Jak zrobić domową maseczkę na wągry?
Wągry, nazywane inaczej zaskórnikami, to nieestetyczne zmiany na skórze, spowodowane nagromadzeniem zanieczyszczeń i łoju w porach. Aby im zapobiec, należy wprowadzić odpowiednią pielęgnację. Pomogą w tym domowe maseczki na wągry.
Jak powstają wągry?
Wągry powodują zanieczyszczenia i łój, który osadza się w porach skóry. Mają one postać nieestetycznych zmian wypełnionych białą lub ciemną wydzieliną. Najczęściej pojawiają się na twarzy, w miejscach, w których wydzielana jest największa ilość sebum. Znajdziesz je głównie na nosie, brodzie i czole. Największy problem z wągrami mają osoby z cerą trądzikową. Najczęściej dotyczy on nastolatków, może się jednak pojawić w każdym wieku. Zapchane pory nie tylko wyglądają nieładnie i mają negatywny wpływ na samopoczucie. Mogą także powodować bolesne wypryski, zapalenia, a nawet drobne blizny. Podstawą w pozbyciu się wągrów jest odpowiednia pielęgnacja. W walce z zaskórnikami ważne jest:
regularne oczyszczanie twarzy,
tonizowanie skóry,
odżywianie skóry,
używanie lekkich kosmetyków, które nie zapychają porów.
Do oczyszczania twarzy niezastąpione są peelingi. W odżywieniu i pozbyciu się zaskórników pomogą natomiast domowe maseczki. Wszystkie te kosmetyki możesz wykonać sama. Składniki potrzebne do maseczek i peelingów znajdziesz w lodówce i w domowej apteczce. Ich zaletami są naturalność, ogólnodostępność i cena. Skuteczność domowych kosmetyków na wągry jest taka sama jak tych z drogerii.
Domowe sposoby na wągry
Problemy z wągrami to nie nowość. Nasze mamy, babcie i prababcie radziły sobie z nimi domowymi sposobami. Wytwarzane przez nie mikstury, peelingi i maseczki były skuteczne, tanie i ogólnodostępne. Ty także możesz samodzielnie je wykonać.
Domowy peeling do twarzy oczyści ją i wygładzi. Aby go zrobić, potrzebujesz jedynie sody oczyszczonej, olejku migdałowego i wody. Pamiętaj, aby nie nakładać go na ropne zmiany, żeby ich nie podrażnić i nie doprowadzić do zapalenia. Taki domowy peeling na twarz regeneruje skórę, przyspiesza odnowę komórek, pobudza mikrokrążenie oraz przygotuje cerę do dalszej pielęgnacji.
Kolejnym etapem w walce z zaskórnikami jest tonizowanie, czyli przywrócenie skórze balansu i prawidłowego pH. Domowy tonik do twarzy zrobisz np. z wody destylowanej, octu jabłkowego, rumianku, zielonej herbaty lub liści laurowych.
Pora na maseczkę. W zależności od preferencji możesz zrobić ją:
na płachcie,
typu peel-off,
w kremie.
Sprzymierzeńcem cery trądzikowej jest żelatyna. Doskonale nadaje się do maseczek peel-off. Dzięki swojej konsystencji dokładnie oczyszcza zablokowane pory i pozostawia skórę gładką i odżywioną. Żelatyna to bomba witaminowa i mineralna dla twarzy.
Domowa maseczka na wągry – jak ją zrobić?
Aby zrobić domową maseczkę na wągry, rozejrzyj się wokół siebie. Wszystkie potrzebne składniki znajdziesz w lodówce albo w domowej apteczce.
Nieoceniona w walce z zaskórnikami jest kurkuma, od wieków używana w medycynie ajurwedyjskiej. Domowa maseczka z kurkumy działa antyoksydacyjnie, blokuje powstawanie wolnych rodników, a co najważniejsze, ma działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Nie tylko doskonale oczyści skórę trądzikową ze złogów i łoju, ale też ukoi ją, zapobiegnie zapaleniom i infekcjom. Aby ją wykonać, wystarczy po łyżeczce kurkumy, miodu i jogurtu naturalnego. Wszystkie składniki razem stanowią mocny oręż przeciw wągrom.
Na problemy z trądzikiem doskonale sprawdzi się maseczka z aspiryny. Ten popularny lek można znaleźć w każdej domowej apteczce. Zawiera kwas acetylosalicylowy, który z powodzeniem używany jest w gabinetach kosmetycznych. Teraz taki zabieg możesz wykonać samodzielnie. Wystarczy kilka tabletek aspiryny zalać wodą, poczekać, aż napęcznieją i nałożyć na twarz. Jeśli nie masz w domu aspiryny, możesz wykorzystać sodę oczyszczoną. Maseczka z sody oczyszczonej pomoże odblokować i wyczyścić pory. Pozostawi skórę gładką, odświeżoną i ujędrnioną.
Zalety domowej maseczki na wągry
Domowa maseczka na wągry jest polecana na trądzik zaskórnikowy. Możesz z niej też skorzystać, jeśli masz cerę tłustą lub mieszaną i zaskórniki spędzają Ci sen z powiek. Nadaje się dla osób w każdym wieku. Jej zaletami są cena, naturalność i ogólnodostępność. Musisz jednak pamiętać, że niektóre składniki wykorzystywane do domowych maseczek mogą uczulać. Przed każdą aplikacją wykonaj próbę uczuleniową. Najlepiej nałóż odrobinę produktu na przedramię i zobacz, jaka będzie reakcja organizmu. Maseczki na wągry powinny ostrożnie stosować osoby z suchą i naczynkową cerą. Takie kosmetyki mogą bowiem jeszcze bardziej wysuszyć skórę i w konsekwencji doprowadzić do podrażnień.
- R. Glinka, Receptura kosmetyczna z elementami kosmetologii, Wydawnictwo MA, Łódź 2008.
- F. Green, Naturalna apteczka, Wilga, 2021.
- M. Drukort, Domowe SPA. Naturalne kosmetyki DIY, peelingi, maski, toniki, balsamy, Olimp Media 2018.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.