Umów teleporadę
Welbi
FitnessRegeneracja i wellness 1 min.

Jak zrobić domową maseczkę na wągry?

Agata Muchowska28.10.2021Aktualizacja: 30.09.2022

Wągry, nazywane inaczej zaskórnikami, to nieestetyczne zmiany na skórze, spowodowane nagromadzeniem zanieczyszczeń i łoju w porach. Aby im zapobiec, należy wprowadzić odpowiednią pielęgnację. Pomogą w tym domowe maseczki na wągry.


domowa-maseczka-na-wagry-jak-ja-zrobic
pexels.com

Polecane

olej-rycynowy-na-zmarszczki-jak-dziala
Fitness
1 min.
Olej rycynowy na zmarszczki - jak działa?
24.01.2022
oklad-na-oczy-z-rumianku-herbaty-jak-zrobic
Fitness
1 min.
Okład na oczy – z rumianku, herbaty. Jak zrobić?
24.01.2022
masaz-na-worki-pod-oczami-jak-go-wykonac
Fitness
1 min.
Masaż na worki pod oczami - jak go wykonać?
21.01.2022
maseczka-z-zoltka-na-wlosy-jakie-daje-efekty
Fitness
1 min.
Maseczka z żółtka na włosy - jakie daje efekty?
28.10.2021
Spis treści
  1. Jak powstają wągry?
  2. Domowe sposoby na wągry
  3. Domowa maseczka na wągry – jak ją zrobić?
  4. Zalety domowej maseczki na wągry

Jak powstają wągry?

Wągry powodują zanieczyszczenia i łój, który osadza się w porach skóry. Mają one postać nieestetycznych zmian wypełnionych białą lub ciemną wydzieliną. Najczęściej pojawiają się na twarzy, w miejscach, w których wydzielana jest największa ilość sebum. Znajdziesz je głównie na nosie, brodzie i czole. Największy problem z wągrami mają osoby z cerą trądzikową. Najczęściej dotyczy on nastolatków, może się jednak pojawić w każdym wieku. Zapchane pory nie tylko wyglądają nieładnie i mają negatywny wpływ na samopoczucie. Mogą także powodować bolesne wypryski, zapalenia, a nawet drobne blizny. Podstawą w pozbyciu się wągrów jest odpowiednia pielęgnacja. W walce z zaskórnikami ważne jest:

  • regularne oczyszczanie twarzy,

  • tonizowanie skóry,

  • odżywianie skóry,

  • używanie lekkich kosmetyków, które nie zapychają porów.

Do oczyszczania twarzy niezastąpione są peelingi. W odżywieniu i pozbyciu się zaskórników pomogą natomiast domowe maseczki. Wszystkie te kosmetyki możesz wykonać sama. Składniki potrzebne do maseczek i peelingów znajdziesz w lodówce i w domowej apteczce. Ich zaletami są naturalność, ogólnodostępność i cena. Skuteczność domowych kosmetyków na wągry jest taka sama jak tych z drogerii.

Domowe sposoby na wągry

Problemy z wągrami to nie nowość. Nasze mamy, babcie i prababcie radziły sobie z nimi domowymi sposobami. Wytwarzane przez nie mikstury, peelingi i maseczki były skuteczne, tanie i ogólnodostępne. Ty także możesz samodzielnie je wykonać.

Domowy peeling do twarzy oczyści ją i wygładzi. Aby go zrobić, potrzebujesz jedynie sody oczyszczonej, olejku migdałowego i wody. Pamiętaj, aby nie nakładać go na ropne zmiany, żeby ich nie podrażnić i nie doprowadzić do zapalenia. Taki domowy peeling na twarz regeneruje skórę, przyspiesza odnowę komórek, pobudza mikrokrążenie oraz przygotuje cerę do dalszej pielęgnacji.

Kolejnym etapem w walce z zaskórnikami jest tonizowanie, czyli przywrócenie skórze balansu i prawidłowego pH. Domowy tonik do twarzy zrobisz np. z wody destylowanej, octu jabłkowego, rumianku, zielonej herbaty lub liści laurowych.

Pora na maseczkę. W zależności od preferencji możesz zrobić ją:

  • na płachcie,

  • typu peel-off,

  • w kremie.

Sprzymierzeńcem cery trądzikowej jest żelatyna. Doskonale nadaje się do maseczek peel-off. Dzięki swojej konsystencji dokładnie oczyszcza zablokowane pory i pozostawia skórę gładką i odżywioną. Żelatyna to bomba witaminowa i mineralna dla twarzy.

Domowa maseczka na wągry – jak ją zrobić?

Aby zrobić domową maseczkę na wągry, rozejrzyj się wokół siebie. Wszystkie potrzebne składniki znajdziesz w lodówce albo w domowej apteczce.

Nieoceniona w walce z zaskórnikami jest kurkuma, od wieków używana w medycynie ajurwedyjskiej. Domowa maseczka z kurkumy działa antyoksydacyjnie, blokuje powstawanie wolnych rodników, a co najważniejsze, ma działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Nie tylko doskonale oczyści skórę trądzikową ze złogów i łoju, ale też ukoi ją, zapobiegnie zapaleniom i infekcjom. Aby ją wykonać, wystarczy po łyżeczce kurkumy, miodu i jogurtu naturalnego. Wszystkie składniki razem stanowią mocny oręż przeciw wągrom.

Na problemy z trądzikiem doskonale sprawdzi się maseczka z aspiryny. Ten popularny lek można znaleźć w każdej domowej apteczce. Zawiera kwas acetylosalicylowy, który z powodzeniem używany jest w gabinetach kosmetycznych. Teraz taki zabieg możesz wykonać samodzielnie. Wystarczy kilka tabletek aspiryny zalać wodą, poczekać, aż napęcznieją i nałożyć na twarz. Jeśli nie masz w domu aspiryny, możesz wykorzystać sodę oczyszczoną. Maseczka z sody oczyszczonej pomoże odblokować i wyczyścić pory. Pozostawi skórę gładką, odświeżoną i ujędrnioną.

Zalety domowej maseczki na wągry

Domowa maseczka na wągry jest polecana na trądzik zaskórnikowy. Możesz z niej też skorzystać, jeśli masz cerę tłustą lub mieszaną i zaskórniki spędzają Ci sen z powiek. Nadaje się dla osób w każdym wieku. Jej zaletami są cena, naturalność i ogólnodostępność. Musisz jednak pamiętać, że niektóre składniki wykorzystywane do domowych maseczek mogą uczulać. Przed każdą aplikacją wykonaj próbę uczuleniową. Najlepiej nałóż odrobinę produktu na przedramię i zobacz, jaka będzie reakcja organizmu. Maseczki na wągry powinny ostrożnie stosować osoby z suchą i naczynkową cerą. Takie kosmetyki mogą bowiem jeszcze bardziej wysuszyć skórę i w konsekwencji doprowadzić do podrażnień.

Źródła
  1. R. Glinka, Receptura kosmetyczna z elementami kosmetologii, Wydawnictwo MA, Łódź 2008.
  2. F. Green, Naturalna apteczka, Wilga, 2021.
  3. M. Drukort, Domowe SPA. Naturalne kosmetyki DIY, peelingi, maski, toniki, balsamy, Olimp Media 2018.
Author Agata Muchowska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

co-daje-stawianie-baniek-jak-i-gdzie-nalezy-to-robic
Fitness
1 min.
Co daje stawianie baniek? Jak i gdzie należy to robić?
27.07.2021
jak-zrobic-gwiazde-krok-po-kroku-od-czego-zaczac
Fitness
1 min.
Jak zrobić gwiazdę krok po kroku? Od czego zacząć?
29.10.2021
jak-korzystac-z-sauny-jak-czesto-i-na-ile-minut
Fitness
1 min.
Jak korzystać z sauny? Jak często i na ile minut?
30.07.2021
grota-solna-co-to-jest-jakie-ma-dzialanie-i-wlasciwosci
Fitness
2 min.
Grota solna - co to jest? Jakie ma działanie i właściwości?
28.10.2021
Popularne w kategorii Fitness
sauna-japonska-ganbanyoku-co-warto-o-niej-wiedziec
Fitness
1 min.
Sauna japońska ganbanyoku - co warto o niej wiedzieć?
30.07.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.