Umów teleporadę
Welbi
Zdrowie psychiczneSamorozwój i motywacja 1 min.

Dogoterapia – co to jest i kiedy jest stosowana?

Olga Dąbska18.01.2023Aktualizacja: 18.01.2023

Dogoterapia to jedna z bardziej popularnych form terapii przy użyciu zwierząt. Stosowana jest zarówno wobec osób dorosłych, jak i wobec dzieci. Psy wykorzystywane do dogoterapii muszą mieć określone cechy i przejść odpowiednie szkolenie. Dogoterapia wykazuje pozytywny wpływ na ludzki organizm. Sprawdź, w jaki sposób jest stosowana i jakie są jej efekty.


dogoterapia-na-czym-polega-dla-kogo
pixabay.com

Polecane

metdytacja-na-lezaco-czy-to-odpowiednia-pozycja
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jaka pozycja jest odpowiednia do medytacji? Czy można medytować na leżąco?
03.06.2022
flegmatyk-kto-to-jest-jakie-ma-cechy-charakteru
Zdrowie psychiczne
1 min.
Flegmatyk - kto to jest? Jakie ma cechy charakteru?
27.07.2021
motywacja-wewnetrzna-na-czym-polega-przyklady
Zdrowie psychiczne
1 min.
Motywacja wewnętrzna – co to takiego i jak się przejawia?
19.01.2023
terapia-tomatisa-co-to-jest-na-czym-polega-zastosowanie
Zdrowie psychiczne
1 min.
Terapia Tomatisa - co to jest? Na czym polega? Zastosowanie
30.07.2021
Spis treści
  1. Dogoterapia – co to jest?
  2. Dla kogo jest dogoterapia?
  3. Dogoterapia – co daje? Efekty terapii z psami
  4. Dogoterapia – jakie psy są stosowane?
  5. Jaką formę może mieć dogoterapia?

Dogoterapia – co to jest?

Dogoterapia to terapia z udziałem psa, która wspomaga rehabilitację, leczenie i pielęgnację poprzez kontakt chorego z czworonożnym terapeutą. Dla jej określenia stosuje się również nazwę kynoterapia. To jedna z wielu rodzajów zooterapii (animaloterapii), czyli terapii z udziałem zwierząt. Inne jej rodzaje to m.in. hipoterapia (terapia z udziałem konia) i felinoterapia (terapia z udziałem kota). Terapia z udziałem psa została zapoczątkowana w Polsce w 1987 roku. Bardzo szybko zyskała na popularności. W 2004 roku powołany został Polski Związek Dogoterapii, który zrzesza wszystkie osoby zajmujące się tą formą oddziaływań terapeutycznych. W 2007 roku ustalono Ogólnopolski Dzień Dogoterapii, który obchodzony jest 15 czerwca.

Dla kogo jest dogoterapia?

Dogoterapia uważana jest za jedną z najbardziej naturalnych form rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami. Stosowana jest w przypadku osób po urazach czy schorzeniach, które pozostawiły ślady w sprawności psychicznej czy fizycznej. Wykorzystywana jest wobec osób z zaburzeniami narządu wzroku i słuchu, samotnych, społecznie niedostosowanych, przebywających długotrwale w placówkach medycznych. Najczęściej jednak po dogoterapię sięga się w przypadku dzieci zmagających się z zespołem Downa, niedowładem kończyn, zespołem wiotkiego dziecka, porażeniem mózgowym, zanikiem mięśni, autyzmem, zespołem nadpobudliwości psychoruchowej, zaburzeniami rozwoju motorycznego, deficytami uwagi (ADHD, ADD), opóźnieniem umysłowym. W rzeczywistości poza alergią na ślinę, sierść czy naskórek psa nie ma żadnych przeciwwskazań do uczestnictwa w dogoterapii.

Dogoterapia – co daje? Efekty terapii z psami

Pozytywny wpływ dogoterapii można zaobserwować zarówno w sferze psychicznej, jak i fizycznej. Wśród głównych efektów terapii z udziałem psa wymienia się:

  • podnoszenie poziomu pewności siebie, wzmocnienie poczucia własnej wartości,

  • kształtowanie charakteru poprzez podjęcie odpowiedzialności za psa,

  • wzbogacenie zasobu słów,

  • obniżenie lęku,

  • zmniejszenie poczucia samotności, umożliwienie kontaktu ze zwierzęciem i innymi uczestnikami zajęć, nawiązywanie naturalnej więzi ze światem,

  • rozwijanie orientacji w schemacie ciała psa i własnego ciała,

  • rozwijanie pamięci krótko- i długoterminowej,

  • rozwijanie pojęć, takich jak: wielkość, kolor, kształt, ilość, a także doskonalenie dostrzegania różnic i podobieństw,

  • rozwijanie funkcji motorycznych, zwiększenie możliwości lokomocyjnych,

  • obniżenie napięcia mięśniowego,

  • rozwijanie umiejętności skupiania uwagi,

  • rozwijanie poczucia równowagi,

  • poprawę funkcjonowania emocjonalno-uczuciowego, wykazywanie większej kontroli nad własnymi emocjami,

  • poszerzenie zdolności werbalnych i korygowanie wad wymowy,

  • doskonalenie myślenia przyczynowo-skutkowego poprzez ujmowanie związków zachodzących między własnymi czynnościami a zachowaniem psa.

Poza tym obecność psa wpływa na zwiększenie motywacji do wykonywania ćwiczeń rehabilitacyjnych i edukacyjnych, a tym samym podnosi ich efekty. Sprawdź, jakie pozytywne działanie na ludzki organizm mają inne formy terapii – arteterapia i fototerapia – oraz co to jest biofeedback.

Dogoterapia – jakie psy są stosowane?

Nie każdy łagodny i sympatyczny pies może uczestniczyć w dogoterapii. Proces przygotowania czworonoga do pracy terapeutycznej jest długi i pracochłonny, a zdaniem niektórych specjalistów szkolenie psa trwa przez cały okres pracy terapeutycznej. W dogoterapii może wziąć udział każdy pies lubiący pracę z człowiekiem i jednocześnie spełniający określone kryteria, które razem z umiejętnościami podlegają ocenie w czasie egzaminu kończącego szkolenie psa. 

Wśród pożądanych cech psa do dogoterapii wymienia się:

  • łagodność i zrównoważony charakter,

  • przyjazne nastawienie i ufność do osób obcych,

  • zrównoważone i spokojne zachowanie, w tym w niecodziennych sytuacjach,

  • cierpliwość,

  • reprezentowanie rozumnego posłuszeństwa,

  • wysoką tolerancję na dotyk osób obcych, 

  • wytrzymałość na niewielki ból,

  • chęć współpracy z człowiekiem.

Do dogoterapii preferowane są psy, u których z dużym prawdopodobieństwem można spodziewać się określonego typu zachowań. Wśród pożądanych ras wymienia się: nowofundland, cavalier, golden retriever, labrador, beagle, alaskan malamute, husky syberyjski, grzywacz chiński czy chihuahua. Rzadko w oddziaływaniach terapeutycznych korzysta się z psów nierasowych. W terapii nie używa się psów z grup, które mają tendencję do zachowań agresywnych, m.in. tosa inu, rottweiler, dog kanaryjski.

Jaką formę może mieć dogoterapia?

Przebieg dogoterapii uzależniony jest od indywidualnych potrzeb i możliwości pacjenta. Terapia ma zazwyczaj charakter grupowy i realizowana jest głównie w cztero-, pięcioosobowych grupach. Wyróżnia się kilka rodzajów zajęć z psem:

  • spotkanie z psem – ma formę spontanicznej i radosnej zabawy, nie wymaga prowadzenia dokumentacji, ma za zadanie dostarczyć pozytywnych emocji, przełamywać lęki w kontaktach z otoczeniem, oderwać się od otaczającej rzeczywistości, stymulować rozwój zmysłów i funkcji poznawczych,

  • edukacja z psem – zajęcia prowadzone są według ustalonego scenariusza, ich zadaniem jest usprawnianie sfery intelektualnej i poznawczej, pies postrzegany jest jako „pomoc naukowa”, prowadzona jest ewaluacja i dokumentacja zajęć,

  • terapia z psem – ćwiczenia ruchowe ukierunkowane na konkretny cel, opracowane we współpracy z lekarzem lub rehabilitantem, wymagają dokumentowania – prowadzona jest karta informacyjna i karta przebiegu zajęć.

Źródła
  1. M. Bednarczyk, Dogoterapia jako forma rehabilitacji osób niepełnosprawnych, „Student Niepełnosprawny. Szkice i Rozprawy” 2016, t. 9, nr 16, s. 176–178.
  2. G. Drwięga, Z. Pietruczuk, Dogoterapia jako forma wspomagania rozwoju dziecka niepełnosprawnego, „Niepełnosprawność – Zagadnienia, Problemy, Rozwiązania” 2015, t. 16, nr III, s. 57–68.
  3. M. Paszkiewicz, Dogoterapia w pigułce, Wydawnictwo Psychoskok, Konin 2017.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

zespol-aspergera-u-doroslych-objay-leczenie
Zdrowie psychiczne
1 min.
Zespół Aspergera u dorosłych – jakie są jego objawy i leczenie?
29.07.2022
czlowiek-empatyczny-co-to-znaczy-czym-sie-cechuje
Zdrowie psychiczne
1 min.
Kim jest człowiek empatyczny? Czemu służy empatia i czy można jej się nauczyć?
03.06.2022
ofidiofobia-lek-przed-wezami-jak-ja-skutecznie-leczyc
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jak pozbyć się lęku przed wężami?
26.05.2022
hejt-czym-jest-jak-sobie-z-nim-poradzic
Zdrowie psychiczne
2 min.
Hejt – czym jest i jakie ma konsekwencje? Jak sobie radzić z hejtem?
19.05.2021
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
co-daje-stawianie-baniek-jak-i-gdzie-nalezy-to-robic
Fitness
1 min.
Co daje stawianie baniek? Jak i gdzie należy to robić?
27.07.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.