Na czym polega dieta kapuściana? Efekty i skuteczność
Dieta kapuściana to niegdyś popularna dieta odchudzająca polegająca na spożywaniu zupy kapuścianej. Jest bardzo restrykcyjna, o niskiej kaloryczności i pozwala na utratę kilku kilogramów w ciągu tygodnia. Wiele osób sięga po nią, aby szybko schudnąć. Czy jej efekty są trwałe? Czy warto stosować dietę kapuścianą jako sposób na odchudzanie?
Polecane
Zasady diety kapuścianej
Dieta kapuściana to sposób odżywiania się, którego celem jest szybka utrata zbędnych kilogramów. Jest jedną z monodiet, jak dieta jabłkowa, które polegają na spożywaniu jednego składnika, w tym przypadku kapusty. Jadłospis bazuje na jedzeniu 3 razy dziennie zupy przygotowanej ze świeżej lub z kiszonej kapusty. Dozwolone jest włączenie do niego warzyw i owoców o małej liczbie kalorii. Bardzo istotne jest odpowiednie nawodnienie, które powinno wynosić ok. 2 litrów wody dziennie.
Z uwagi na to, że ten sposób odżywiania jest niskokaloryczny, nie powinno się go stosować dłużej niż 7–10 dni. Pierwsze 3 dni opierają się na spożywaniu jedynie trzech porcji zupy. W kolejnych dozwolone jest jedzenie chudego mięsa, ryb i brązowego ryżu, a także zwiększenie liczby warzyw i owoców. Dieta ta jest bardzo rygorystyczna, niedoborowa, a także dla wielu osób niezdrowa. Stosowanie jej przez dłuższy czas prowadzi do anemii, a także braku podstawowych witamin i minerałów potrzebnych do funkcjonowania organizmu.
Dieta kapuściana – jadłospis
Zasady stosowania diety kapuścianej są ściśle określone. Zaleca się, aby trwała ona 7 dni, podczas których spożywa si ę określone pokarmy.
Dzień 1
Śniadanie: zupa kapuściana, czarna kawa bez cukru
Drugie śniadanie: garść surowych warzyw (np. pomidorów)
Obiad: zupa kapuściana
Podwieczorek: kiwi
Kolacja: szklanka soku owocowego
Dzień 2
Śniadanie: porcja świeżych lub gotowanych warzyw
Obiad: zupa kapuściana
Kolacja: 2 pieczone ziemniaki
Dzień 3
Śniadanie: zupa kapuściana
Drugie śniadanie: jabłko
Obiad: warzywa (poza ziemniakami)
Podwieczorek: owoc (poza bananem)
Kolacja: sok owocowy, ewentualnie zupa kapuściana
Dzień 4
Śniadanie: zupa kapuściana, czarna kawa
Drugie śniadanie: 2 banany
Obiad: 2 banany
Kolacja: 2 litry mleka bez tłuszczu, woda
Dzień 5
Śniadanie: zupa kapuściana
Obiad: 200 g chudego mięsa
Podwieczorek: owoc (poza bananem)
Dzień 6
Śniadanie: zupa kapuściana, czarna kawa
Drugie śniadanie: surowe warzywa
Obiad: 200 g mięsa (wołowina, drób) lub ryby
Kolacja: talerz zielonych warzyw (brokuły, sałata, papryka)
Dzień 7
Śniadanie: zupa kapuściana
Obiad: brązowy ryż z niskokalorycznymi warzywami
Kolacja: sok owocowy, woda niegazowana
Przepis na zupę kapuścianą nie jest trudny i można ją przygotować na całe 7 dni. W jej skład wchodzą: główka kapusty, 6 cebul, 2 zielone papryki, seler naciowy, 6 pomidorów, przyprawy – pieprz, czosnek i chili. Niedozwolone jest stosowanie soli. Wszystkie składniki należy pokroić w kostkę, zalać wodą i gotować przez ok. 1,5 godziny. Jedna porcja powinna liczyć ok. 200 g – zawiera wtedy jedynie 50 kcal.
Efekty diety kapuścianej
Wiele osób, które decydują się na dietę kapuścianą, liczy na efekty po tygodniu jej stosowania. Są one widoczne, ponieważ taki sposób żywienia dostarcza jedynie ok. 700 kcal dziennie, co nie zaspokaja zapotrzebowania energetycznego dorosłego człowieka. W kilka dni można stracić ok. 4–6 kilogramów, podobnie jak podczas stosowania diety kopenhaskiej, która jest równie rygorystyczna i niedoborowa jak dieta kapuściana. Mogą również pojawić się dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
Efekty diety są krótkotrwałe. Początkowo organizm pozbywa się jedynie wody, co daje złudzenie schudnięcia. Ponieważ jadłospis ten może być stosowany jedynie przez krótki okres, po powrocie do normalnego jedzenia można bardzo szybko odzyskać utracone kilogramy, niekiedy z nadwyżką. Efekt jo-jo pojawia się za każdym razem, kiedy stosowane są diety niskokaloryczne lub opierające się na jednym składniku, jak dieta ziemniaczana, jabłkowa czy właśnie kapuściana.
Żeby uniknąć efektu jo-jo, po zakończeniu diety należy powoli zwiększać dzienną podaż kalorii. Początkowo warto ją podnieść do 1200 kcal, a następnie do poziomu zapotrzebowania dla konkretnej osoby. Aby utrzymać efekty, konieczne jest stosowanie deficytu kalorycznego, a także wdrożenie regularnej aktywności fizycznej.
Kto nie powinien stosować diety kapuścianej?
Przed zastosowaniem jakiejkolwiek diety warto wykonać badania, a także udać się do lekarza. Rygorystyczne podejście do odżywiania nie jest dobrym rozwiązaniem dla każdego. Diety kapuścianej nie powinny stosować:
kobiety w ciąży oraz karmiące piersią,
dzieci, młodzież, osoby starsze,
osoby po przebytych operacjach lub zabiegach chirurgicznych,
osoby z chorobami przewlekłymi,
diabetycy i osoby z niewyrównaną glikemią.
Dieta kapuściana nie powinna być stosowana także przez sportowców. Zawiera ona bardzo ograniczoną ilość białka, które jest niezbędne do budowania mięśni. O wiele lepszym sposobem na odchudzanie jest stosowanie zdrowej, dobrze zbilansowanej diety wraz z aktywnością fizyczną i indywidualnie dobraną suplementacją.
- K. Biedrzycka, Porównanie zaleceń żywieniowych z popularnymi dietami oraz skutki ich stosowania [w:] Znaczenie racjonalnego żywienia w edukacji zdrowotnej, red. A. Wolska-Adamczyk, Wydawnictwo WSIiZ, Warszawa 2015, s. 163–172.
- J. Linardon, The relationship between dietary restraint and binge eating: Examining eating-related self-efficacy as a moderator, „Appetite”, 2018, 1(127), s. 126–129.
- B. Przygoda, Wartości odżywcze wybranych produktów spożywczych i typowych potraw, Wydawnictwo lekarskie PZWL, Warszawa 2019.
- A. Kołlajtis-Dołowy, M. Jeruszka-Bielak, A. Wawrzyniak, Diety alternatywne, ich zastosowanie w wybranych grupach osób oraz źródła informacji, „KOSMOS. Problemy Nauk Biologicznych” 2019, tom 68, nr 2, s. 185–200.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.