Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieMedycyna naturalna 2 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Domowe sposoby na grzybicę jamy ustnej, skóry i paznokci

Olga Dąbskalek. Wiktor Trela24.01.2022Aktualizacja: 07.10.2022

Domowe sposoby na grzybicę są uzupełnieniem leczenia specjalistycznego. Znanym naturalnym rozwiązaniem na zakażenie grzybicze jamy ustnej są płukanki ziołowe, z wody utlenionej i sody oczyszczonej. W przypadku grzybicy skóry i paznokci pomóc mogą wcierki z olejku herbacianego, wyciągu z pestek grejpfruta czy okłady z czosnku.


domowe-sposoby-na-grzybice-paznokci-skory-jezyka
pixabay

Polecane

kwasne-mleko-wlasciwosci-zdrowotne-jak-zrobic-je-w-domu
Zdrowie
2 min.
Kwaśne mleko - właściwości zdrowotne. Jak zrobić je w domu?
24.01.2022
majeranek-na-kaszel-napar-herbata-syrop
Zdrowie
1 min.
Majeranek na kaszel – sposoby wykorzystania i działanie
30.05.2022
rosol-na-przeziebienie-sprawdzony-i-zdrowy
Zdrowie
1 min.
Rosół na przeziębienie – mit czy domowe lekarstwo?
02.06.2022
pryszcz-podskorny-sprawdzone-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Pryszcz podskórny - sprawdzone domowe sposoby
24.01.2022
Spis treści
  1. Domowe sposoby na grzybicę jamy ustnej
  2. Domowe sposoby na grzybicę skóry i paznokci
  3. Ocet jabłkowy – domowy sposób na walkę z grzybicą

Domowe sposoby na grzybicę jamy ustnej

Grzybica jamy ustnej należy do często występujących schorzeń w tym obszarze. U wielu osób naturalnym składnikiem flory jamy ustnej są drożdżaki z rodzaju Candida, które są mikroorganizmami oportunistycznymi. W sytuacji zachwiania równowagi miejscowej lub ogólnoustrojowej organizmu mogą spowodować infekcję. Najczęściej izolowanym szczepem jest Candida albicans. Do grzybicy jamy ustnej zalicza się grzybicę języka. Schorzenie to wymaga fachowej terapii, którą można uzupełniać o naturalne sposoby na grzybice.

Jedną z najbardziej znanych domowych metod na grzybicę jamy ustnej jest płukanka z wody utlenionej i sody oczyszczonej. Do jej przygotowania potrzebne są:

  • 1 szklanka przegotowanej ostudzonej wody,

  • 3 łyżeczki 3% wody utlenionej,

  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej.
    Po połączeniu wszystkich składników można przystąpić do płukania ust. Zarówno woda utleniona, jak i soda oczyszczona znane są z silnych właściwości przeciwdrobnoustrojowych. Roztwór nadtlenku wodoru ma m.in. działanie antyseptyczne (odkażające). Z kolei soda m.in. działa alkalizująco, wspomaga oczyszczanie organizmu.

Wśród domowych sposobów na grzybicę jamy ustnej wykorzystywane są płukanki na bazie ziół. Popularne zioła na grzybicę to szałwia, nagietek, jeżówka, piołun. Przygotowuje się z nich napary, których po ostudzeniu i odcedzeniu używa się w formie płukanek. Takie ziołowe herbatki można też spożywać, co dodatkowo wspiera walkę z zagrzybieniem organizmu. Do płukania ust wykorzystać można gotowe preparaty. Najczęściej spotykane są te zawierające w składzie chlorheksydynę. Związek ten wykazuje, silne działanie przeciwgrzybicze, bakteriobójcze i bakteriostatyczne – działa silniej na bakterie Gram-dodatnie niż na Gram-ujemne.

W przypadku zakażeń grzybiczych w jamie ustnej ważne jest dbanie o higienę. Należy myć nie tylko zęby, lecz także przestrzenie między nimi i język oraz uzupełnienia protetyczne. Protezy należy myć dokładnie 2 razy dziennie z użyciem szczoteczki i specjalnej pasty. Na noc powinno się je trzymać w suchym pojemniku, ponieważ wilgoć sprzyja rozwojowi grzybów. Po każdym posiłku protezę trzeba wypłukać pod bieżącą wodą, aby usunąć resztki pokarmu.

Domowe sposoby na grzybicę skóry i paznokci

Grzybica paznokci u nóg jest jedną z najczęstszych postaci zakażenia grzybiczego. Jednym z bardziej znanych naturalnych rozwiązań w walce z nią są wcierki z olejku herbacianego. Związkami wykazującymi działanie przeciwgrzybicze są w nim przede wszystkim: α-pinen, β-pinen, α-terpineol, linalol, terpinen-4-ol, 1,8-cyneol. Skuteczność olejku herbacianego jest szczególnie wysoka w przypadku zakażenia dermatofitami, jak Trichophyton mentagrophytes, Trichophyton rubrum. Szczególnie silne działanie antygrzybiczne zapewnia połączenie olejku z drzewa herbacianego z olejkiem lawendowym. W walce z zakażeniami grzybiczymi warto sięgnąć też po olejek cynamonowy, z oregano, rozmarynowy. Olejki z powodzeniem można wykorzystać również w walce z infekcją na skórze.

Kolejny domowy sposób na grzybicę skóry i paznokci to wyciąg z pestek grejpfruta. Ma bogaty skład, zawiera m.in.: flawonoidy, kwas askorbinowy (witamina C), tokoferole, kwas cytrynowy, limonoidy, sterole roślinne, składniki mineralne. Kilka kropel wyciągu z pestek grejpfruta wsmarowuje się w zmienione chorobowo miejsca. Warto dodawać go też do wody, w której pierze się ubrania, a w przypadku grzybicy stóp zakraplać nim obuwie. Jak jeszcze można odgrzybić organizm? Warto zastosować czosnek. To nie tylko naturalny antybiotyk, który skutecznie zwalcza bakterie. Czosnek wspomaga też likwidację infekcji grzybiczej. Za jego działanie przeciwgrzybicze odpowiada zwłaszcza allicyna. Wystarczy go rozgnieść i wcierać sok w objętą zakażeniem skórę i/lub paznokcie. Wprowadź czosnek do swojej diety, aby zapobiec grzybicy.

Znanym domowym sposobem na grzybicę skóry są okłady z oleju kokosowego. To panaceum na zakażenie wywołane zwłaszcza przez grzyby z gatunku Candida albicans. Działanie przeciwgrzybicze wykazuje zawarty w nim kwas kaprylowy. Związek ten zapobiega rozwijaniu się grzybów i ich replikacji. Dość często spotkać go można w składzie suplementów diety przeznaczonych do walki z zagrzybieniem organizmu.

Ocet jabłkowy – domowy sposób na walkę z grzybicą

Leczenie grzybicy domowymi sposobami nie może obejść się bez octu jabłkowego. Wśród szeregu jego właściwości prozdrowotnych wymienia się m.in.: działanie odkażające i oczywiście przeciwgrzybicze. W walce z infekcją grzybiczą ocet można stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie.

Na skórę i paznokcie przygotowuje się miksturę z octu i wody w proporcji 1:1. Należy zamoczyć w niej bawełnianą ściereczkę i nią zainfekowane miejsce. W przypadku paznokci przykładać można płatki kosmetyczne lub gaziki. W ostrych stanach zaawansowania choroby dobrym sposobem jest nacieranie zaognionych miejsc czystym octem jabłkowym. Ocet można też dodawać do kąpieli. Dobry domowy sposób na grzybicę nóg to moczenie ich w wodzie z octem. Znajdujący się w nim kwas octowy pomoże wyeliminować też zażółcenia na paznokciach i nadmierną potliwość stóp.

Źródła
  1. B. Britt, Soda oczyszczona 100 leczniczych właściwości. Kompletny przewodnik bezpiecznego wykorzystania, Wydawnictwo Vital, Białystok 2018.
  2. C. Orey, Uzdrawiająca moc octu. Sekrety octu jabłkowego, balsamicznego oraz wszystkich innych, Wydawnictwo Vital, Białystok 2013.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
jak-odgrzybic-organizm-domowymi-sposobami
Zdrowie
2 min.
Jak odgrzybić organizm domowymi sposobami?
24.01.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.