Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieDiety 1 min.

Dieta na wątrobę – co jeść, a czego lepiej unikać?

Angelika Janowicz14.05.2021Aktualizacja: 06.10.2022

Wątroba jest narażona na różnego rodzaju uszkodzenia. W efekcie pojawiają się choroby, które powodują zaburzenia nie tylko ze strony tego narządu, ale całego organizmu. Każda z nich wymaga odpowiedniego leczenia. Bardzo ważnym elementem terapii jest właściwy sposób odżywiania się. Zobacz, jaka dieta na chorą wątrobę jest najlepsza.


Wątroba to jeden z narządów układu pokarmowego. Położona jest w jamie brzusznej, w prawym podżebrzu, tuż pod przeponą. Znajduje się w bliskim sąsiedztwie żołądka i jelit. U dorosłego człowieka jest całkowicie schowana pod żebrami. Wątroba pełni bardzo ważne funkcje. Jest odpowiedzialna za metabolizm aminokwasów i węglowodanów, wytwarzanie żółci, heparyny i enzymów, syntezę cholesterolu i czynników krzepnięcia krwi oraz magazynowanie witamin i minerałów. Ponadto bierze udział w termoregulacji, regulowaniu poziomu glukozy we krwi oraz filtruje krew, czyli neutralizuje toksyny. Produkty, które spożywamy, mogą przyczynić się do jej uszkodzenia. Dlatego warto wiedzieć, jaka dieta jest dobra dla wątroby.

dieta-na-watrobe-co-jesc-a-czego-unikac
unsplash.com

Polecane

dieta-bez-weglowodanow-co-jesc-jakie-sa-zasady
Odżywianie
1 min.
Dieta bez węglowodanów - co jeść? Jakie są zasady?
29.10.2021
dieta-na-zylaki-jaka-jest-optymalna-co-jesc
Odżywianie
1 min.
Dieta na żylaki - jaka jest optymalna? Co jeść?
24.01.2022
dieta-na-potencje-co-jesc-aby-poprawic-erekcje
Odżywianie
1 min.
Dieta na potencję - co jeść, aby poprawić erekcję?
29.10.2021
dieta-antycellulitowa-co-jesc-a-czego-lepiej-unikac
Odżywianie
2 min.
Dieta antycellulitowa - co jeść, a czego lepiej unikać?
30.07.2021
Spis treści
  1. Dieta przy stłuszczeniu wątroby
  2. Dieta przy marskości wątroby
  3. Dieta na wątrobę, która potrzebuje regeneracji
Polecamy

gdzie-boli-watroba-kto-leczy-watrobe
Telemedycyna

Gdzie boli wątroba? Do jakiego specjalisty udać się z bólem wątroby?

Wątroba to duży organ, który odgrywa kluczową rolę w regulacji metabolizmu całego organizmu. Umiejscowiona jest w prawym podżebrzu pod przeponą, częściowo przechodzi do górnego nadbrzusza i w stronę lewego podżebrza. Choroby tego narządu mogą mieć poważne konsekwencje, ponieważ wątroba odpowiada za wiele niezwykle ważnych funkcji naszego organizmu.

Redakcja27.08.2021

Dieta przy stłuszczeniu wątroby

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby jest związane z gromadzeniem się tłuszczu w hepatocytach (komórkach budujących miąższ wątroby). Do jego rozwoju prowadzi kilka czynników. Wśród najważniejszych z nich można wymienić: otyłość, insulinooporność, lipodystrofię, różnego rodzaju zaburzenia metabolizmu lipidów, przyjmowanie niektórych leków, ale także długotrwałe głodzenie się. Choroba może prowadzić do powikłań, takich jak: zapalenie wątroby, marskość wątroby, nowotwór. W leczeniu duże znaczenie ma terapia schorzeń współistniejących oraz zmiana stylu życia – głównie dieta na stłuszczenie wątroby.

Dieta przy stłuszczeniu wątroby powinna sprzyjać utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Badania potwierdzają, że zmniejszenie stopnia nasilenia choroby można zaobserwować już przy zredukowaniu masy ciała o 5%. Pamiętaj, że walka z otyłością to jednocześnie mniejsze ryzyko chorób układu krążenia. Dieta powinna być dopasowana do potrzeb organizmu, być lekkostrawna, niskokaloryczna, z ograniczeniem węglowodanów i produktów wysokoprzetworzonych. Unikaj smażenia na głębokim tłuszczu. Zamiast tego możesz piec, dusić, gotować na parze lub w wodzie.

Zaleca się, aby do jadłospisu włączyć produkty, które zawierają witaminy C i E. Są to dwa najważniejsze antyoksydanty. Przypuszcza się, że mogą mieć one znaczenie w łagodzeniu zapalenia i stłuszczenia. Do potraw dodawaj świeże warzywa (kapustę, brokuły, szpinak, jarmuż, ogórki, szparagi, cukinię, dynię, marchew, botwinę), orzechy i nasiona, dobrej jakości oleje roślinne, produkty pełnoziarniste, chude mięsa i ryby, kefir, sery twarogowe, jogurty naturalne. Do picia wybieraj niesłodzoną wodę, herbaty ziołowe, kawę zbożową.

  • Zastanawiasz się, czy picie kawy nie wpływa negatywnie na wątrobę? Obejrzyj wideo i sprawdź

Źródło filmu: youtube.com

Dieta przy marskości wątroby

Marskość wątroby jest chorobą, która charakteryzuje się postępującym włóknieniem miąższu wątroby. Dochodzi do zniszczenia struktury tego narządu i zaburzenia jego prawidłowego funkcjonowania. Do przyczyn schorzenia można zaliczyć: nadużywanie alkoholu, zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu B lub C, zaburzenia autoimmunologiczne, choroby genetyczne, stłuszczenie wątroby oraz toksyny.

Jednym z elementów leczenia jest zmiana sposobu odżywiania. Dieta przy marskości wątroby ma na celu spowolnienie zmian degeneracyjnych, złagodzenie dolegliwości oraz wzmocnienie organizmu. Ważne jest również zapobieganie niedożywieniu, z którym zmaga się aż 25% pacjentów. Spożywane produkty powinny dostarczyć wszystkich niezbędnych substancji odżywczych, witamin i minerałów. Dieta na chorą wątrobę musi być dopasowana indywidualnie do każdej osoby, dlatego zaleca się skorzystanie z pomocy doświadczonego dietetyka.

Zalecenia dotyczące diety przy marskości wątroby mówią o podaży:

  • 35–42 kcal/kg masy ciała na dobę,

  • białka w ilości 1,2–1,5 g/kg masy ciała na dobę,

  • tłuszczów w ilości 0,8–1 g/kg masy ciała na dobę,

  • węglowodanów w ilości 200 g/dobę.

Mowa przede wszystkim o węglowodanach złożonych, które pochodzą m.in. z produktów pełnoziarnistych. Nie zaleca się spożywania cukrów prostych, produktów wysokoprzetworzonych, ciężkostrawnych i wzdymających, ostrych przypraw.

Dieta na wątrobę, która potrzebuje regeneracji

O wątrobę należy dbać nie tylko wtedy, gdy pojawią się objawy choroby. Każdy z nas powinien zwracać uwagę na to, co je. Z jadłospisu musisz wyeliminować produkty, które są powszechnie uznawane za niezdrowe (fast foody, dania instant, dania z proszku, słodycze, produkty zawierające konserwanty i wzmacniacze smaku). Ogranicz smażenie. Możesz zastąpić je gotowaniem na parze lub w wodzie, duszeniem i pieczeniem. Do wszystkich potraw dodawaj świeże warzywa. Ponadto dobrze zrobisz, jeżeli zrezygnujesz ze spożywania dużej ilości alkoholu i palenia papierosów. Nie możesz też zapomnieć o codziennej aktywności fizycznej.

Źródła
  1. A. Kowala-Piaskowska, A. Tomaszewska, A. Adamek, M. Bura, I. Mozer-Lisewska, Niedożywienie w marskości wątroby, „Hepatologia” 2014, nr 14, s. 90–93.
  2. K. Tomasiewicz, R. Flisiak, W. Halota i wsp., Rekomendacje dotyczące postępowania w niealkoholowej stłuszczeniowej chorobie wątroby, „Clinical and Experimental Hepatology” 2018, 4(3), s. 1–5.
Author Angelika Janowicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

kiszona-rzepa-jak-zrobic-przepis-krok-po-kroku
Odżywianie
3 min.
Kiszona rzepa - jak zrobić? Przepis krok po kroku
29.10.2021
sniadanie-lekkostrawne-z-czego-powinno-sie-skladac
Odżywianie
2 min.
Śniadanie lekkostrawne - z czego powinno się składać?
27.07.2021
kurkuma-na-stawy-jak-nalezy-ja-stosowac
Odżywianie
1 min.
Kurkuma na stawy – dlaczego i w jaki sposób ją stosować?
14.05.2021
zupa-lekkostrawna-z-czego-ja-ugotowac
Odżywianie
2 min.
Zupa lekkostrawna – z czego ją ugotować? | Welbi
19.05.2021
Popularne w kategorii Odżywianie
regeneracja-watroby-ile-trwa-jak-ja-wspomoc
Zdrowie
1 min.
Co regeneruje wątrobę? Jak szybko ją odbudować?
19.05.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.