Umów teleporadę
Welbi
FitnessRegeneracja i wellness 2 min.

Jak wykonać domowe SPA?

Agata Muchowska28.10.2021Aktualizacja: 30.09.2022

Nic tak nie odpręża i nie poprawia samopoczucie jak wizyta w SPA. Jeśli brakuje Ci czasu i pieniędzy na zabieg w profesjonalnym gabinecie, możesz sobie zrobić SPA w zaciszu własnego domu. Dowiedz się, w jaki sposób.


domowe-spa-jak-je-zrobic-o-czym-warto-pamietac
pexels.com

Polecane

olej-rycynowy-na-zmarszczki-jak-dziala
Fitness
1 min.
Olej rycynowy na zmarszczki - jak działa?
24.01.2022
oklad-na-oczy-z-rumianku-herbaty-jak-zrobic
Fitness
1 min.
Okład na oczy – z rumianku, herbaty. Jak zrobić?
24.01.2022
masaz-na-worki-pod-oczami-jak-go-wykonac
Fitness
1 min.
Masaż na worki pod oczami - jak go wykonać?
21.01.2022
kozieradka-na-zmarszczki-jakie-daje-efekty
Fitness
1 min.
Kozieradka na zmarszczki - jakie daje efekty?
24.01.2022
Spis treści
  1. Czym jest SPA?
  2. Jak przygotować domowe SPA?
  3. Zabiegi w domowym SPA – kąpiele i peelingi
  4. Domowe SPA na twarz i włosy
  5. Zalety domowego SPA

Czym jest SPA?

SPA to synonim relaksu, odprężenia, luksusu i pielęgnacji. Słowo to zawdzięczamy niewielkiej miejscowości położonej w Belgii, która już w czasach starożytnych zasłynęła z usług pielęgnacyjnych. Ówcześni mieszkańcy do uzdrowiskowych i relaksacyjnych celów wykorzystywali bijące tam lecznicze źródło. Usługa stała się tak popularna, że inne miejscowości zaczęły brać z nich przykład.

Za innych prekursorów SPA można uznać starożytnych Rzymian. U nich narodziły się termy i kultura wspólnego spędzania czasu i relaksowania się w saunie. Podczas tych wizyt bogatsi Rzymianie mogli korzystać z masaży i innych zabiegów pielęgnacyjnych z użyciem dobroczynnych darów natury. Jak widać, potrzeba piękna i relaksu towarzyszyła człowiekowi od zawsze.

Obecnie termin SPA odnosi się do wszelkich zabiegów na ciało, twarz i włosy, które mają poprawić wygląd, ale przy okazji także zrelaksować i odprężyć. Do wyboru mamy wiele możliwości relaksu połączonego z pielęgnacją.

Jeśli chcesz poczuć się piękna i odprężona, wcale nie musisz wyjeżdżać do drogiego ośrodka. Różne zabiegi możesz zrobić w domu przy użyciu naturalnych składników, które znajdziesz dookoła siebie. Możesz wykorzystać do tego owoce, warzywa, kefir, zioła z ogródka, oliwę z oliwek, a nawet… aspirynę. Soda oczyszczona sprawdzi się do naturalnego wybielania zębów. Olejek rycynowy poprawia kondycję rzęs, a jajka nawilżą włosy. Domowe zabiegi SPA możesz wykonywać sama albo z przyjaciółkami.

Jak przygotować domowe SPA?

Domowe SPA jest doskonałym rozwiązaniem, jeśli potrzebujesz czasu tylko dla siebie. Pozwoli Ci zadbać o komfort nie tylko fizyczny, ale też psychiczny. Zabiegi pielęgnacyjne odprężą Cię i sprawią, że poczujesz się piękna. Otaczająca woń kosmetyków ukoi Twoje zmysły, a ich konsystencja wypieści ciało. Jeśli nie masz czasu albo pieniędzy na wizyty w specjalistycznych salonach, możesz większość zabiegów wykonać w domu.

Powinnaś zacząć od kąpieli detoksykującej, która wprowadzi Cię w stan relaksu. Dla wzmocnienia efektu możesz dodać soli kąpielowej, krochmalu albo ulubionego olejku eterycznego. Sól ma dodatkowo właściwości oczyszczające. Kąpiel w krochmalu łagodzi dolegliwości skórne. Aby przygotować krochmal, musisz kilka łyżek mąki ziemniaczanej rozpuścić w 400 ml zimnej wody, energicznie mieszając. Roztwór wlej do wanny z gorącą wodą. Po takiej kąpieli twoje ciało będzie przygotowane do kolejnych zabiegów. Ciepła, rozpulchniona skóra jest bardziej podatna na działanie kosmetyków. Samodzielnie możesz wykonać peeling, masaż ciała i twarzy z użyciem olejków i balsamów, depilację oraz wybielanie zębów.

Zabiegi w domowym SPA – kąpiele i peelingi

Większość zabiegów w domowym SPA jest bezpieczna i łatwa do wykonania. Gdy już przygotujesz wszystkie składniki, możesz brać się do dzieła. Po kąpieli z użyciem krochmalu, soli lub olejków eterycznych dokładnie osusz skórę i wybierz zabieg, który chcesz wykonać. Najlepiej zacząć od peelingu. Możesz wykonać peeling twarzy, ciała lub ust. Istnieje kilka rodzajów peelingów:

  • mechaniczne, drobno- i gruboziarniste,

  • enzymatyczne z użyciem kwasów, np. owocowych,

  • kawitacyjne,

  • chemiczne.

Peeling mechaniczny polega na ścieraniu martwego naskórka za pomocą drobinek ściernych. W domowej wersji mogą to być cukier, kawa, drobinki orzecha albo piasek. Wadą tego rodzaju zabiegu jest możliwość uszkodzenia naskórka i pojawienia się podrażnień. Peeling chemiczny polega na użyciu silnych kwasów. Odradza się stosowanie go samodzielnie. Można wypróbować łagodniejszą wersję – peeling enzymatyczny. Doskonale sprawdzą się do niego kwasy owocowe. W tym celu warto użyć np. cytryny lub truskawek. Peeling kawitacyjny nie tylko likwiduje martwy naskórek, ale też odżywia i dotlenia skórę. W przeciwieństwie do innych peelingów spłyca również zmarszczki i usuwa wągry, a także masuje twarz. Wykorzystuje on proces kawitacji, czyli szybkiej przemiany ze stanu ciekłego w gazowy przy użyciu ultradźwięków.

Gdy już pozbędziesz się martwego naskórka i zanieczyszczeń, możesz wziąć się za odżywianie i regenerację skóry. Balsamy i kremy sporządź samodzielnie w domu albo skorzystaj z produktów kosmetycznych.

Jeśli jesteś fanką gładkiego ciała, możesz przeprowadzić w domu depilację. To zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż zwykła maszynka do golenia. Depilacja usuwa włoski z cebulkami, dlatego możesz cieszyć się gładkością zdecydowanie dłużej. Włoski odrastają słabsze niż po goleniu, dzięki czemu kolejna depilacja jest mniej bolesna. Naturalne sposoby depilacji były znane i stosowane już w starożytnym Egipcie. Teraz możesz je wykonać samodzielnie w domu. Wystarczą cukier, cytryna i miód. Zmieszaj produkty, podgrzej, odstaw do wystygnięcia i nałóż szpatułką na miejsca, które chcesz wydepilować, a potem szybkim ruchem zerwij. Podobną miksturę możesz wykonać z pasty cukrowej bądź jajecznej.

Domowe SPA na twarz i włosy

Domowe zabiegi SPA możesz stosować nie tylko na ciało. Pamiętaj także o twarzy i włosach. Aby cera łatwiej przyjmowała dobroczynne składniki, trzeba ją na to odpowiednio przygotować. Tzw. parówka sprawi, że pory się otworzą, a skóra rozpulchni, dzięki czemu łatwiej będzie można ją oczyścić. Stanie się także bardziej podatna na substancje aktywne, zawarte w kremach i maseczkach. Domowe produkty do twarzy możesz zrobić sama w zależności od potrzeb. Jeśli masz problemy z trądzikiem, sprawdzi się maseczka z aspiryny bądź sody oczyszczonej. Jeśli natomiast Twoja skóra jest przesuszona, wykorzystaj miód i kefir. Maseczkę zrobisz też z truskawek, płatków owsianych lub jajek. Żółtka możesz wykorzystać, aby zrobić domową maseczkę na włosy. Dzięki temu będą one zregenerowane, końcówki przestaną się rozdwajać i łamać. Maseczka stosowana regularnie widocznie poprawi kondycji włosów. Do ich nawilżenia możesz też użyć olejku rycynowego, nafty kosmetycznej lub ulubionych owoców, np. mango.

Jeśli chcesz mieć piękne i gęste brwi i rzęsy, do swojej codziennej pielęgnacji powinnaś włączyć olejek rycynowy. Zawarte w nim substancje powodują stopniowy wzrost i zagęszczenie włosków. Dzięki temu będziesz się cieszyć naturalną firanką rzęs bez sztucznych kosmetyków i akcesoriów. Aby zobaczyć efekty, zabieg musi być stosowany regularnie.

W swoim domowym SPA możesz nie tylko zadbać o ciało, twarz i włosy. Przeprowadzisz także wybielanie zębów, które skutecznie usunie przebarwienia, a zęby staną się bielsze nawet o dwa tony. Naturalne wybielanie jest zdrowe, nie niszczy szkliwa i daje widoczne efekty. Aby wykonać zabieg w domu, potrzebujesz jedynie sody oczyszczonej lub węgla aktywnego. Pastę nakładasz na zęby i spłukujesz po kilku minutach. Efekt wybielania wzmocnisz, płucząc zęby olejem kokosowym.

Zalety domowego SPA

W domowym SPA za niewielkie pieniądze możesz wykonać zabiegi, za które w prywatnym gabinecie zapłaciłabyś krocie. Poza tym to od Ciebie zależy, czy w danym momencie masz ochotę lub czas na relaks i pielęgnację. Samodzielnie możesz dostosować zabiegi do swoich potrzeb i zrobić ich tyle, ile chcesz. W salonie za każdy musiałabyś zapłacić osobno.

Jeśli jesteś fanką naturalnej pielęgnacji, a dbanie o siebie sprawia Ci przyjemność, wykorzystaj do tego domowe sposoby. Zaoszczędzisz pieniądze, a w efekcie otrzymasz piękne ciało i doskonały relaks.

Źródła
  1. Praca zbiorowa, Domowe SPA, Naturalne kosmetyki, skuteczny detoks, witaminy młodości, Olimp Media, 2018.
  2. I. Berclaw, C. Berclaw, Moje kąpielowe SPA. Ponad 100 przepisów na kule do kąpieli, peelingi, maseczki i więcej, Grupa Wydawnicza K.E. Liber, 2018.
  3. E. Ressel, Domowe spa, SBM Renata Gmitrzak, 2012.
  4. A. Gumkowska, Damskie laboratorium. Przepisy na domowe kosmetyki, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2016.
  5. G. Nedoma, Zielone kosmetyki. Twoje domowe SPA, Vital, 2016.
Author Agata Muchowska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-korzystac-z-sauny-jak-czesto-i-na-ile-minut
Fitness
1 min.
Jak korzystać z sauny? Jak często i na ile minut?
30.07.2021
co-daje-stawianie-baniek-jak-i-gdzie-nalezy-to-robic
Fitness
1 min.
Co daje stawianie baniek? Jak i gdzie należy to robić?
27.07.2021
jak-zrobic-gwiazde-krok-po-kroku-od-czego-zaczac
Fitness
1 min.
Jak zrobić gwiazdę krok po kroku? Od czego zacząć?
29.10.2021
grota-solna-co-to-jest-jakie-ma-dzialanie-i-wlasciwosci
Fitness
2 min.
Grota solna - co to jest? Jakie ma działanie i właściwości?
28.10.2021
Popularne w kategorii Fitness
sauna-japonska-ganbanyoku-co-warto-o-niej-wiedziec
Fitness
1 min.
Sauna japońska ganbanyoku - co warto o niej wiedzieć?
30.07.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.