Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieMedycyna naturalna 2 min.

Naturalne metody walki z gorączką

Marta Drzazga28.10.2021Aktualizacja: 24.06.2023

Jeśli termometr pokazuje powyżej 38°C, oznacza to, że masz gorączkę i organizm najprawdopodobniej zmaga się z infekcją wirusową lub bakteryjną. Zanim udasz się do lekarza i sięgniesz po leki przeciwgorączkowe, możesz spróbować zbić temperaturę naturalnymi sposobami. Sprawdź, jak to zrobić.


domowe-sposoby-na-goraczke-jak-ja-zbic-naturalnie
pexels.com

Polecane

grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
ziola-na-grzybice-paznokci-jelit-zatok-jamy-ustnej
Zdrowie
2 min.
Zioła na grzybicę - paznokci, jelit, zatok, jamy ustnej
24.01.2022
kwasne-mleko-wlasciwosci-zdrowotne-jak-zrobic-je-w-domu
Zdrowie
2 min.
Kwaśne mleko - właściwości zdrowotne. Jak zrobić je w domu?
24.01.2022
pryszcz-podskorny-sprawdzone-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Pryszcz podskórny - sprawdzone domowe sposoby
24.01.2022
Spis treści
  1. Gorączka – kiedy występuje i jak się objawia?
  2. Domowe sposoby na gorączkę – co pić i jeść?
  3. Domowe sposoby na zbicie gorączki – okłady, kąpiele
  4. Domowe sposoby na gorączkę u dziecka

Gorączka – kiedy występuje i jak się objawia?

O podwyższonej temperaturze ciała, zwanej popularnie gorączką, można mówić wtedy, gdy termometr pokazuje powyżej 38°C. Jest to naturalna i prawidłowa reakcja organizmu na wirusy i bakterie, które giną właśnie w wysokich temperaturach. Towarzyszy takim dolegliwościom, jak np.: grypa, grypa żołądkowa (wywołana przez rotawirusy), COVID-19, angina, zapalenie gardła, a także stany zapalne różnego pochodzenia, reakcje alergiczne, choroby autoimmunologiczne czy nowotwory.

Gorączka sama w sobie jest przyczyną ogromnego dyskomfortu. Razem z podwyższoną temperaturą ciała występują:

  • uczucie ogólnego rozbicia i osłabienia,

  • ból mięśni i stawów,

  • szybsze bicie serca,

  • dreszcze,

  • nadmierna potliwość, stwarzająca ryzyko odwodnienia,

  • wzmożony metabolizm,

  • brak apetytu,

  • ból głowy.

Na szczęście objawy te można złagodzić. W aptece znajdziesz mnóstwo leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych bez recepty, jednak istnieją także naturalne metody walki z wysoką temperaturą. Pamiętaj o zasadniczej różnicy między zwykłym przeziębieniem a grypą – jakkolwiek pierwsze możesz od początku do końca leczyć domowymi sposobami, tak druga wymaga konsultacji z lekarzem i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Polecamy

infekcje-gornych-drog-oddechowych-kiedy-udac-sie-do-lekarza
Telemedycyna

Infekcje górnych dróg oddechowych – kiedy udać się do lekarza?

Infekcje górnych dróg oddechowych są jednymi z najczęstszych powodów wizyt u lekarza rodzinnego. Objawiają się kaszlem, katarem, bólem gardła, uczuciem ogólnego rozbicia, a czasami także gorączką. Częściej ich przyczyną są wirusy, a rzadziej bakterie, ale w obydwu przypadkach infekcje mogą wymagać konsultacji lekarskiej. Niewłaściwie leczone prowadzą do powikłań groźnych dla zdrowia. Jak je rozróżnić i kiedy udać się do lekarza?

Redakcja18.11.2021

Domowe sposoby na gorączkę – co pić i jeść?

Wśród domowych sposobów na gorączkę na pierwszy plan wysuwają się zioła lecznicze, z których szybko i łatwo przygotujesz napar. Do łagodzenia dolegliwości związanych z podwyższoną temperaturą wykorzystywane są przede wszystkim rośliny o napotnych właściwościach. Dobrze sprawdzi się napar z kwiatu lipy, z owocu lub kwiatu czarnego bzu, z liści szałwii lub zwykła herbata z sokiem malinowym. Do tego możesz dodać jeszcze miód malinowy – właściwości rozgrzewające i przeciwgorączkowe tego smakołyku są nieocenione. W obniżeniu temperatury pomoże również szklanka ciepłego mleka z rozgniecionym ząbkiem czosnku i łyżką miodu – to mocno rozgrzewający napój, który działa antybakteryjnie i wzmacnia odporność.

Wybrany napar ziołowy pij 2–3 razy dziennie po pół szklanki; cała kuracja powinna trwać do ustąpienia objawów. Mleko z miodem i czosnkiem wystarczy spożywać raz dziennie. Pamiętaj, że w czasie gorączki trzeba przyjmować więcej płynów niż zazwyczaj, aby zminimalizować ryzyko odwodnienia. Osoby gorączkujące zazwyczaj nie mają apetytu, jednak aby wrócić do pełni sił, potrzebna jest im energia. Zaleca się dietę lekkostrawną, złożoną z zup warzywnych, gotowanych jarzyn, białego pieczywa i chudego mięsa bez nadmiaru przypraw.

Domowe sposoby na zbicie gorączki – okłady, kąpiele

Oprócz naparów na zbicie gorączki popularne są sposoby do zewnętrznego stosowania. Należą do nich np.:

  • chłodne okłady na czoło, kark, łydki. Doskonale sprawdzą się mokre ręczniki lub okłady z lodu, owiniętego ściereczką,

  • okłady z surowych ziemniaków lub cebuli na czoło,

  • kąpiel w wodzie, której temperatura jest o 2 stopnie niższa niż temperatura ciała. Wbrew przekonaniom niektórych zimna woda może bardziej zaszkodzić niż pomóc,

  • postawienie baniek na plecy – jest to metoda bezpieczna dla osób z prawidłowym ciśnieniem krwi i wydolnym krążeniem.

Pamiętaj, że domowe sposoby na zbicie gorączki nie zawsze są skuteczne. Gdy temperatura ciała nie spada przez 2–3 dni, należy skontaktować się z lekarzem, który ustali leczenie i zaleci odpowiednie środki farmakologiczne.

Domowe sposoby na gorączkę u dziecka

Gorączka u małych dzieci spędza sen z powiek rodzicom. W przypadku podwyższonej temperatury najmłodszym nie zaleca się podawania leków przeciwgorączkowych od razu, aby młody organizm zaczął radzić sobie z infekcjami. Kilkuletnim dzieciom polecane są domowe sposoby na gorączkę, takie jak: kąpiel w temperaturze o 1 stopień niższej niż temperatura ciała, picie herbaty z sokiem malinowym lub mleka z miodem i czosnkiem, a także zimne okłady.

U niemowląt i młodszych dzieci postępowanie powinno wyglądać nieco inaczej. Gorączka u noworodka do 4. tygodnia życia zawsze powinna być wskazaniem do wizyty u lekarza. W przypadku niemowląt do ukończenia 1. roku życia bardzo ważna jest wnikliwa obserwacja. Podwyższoną temperaturę związaną z przeziębieniem można złagodzić domowym sposobem, takim jak chłodny okład na czoło. Jednak jeśli gorączce towarzyszą niepokojące objawy, takie jak ciągły płacz, biegunka czy trudność w oddawaniu moczu, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Źródła
  1. A. Thrash i in., Leczenie domowe 1. Opis prostych do wykonania technik leczniczych. Naturalnie, Wydawnictwo Fundacja Źródła Życia, 2010.
  2. J. Kempisty i in., Leczenie żywieniem, źródło życia i zdrowia, Wydawca Gabinet Odnowy Biologicznej Leczenie Żywieniem Jadwiga Kempisty, 2019.
  3. Z. Nowak, Naturalne kuracje w przeziębieniu i grypie, Wydawnictwo Aromat Słowa, 2020.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.