Diklofenak – czym jest? Jak bezpiecznie go stosować?
Diklofenak to popularny lek przeciwbólowy i przeciwzapalny, który znajduje zastosowanie w leczeniu różnych schorzeń, od bólu mięśni i stawów w przebiegu grypy po choroby reumatyczne. Pomimo jego powszechnego stosowania, istnieją pewne kwestie dotyczące działania i bezpieczeństwa tego leku, które warto poznać. Dowiedz się więcej na ten temat!
Diklofenak – co to jest?
Diklofenak to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ) stosowany w leczeniu bólu, stanu zapalnego i gorączki. Jest dostępny w różnych formach, takich jak tabletki, kapsułki, maści, żele i czopki doodbytnicze.
Substancją czynną diklofenaku jest 2-(6-chloro-2-metylofenylo)-aminofenylo-kwas octowy. Jest to pochodna kwasu aminofenylooctowego, która wykazuje silne działanie przeciwzapalne. W zależności od postaci leku substancja czynna może występować w postaci soli sodowej (diklofenak sodu) lub wolnej zasady (diklofenak).
Jak działa diklofenak?
Diklofenak należy do grupy leków, które działają poprzez hamowanie enzymu cyklooksygenazy, odpowiedzialnego za produkcję prostaglandyn – substancji wywołujących stan zapalny, ból i gorączkę. Dzięki temu działaniu ,diklofenak zmniejsza ból, obrzęk i stan zapalny, co sprawia, że jest skuteczny w leczeniu różnego rodzaju dolegliwości, takich jak bóle reumatyczne, stany zapalne mięśni, stawów, czy ból pooperacyjny.
Wskazania do stosowania diklofenaku
Diklofenak jest stosowany w leczeniu objawowym różnych dolegliwości, do których należą:
Ból stawów – działa łagodząco na ból związany z chorobami reumatycznymi takimi jak reumatoidalne zapalenie stawów czy artroza (choroba zwyrodnieniowa stawów);
Ból mięśni – pomaga w złagodzeniu bólu mięśniowego spowodowanego kontuzjami, nadmiernym wysiłkiem fizycznym czy stanami zapalnymi;
Bóle miesiączkowe – pamiętaj, że w przypadku silnych dolegliwości bólowych warto poszukać przyczyny, a nie tylko zwalczać objawy;
Bóle zębów – diklofenak łagodzi dolegliwości bólowe, ale nie likwiduje przyczyny bólu, więc w pierwszej kolejności umów się do dentysty, a po środek przeciwbólowy sięgnij w czasie oczekiwania na wizytę;
Migrena – działa przeciwbólowo w przypadku migrenowych bólów głowy;
Ból pourazowy – skutecznie łagodzi ból po urazach i zabiegach chirurgicznych.
Sprawdź, jaką dietę stosować przy reumatoidalnym zapalenie stawów i jak powinno wyglądać leczenie tej choroby.
Kto nie powinien stosować diklofenaku?
Diklofenaku nie należy stosować u osób z nadwrażliwością na diklofenak lub inne NLPZ. Do przeciwwskazań należą również: owrzodzenia żołądka lub jelit, krwawienia z żołądka lub jelit, ciężka niewydolnością nerek lub wątroby, choroby serca, astma, polipy nosa, a także ciąża i karmienie piersią.
Diklofenak może wchodzić w interakcje z innymi lekami, dlatego poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, w tym o ziołach i suplementach diety. Przed rozpoczęciem stosowania diklofenaku skonsultuj się z lekarzem, aby upewnić się, że lek jest bezpieczny dla twojego zdrowia.
Lekarz POZ oceni ryzyko i korzyści związane ze stosowaniem leku i dobierze odpowiednią dawkę. Dzięki prywatnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu, którego ofertę możesz zamówić za pośrednictwem Welbi, na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu nie będziesz czekać dłużej niż 1 dzień roboczy. Pamiętaj, że ból reumatyczny wymaga nie tylko leczenia objawowego, ale przede wszystkim przyczynowego, dlatego umów się na konsultację z reumatologiem.
W ramach pakietu OCHRONA GOLD już od 239 zł miesięcznie zyskasz:
konsultacje ze specjalistami (np. reumatologiem) zarówno w formie e-konsultacji, jak i wizyt stacjonarnych bez skierowania. Na wizytę u lekarza POZ nie będziesz czekać dłużej niż 1 dzień, a konsultacja specjalistyczna odbędzie się w ciągu 3 dni roboczych od momentu zarezerwowania wizyty;
dostęp do diagnostyki obrazowej, w tym RTG i tomografii komputerowej – łącznie 121 rodzajów badań obrazowych,
dostęp do 152 badań laboratoryjnych (np. morfologii, CRP),
możliwość skorzystania z corocznego profilaktycznego przeglądu stanu zdrowia – w wersji dla kobiet obejmuje on konsultację z ginekologiem, badanie cytologiczne i USG piersi lub mammografię, w wersji dla mężczyzn – konsultację z kardiologiem, lipidogram, EKG spoczynkowe/EKG wysiłkowe (po otrzymaniu skierowania od lekarza),
możliwość skorzystania z 4 wizyt domowych w ciągu roku.
Wypełnij formularz na Welbi i otrzymaj ofertę. Dowiedz się więcej o pakiecie OCHRONA GOLD i innych opcjach. Z usług medycznych w ramach pakietu możesz korzystać niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.
Czy diklofenak jest bezpieczny?
Mimo udowodnionej skuteczności diklofenaku, jego stosowanie może wywoływać działania niepożądane. Niektóre z potencjalnych zagrożeń związanych z długotrwałym stosowaniem diklofenaku obejmują:
problemy z przewodem pokarmowym – długotrwałe stosowanie diklofenaku może prowadzić do wystąpienia wrzodów żołądka, krwawienia z przewodu pokarmowego czy zaburzeń czynności wątroby.
Problemy sercowo-naczyniowe – istnieje ryzyko zwiększenia ryzyka wystąpienia zdarzeń sercowo-naczyniowych, takich jak udar mózgu, zwłaszcza u osób z czynnikami ryzyka, takimi jak palenie tytoniu czy nadciśnienie tętnicze.
Uszkodzenie nerek – długotrwałe stosowanie diklofenaku może prowadzić do uszkodzenia nerek i zaburzeń funkcji nerek, szczególnie u osób starszych oraz osób z chorobami nerek.
Dowiedz się też, czym są guzki reumatoidalne na palcach.
Jak należy dawkować diklofenak?
Dawkowanie diklofenaku zależy od wieku pacjenta, nasilenia objawów i postaci przyjmowanego leku. W tej kwestii stosuj się przede wszystkim do zaleceń lekarza.
Dorosłym zaleca się najczęściej stosowanie 100-150 mg diklofenaku na dobę, w 2-3 dawkach podzielonych. W łagodniejszych przypadkach i w leczeniu długotrwałym może wystarczyć dawka do 100 mg na dobę. Maksymalna dawka dobowa to 200 mg. Lek podawany miejscowo w postaci żelu czy maści nie jest zalecany u dzieci poniżej 14 roku życia. Preparaty do stosowania ogólnego nie są wskazane <18 roku życia. Pacjenci w podeszłym wieku mogą stosować takie same dawki jak osoby dorosłe, chyba że mają stwierdzone przeciwwskazania do przyjmowania diklofenaku.
Sprawdź również, jak rozpoznać reumatyzm.
- A. Jelińska i in., Chemia medyczna Cele leków, substancje czynne, biologia chemiczna, Wydawnictwo Medpharm, Warszawa 2012.
- K. Reibe i in., Fascynująca chemia, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2020.
- P. Graham, Chemia medyczna, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2019.
- W. Kostowski i in., Farmakologia. Podręcznik dla studentów medycyny i farmacji, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2020.
- M. Malec-Milewska (red.), Kompendium leczenia bólu, Wydawnictwo Medical Education, Warszawa 2023.
- D. Walentin i in., Reumatyzm, leczenie i profilaktyka, Wydawnictwo Printex, Białystok 2020.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.