Produkty dozwolone i zabronione w diecie zgodnej z grupą krwi 0
Żywienie zgodne z grupą krwi ma wielu zwolenników. Dieta zgodna z grupą krwi 0 opiera się o wartościowe źródła białka, wiele warzyw i owoców. Odpowiednie komponowanie posiłków pozwala poprawić samopoczucie czy schudnąć. Dowiedz się, co powinno znaleźć się na talerzu.
Polecane
Założenia diety zgodnej z grupą krwi
Dieta zgodna z grupą krwi została stworzona przez Petera D’Adamo. Uważa on, że posiadane geny mają wpływ na organizm oraz nasz jadłospis. Nie każdy z nas powinien jeść to samo. Krew 0 jest uniwersalna, co oznacza, że można ją przetoczyć osobom, które mają grupy A czy B, a także najrzadszą grupę krwi AB. Według diety zgodnej z grupą krwi 0 należy ograniczyć gluten i nabiał. Założenia tej diety nie zostały jednak potwierdzone przez żadne badania kliniczne, a jej efekty są subiektywnymi odczuciami osób, które stosowały ten sposób odżywiania. Mimo to wiele z nich wskazuje na lepsze samopoczucie, więcej energii i poprawę odporności wskutek spożywania określonych grup produktowych.
Dieta zgodna z grupą krwi składa się z produktów dozwolonych, neutralnych i przeciwwskazanych. Produkty wskazane nie powodują żadnych reakcji alergicznych po ich spożyciu, dlatego mogą być bezpiecznie spożywane w diecie. Neutralne mogą powodować niewielkie reakcje, ale też nie u każdego. Warto obserwować swój organizm po spożyciu konkretnych produktów, aby móc zweryfikować, czy służą one zdrowiu, czy nie. Do grupy produktów przeciwwskazanych należą te, po których spożyciu można zaobserwować gwałtowną reakcję organizmu.
Kto powinien stosować dietę zgodną z grupą krwi 0?
Utrata kilogramów jest najczęstszym bodźcem do wprowadzenia zmian w swoim sposobie odżywiania. Jeśli chcesz zgubić zbędne kilogramy, najważniejszy jest deficyt kaloryczny. Można go osiągnąć jedynie, jeśli ilość spożywanych kalorii jest mniejsza niż ich dzienne zapotrzebowanie. Nie zawsze jednak jest to gwarancją utraty wagi. Jeśli masz stresującą pracę, mało sypiasz, nie pijesz odpowiedniej ilości wody, to pomimo diety waga może stać w miejscu.
Dieta zgodna z grupą krwi 0 RH eliminuje dwie grupy produktowe, czyli gluten i nabiał. Według autora tej diety gluten jest odpowiedzialny za przybieranie na wadze. Zauważa on ponadto, że osoby z grupą krwi 0 często mają problemy z tarczycą. Dla nich rekomenduje dietę bezglutenową lub low carb, która ureguluje pracę hormonów. Pamiętaj o regularnej suplementacji, w szczególności, jeśli masz niedobory witamin i minerałów. Wszelkie odchylenia od normy można zweryfikować, wykonując podstawowe badania, które przedstawią stężenie, ilość i jakość poszczególnych elementów krwi.
Stosując założenia diety zgodnej z grupą krwi 0, można wspomóc utratę wagi, poprawić funkcjonowanie układu hormonalnego i zmniejszyć dolegliwości, towarzyszące wielu z nas, jak zmęczenie, brak energii czy gorsze samopoczucie. Efekty można zaobserwować już po kilku dniach.
Które produkty powodują wzrost wagi?
Niektóre produkty spożywcze mogą powodować przybieranie na wadze. Nie tylko gluten jest zabroniony w diecie, ale również rośliny strączkowe. Hamują one właściwy metabolizm odżywczy, pogarszają samopoczucie i utrudniają odchudzanie. Z diety należy wykluczyć fasolę, soczewicę, ciecierzycę, a także warzywa kapustne, gorczycę i kukurydzę. Warzywa krzyżowe, jak kalafior, brokuł i jarmuż, również negatywnie wpływają na funkcjonowanie tarczycy. Zawierają one związki wolotwórcze i sprzyjają rozwojowi niedoczynności. Jeśli leczysz się na choroby tarczycy, stosuj nie tylko leki przepisane przez lekarza, ale również odpowiednią dietę, która pozwoli Ci stracić nadmierne kilogramy, poprawi stan skóry, włosów i paznokci oraz zmniejszy uczucie senności i zmęczenia w ciągu dnia.
Pamiętaj jednak, że nie wszystkie produkty z pozostałych grup można jeść bez umiaru. Z jadłospisu zgodnego z grup ą krwi 0 należy wykluczyć:
boczek, gęsinę, wieprzowinę,
łososia wędzonego, śledzia marynowanego, ośmiornicę,
sery, jogurty, mleko, kefir, maślankę,
mak, masło orzechowe, orzechy ziemne, pistacje, nerkowce,
soczewicę, fasolę, ciecierzycę,
wszystkie produkty zawierające gluten, czyli pszenicę, żyto, jęczmień i owies,
awokado, warzywa krzyżowe, warzywa kapustne, kukurydzę, oliwki,
figi, melony, pomarańcze, truskawki, rabarbar.
Produkty te można zastąpić nabiałem pochodzenia roślinnego, np. jogurtem sojowym czy pieczywem i makaronem bezglutenowym. Kolejną zasadą diety zgodnej z grupą krwi 0 jest unikanie napojów gazowanych, alkoholu, czarnej herbaty i kawy (również bezkofeinowej).
Co należy jeść?
W diecie zgodnej z grupą krwi 0 podstawę stanowią wartościowe źródła białka. Najlepiej sięgać po dobrej jakości mięso, w szczególności wołowinę, baraninę, cielęcinę, mięso jelenia. W diecie znajduje się wiele rodzajów ryb, jak makrela, morszczuk, pstrąg, okoń, tuńczyk, świeży śledź, które są zalecane przy niskich leukocytach. Warto sięgnąć po zdrowe tłuszcze, np. oliwę, olej lniany. Dozwolona jest większość warzyw i owoców, z których można przygotowywać smaczne i pełnowartościowe posiłki.
Należy zmniejszyć spożycie cukru i soli, dlatego najlepiej sięgać po produkty świeże, przygotowane w efekcie gotowania, pieczenia beztłuszczowego czy grillowania. Do przyprawiania potraw można stosować musztardę, majonez, wiele ziół. Dobrym rozwiązaniem jest samodzielne przygotowanie mieszanki ziołowej.
Stosując zasady diety zgodnej z grupą krwi 0, należy pamiętać o suplementacji, w szczególności wapnia, który znajduje się w dużej ilości w nabiale. Zapotrzebowanie na wapń wzrasta w okresie menopauzy, w ciąży czy podczas karmienia piersią, dlatego w tych okresach w szczególności należy go uzupełniać.
- L. Cusack i in. Blood type diets lack supporting evidence: a systematic review, „The American Journal of Clinical Nutrition” 2013 nr 98(1), s. 99–104.
- P. D’Adamo, C. Whitney, Eat right 4 your type, Random House, 2012.
- J.Wang i in., ABO genotype, 'blood-type’ diet and cardiometabolic risk factors, „PLoS One” 2014, nr 15, s. 84749.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.