowsze i mniej kaloryczne odpowiedniki popularnych deserów. Dzięki temu będą one mieścić się w zaplanowanym deficycie kalorycznym, a to z kolei sprawi, że nie wpłyną negatywnie na efekty utraty wagi. Może okazać się również, iż stałe dostarczanie organizmowi zdrowych odpowiedników popularnych deserów sprawi, że przestaniesz odczuwać potrzebę zjedzenia bardziej kalorycznych słodkości, a tym samym konieczność uwzględniania w diecie wyżej wymienionego cheat meala przestanie istnieć.

Pomysły na desery fit

Jeśli zastanawiasz się, czy przygotowanie zdrowych, niskokalorycznych i jednocześnie smacznych deserów jest możliwe, przychodzimy z pomocą. Jednym z ciekawszych pomysłów, które możesz wykonać, bez kompletowania długiej listy składników, jest brownie z fasoli. Do jego przygotowania nie potrzebujesz ani grama cukru czy mąki, a smakiem tradycyjnego ciasta czekoladowego będziesz mógł zaskoczyć nawet najbardziej wymagających gości.

Składniki na brownie z fasoli to:

  • 2 puszki czerwonej fasoli,

  • 10 daktyli,

  • 5 łyżek kakao,

  • łyżka miodu,

  • 4 łyżki syropu klonowego,

  • 4 jajka,

  • 2 banany,

  • 10 suszonych śliwek.

Aby konsystencja ciasta była odpowiednia, warto dodać także kilka łyżek tłuszczu roślinnego (np. oleju kokosowego).

Sposób przygotowania:

Fasolę odcedź i zmiksuj razem z pozostałymi składnikami, a otrzymaną w ten sposób masę piecz przez mniej więcej 40 minut w 170 stopniach. Wykonanie tego ciasta zajmie Ci niewiele czasu, a uzyskany efekt z pewnością usatysfakcjonuje nawet najbardziej wymagające podniebienia.

Świetnym pomysłem na dietetyczny deser może okazać się sernik na zimno na spodzie z płatków owsianych.

Do wykonania spodu potrzebne będą:

  • 60 g płatków owsianych,

  • 30 g masła,

  • 2 łyżki kakao,

  • Opcjonalnie dodać możesz także odrobinę masła orzechowego, dzięki czemu całość nabierze słono-słodkiego smaku.

Do masy serowej potrzebować będziesz z kolei:

  • 500 g chudego twarogu,

  • kilka łyżek jogurtu naturalnego,

  • pół szklanki dowolnego zamiennika cukru (np. erytrolu lub ksylitolu),

  • żelatynę.

Sposób przygotowania:

Na uformowany spód i tężejącą masę serową możesz wyłożyć dowolne owoce i zalać je galaretką pozbawioną dodatku cukru. Tego typu deser z pewnością zaspokoi twoją potrzebę na niezdrowe słodkości, a jednocześnie nie przeszkodzi w realizacji głównego celu diety.

Kolejną ciekawą propozycją na dietetyczne desery mogą okazać się ciasteczka owsiane z dodatkiem dowolnych suszonych owoców (np. rodzynek lub żurawiny). Będą one również świetną alternatywą dla słodyczy spożywanych przez najmłodszych domowników.

Do przygotowania ciasteczek potrzebne są:

  • 70 g płatków owsianych,

  • 30 g mąki owsianej,

  • 100 g dowolnego zamiennika cukru (np. stewii),

  • 2 jajka,

  • 100 g masła klarowanego lub tłuszczu roślinnego (np. oleju kokosowego),

  • 100 g dowolnych suszonych owoców.

Sposób przygotowania:

Proces przygotowywania ciasteczek jest banalnie prosty. Rozpuść i przestudź tłuszcz, a następnie wymieszaj go z pozostałymi składnikami. Z powstałej masy możesz z łatwością formować ciastka w dowolnej formie, a także zaangażować w to dzieci, zapewniając im idealną rozrywkę. Powstałe w ten sposób słodkości należy następnie piec przez 15 minut w 180 stopniach.

Przygotowując tego typu desery, możesz być pewien, że posmakują one zarówno osobie będącej na diecie, jak i pozostałym domownikom. Jednocześnie zaspokoją silną potrzebę zjedzenia słodkości, tym samym sprawiając, że dieta będzie znacznie przyjemniejsza i łatwiejsza do przejścia.

Źródła
  1. M. Mrozowska, Słodkie i zdrowe, czyli desery, które możesz jeść codziennie.
  2. M. Makarowska, D. Musiałowska, Słodkości w insulinooporności.
Author Julia Osiecka picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

sprawdzony-przepis-na-chrupiace-gofry-fit
Odżywianie
2 min.
Przepis na gofry fit – jak zrobić pyszny i zdrowy posiłek w kilku wersjach?
19.05.2021
woda-z-imbirem-jak-przygotowac-jakie-daje-efekty
Odżywianie
1 min.
Woda z imbirem – przepis na napój wspomagający zdrowie i odchudzanie
19.05.2021
zoltko-co-zawiera-ile-wazy-ile-ma-kalorii
Odżywianie
2 min.
Żółtko kurze – co warto o nim wiedzieć?
19.05.2021
uczucie-glodu-po-jedzeniu-jakie-sa-przyczyny
Odżywianie
1 min.
Uczucie głodu po jedzeniu - jakie są przyczyny?
28.10.2021
Popularne w kategorii Odżywianie
sprawdzony-przepis-na-chrupiace-gofry-fit
Odżywianie
2 min.
Przepis na gofry fit – jak zrobić pyszny i zdrowy posiłek w kilku wersjach?
19.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.