Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieDiety 2 min.

Dieta antycellulitowa – jadłospis i przykładowe przepisy na proste dania

Marta Skrzypek30.07.2021Aktualizacja: 12.10.2022

Kto z nas nie mierzy się z problemem cellulitu? Na szczęście możesz go zniwelować odpowiednim stylem życia, a przede wszystkim dietą. Dieta antycellulitowa jest zdrowa, lekka, bezpieczna i każdej z nas wychodzi na dobre.


dieta-antycellulitowa-co-jesc-a-czego-lepiej-unikac
pixabay.com

Polecane

dieta-na-watrobe-co-jesc-a-czego-unikac
Odżywianie
1 min.
Dieta na wątrobę – co jeść, a czego lepiej unikać?
14.05.2021
dieta-na-stawy-co-jesc-aby-je-wzmocnic
Odżywianie
2 min.
Dieta na stawy - co jeść, aby je wzmocnić?
24.01.2022
dieta-bogata-w-blonnik-co-daje-przepisy-i-jadlospis
Odżywianie
3 min.
Dieta bogata w błonnik - co daje? Przepisy i jadłospis
24.01.2022
jakie-owoce-mozna-jesc-przy-cukrzycy
Odżywianie
1 min.
Naturalna słodycz dla diabetyka – jakie owoce można jeść przy cukrzycy?
09.05.2022
Spis treści
  1. Czym jest cellulit i skąd się bierze?
  2. Dieta antycellulitowa – jadłospis
  3. Kluczowe nawyki żywieniowe
  4. Dieta antycellulitowa – przykłady

Czym jest cellulit i skąd się bierze?

Musisz wiedzieć, że cellulit, czyli tzw. skórka pomarańczowa, dotyka 95% kobiet na całym świecie zarówno tych szczupłych, jak i tęższych. To bardzo ważne, aby powiedzieć sobie, że nie jesteś w tym sama, a to, że posiadasz cellulit, nie czyni ciebie inną czy gorszą. Cellulit to tak naprawdę zmiany w tkance podskórnej spowodowane nierównomiernym rozłożeniem się tkanki tłuszczowej. W efekcie pojawiają się na skórze grudki przypominające skórkę pomarańczy. Podobno nie ma jednakowego wyjaśnienia, skąd się bierze, choć jego powstawanie przypisuje się kilku czynnikom:

  • zmiany hormonalne,

  • stres,

  • noszenie zbyt obcisłych ubrań,

  • problemy z krążeniem,

  • nałogowe palenie papierosów,

  • picie kawy w dużych ilościach,

  • mało ruchu,

  • zła dieta.
    Na niektóre z wymienionych powyżej czynników nie masz wpływu, jednak cellulit możesz zniwelować odpowiednią, zdrową dietą.

Dieta antycellulitowa – jadłospis

Twoim głównym nieprzyjacielem w walce z pomarańczową skórką jest wysoko przetworzona żywność. Cellulit uwielbia również cukier, białe pieczywo i duże ilości soli. W dodatku jego pojawieniu się sprzyja nieregularne spożywanie posiłków, zwłaszcza w dużych ilościach, dlatego powinnaś świadomie planować swój jadłospis. Musisz również mocno ograniczyć kawę i wysokoprocentowe trunki, które również sprzyjają powstawaniu cellulitu.Dieta antycellulitowa powinna być bogata w warzywa, owoce, błonnik, produkty lekkostrawne (np. ryby, jajka, białe mięso), produkty bogate w potas (pomidory, sałata, buraki, bakłażan). Bardzo ważne w tej diecie są węglowodany, ale najlepiej złożone, takie jak makaron pełnoziarnisty, ryż brązowy, kasze, żytnie pieczywo. Bliskimi przyjaciółmi w walce z cellulitem są również jajka, kiełki i produkty z soi. Najważniejsze jednak i najbardziej podstawowe są nieprzetworzone owoce i warzywa. Jeżeli chodzi o owoce, to nie musisz jeść wszystkich, wybieraj tylko te, które naprawdę lubisz. Najskuteczniejsze w walce z pomarańczową skórką będą owoce bogate w witaminę C. Bogate w nią cytrusy sprawiają, że węglowodany nie mają negatywnego wpływu na twoje ciało, ponieważ oczyszczają wątrobę. Prócz cytrusów mamy kilka smacznych owoców z dużą ilością witaminy C do wyboru, takich jak: borówka amerykańska, truskawki, czarna porzeczka czy papaja.Warzywa, które powinnaś uwzględnić w swojej diecie, to wszystkie te, które mają kwas liponowy, a więc przede wszystkim brokuły, kalafior i brukselka. Niezwykle skuteczne jednak są pomidory, ponieważ zawarty w nich likopen oraz duża ilość potasu i witaminy E stymulują krążenie, a także nie pozwalają utrzymywać nadmiaru wody w organizmie.Choć to może cię zdziwić, warto do swojego antycellulitowego jadłospisu dorzucić tłuszcze. Jednak nie wszystkie, a jedynie bogate w kwasy omega. Substancje te pomogą poprawić twój metabolizm, przyspieszą spalanie tkanki tłuszczowej oraz zapobiegną odkładaniu się zapasu tłuszczu. Źródłem takich kwasów są ryby, orzechy, pestki słonecznika, awokado, oliwa z oliwek, olej lniany czy tran.

Kluczowe nawyki żywieniowe

Odpowiednia dieta to nie wszystko, choć jest bardzo kluczowa w walce z pomarańczową skórką. Musisz jednak pamiętać, że bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Powinnaś wypijać około dwóch litrów czystej wody dziennie. Pomoże to wypłukać toksyny z organizmu, pobudzić twoje jelita do działania, a dodatkowo zmniejszy nagromadzoną wodę podskórną. Co więcej, woda nie ma kalorii, więc pijąc ją zamiast kalorycznych soków czy napojów gazowanych, nie dostarczasz organizmowi zbędnych składników. Do swojej diety możesz też wdrożyć zieloną herbatę, która jest doskonałym sprzymierzeńcem w walce z nadmiarem tkanki tłuszczowej.Natychmiast powinnaś zrezygnować z wysoko przetworzonej żywności, bardzo tłustych potraw i unikać spożywania węglowodanów przed snem. Najlepiej, jeżeli będziesz jadła mało, a często. Ważne w diecie antycellulitowej jest liczenie kalorii – nie powinnaś przekraczać swojego dziennego zapotrzebowania, a jeżeli ci się to zdarzy, warto wyrównać swoje zero kaloryczne odpowiednią ilością ruchu. Powinnaś unikać nadmiernej ilości kawy i spożywania alkoholu.

Dieta antycellulitowa – przykłady

Jeżeli nie masz pomysłu na smaczne i zdrowe dania, które pomogą ci w walce z cellulitem, nie martw się. Doskonale wiemy, jak bardzo zapracowana jesteś, dlatego przygotowaliśmy dla ciebie kilka przykładów pysznych dań, którymi możesz się zainspirować.Śniadanie

  • Bułka pełnoziarnista z chudym twarożkiem i dowolnymi kiełkami lub ziarnami słonecznika.

  • 80 g płatków owsianych na wodzie lub wymieszanych z jogurtem naturalnym bez laktozy, leśne owoce liofilizowane i orzechy.

  • Omlet jajeczny z pomidorkami i szpinakiem.

  • Kromka razowego chleba z kawałkiem łososia, sałatą i kawałkiem gruszki.
    Obiad

  • Spaghetti pełnoziarniste z pomidorkami koktajlowymi, czosnkiem, zieloną pietruszką i 2 łyżeczkami oliwy z oliwek.

  • Pierś kurczaka pieczona w papirusie w ziołach, 2 ugotowane ziemniaki, sałatka ze szpinakiem, suszonymi pomidorami i awokado.

  • Warzywa z pieca (takie, jakie lubisz) z jogurtem naturalnym przyprawionym czosnkiem i ziołami.

  • Ryż pełnoziarnisty z ulubionymi warzywami, doprawiony czosnkiem, sosem sojowym, octem winnym i łyżeczką oliwy.
    Kolacja

  • Sałatka z kiełkami, awokado i suszonymi pomidorami, kromka pieczywa z hummusem.

  • Szakszuka ze szpinakiem.

  • Dwa ugotowane na twardo jajka, kromka chleba z pomidorem i sałatą.

  • 1/2 dużej bułki grahamki, gotowana parówka drobiowa, kilka surowych rzodkiewek.
    Do powyższego jadłospisu możesz dodać kilka niskokalorycznych przekąsek w ciągu dnia. Najlepiej, jeżeli będą to owoce bogate w witaminę C, garść orzechów, baton proteinowy lub warzywno-owocowy koktajl, który najbardziej lubisz. Najważniejsze, abyś nie chodziła głodna i jednocześnie nie przekraczała swojego dziennego zapotrzebowania kalorycznego.Aby zmniejszyć cellulit, dodaj sobie odrobinę ruchu. Jeżeli nie lubisz ćwiczyć, wystarczy 30 minut szybkiego spaceru dziennie. Dieta, odpowiednie nawodnienie i ruch niemal gwarantują sukces. Najważniejsze, abyś nigdy się nie poddawała i pamiętała, że z tym problemem naprawdę nie jesteś sama.

Źródła
  1. M. Gałązka, Cellulit jako problem medyczny i estetyczny, Hygeia Public Health 2014, 49(3): 425–430.
  2. E. Kosowicz, Dieta Antycellulitowa, Wydawnictwo Astrum, Warszawa 2015.
Author Marta Skrzypek picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

kiszona-rzepa-jak-zrobic-przepis-krok-po-kroku
Odżywianie
3 min.
Kiszona rzepa - jak zrobić? Przepis krok po kroku
29.10.2021
physalis-miechunka-co-to-jest-jak-jesc
Odżywianie
1 min.
Physalis (miechunka) - co to jest? Jak jeść?
24.01.2022
sniadanie-lekkostrawne-z-czego-powinno-sie-skladac
Odżywianie
2 min.
Śniadanie lekkostrawne - z czego powinno się składać?
27.07.2021
kurkuma-na-stawy-jak-nalezy-ja-stosowac
Odżywianie
1 min.
Kurkuma na stawy – dlaczego i w jaki sposób ją stosować?
14.05.2021
Popularne w kategorii Odżywianie
ile-bialka-ma-jajko-co-warto-wiedziec
Odżywianie
1 min.
Czy jajka zawierają dużą ilość białka?
19.05.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.