Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieMedycyna naturalna 2 min.

Jakie są domowe sposoby na worki pod oczami?

Paulina Bulek24.01.2022Aktualizacja: 24.06.2023

Worki pod oczami są uciążliwym problemem dla wielu osób. Możesz jednak domowymi sposobami sprawić, że znikną albo ulegną zmniejszeniu. Jeśli problem pojawia się u Ciebie rzadko, to wystarczą działania doraźne. Jeżeli jest długotrwały, trzeba będzie go skonsultować z lekarzem, by wyeliminować choroby, które mogą być przyczyną worków pod oczami.


domowe-sposoby-na-worki-pod-oczami
pexels

Polecane

grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
ziola-na-grzybice-paznokci-jelit-zatok-jamy-ustnej
Zdrowie
2 min.
Zioła na grzybicę - paznokci, jelit, zatok, jamy ustnej
24.01.2022
kwasne-mleko-wlasciwosci-zdrowotne-jak-zrobic-je-w-domu
Zdrowie
2 min.
Kwaśne mleko - właściwości zdrowotne. Jak zrobić je w domu?
24.01.2022
majeranek-na-kaszel-napar-herbata-syrop
Zdrowie
1 min.
Majeranek na kaszel – sposoby wykorzystania i działanie
30.05.2022
Spis treści
  1. Jak wypoczynek i sen wpływają na powstawanie worków pod oczami?
  2. Jakie okłady na oczy pomagają na worki pod oczami?
  3. Jak zrobić masaż na worki pod oczami?
  4. Domowe maseczki pod oczy na worki i sińce

Jak wypoczynek i sen wpływają na powstawanie worków pod oczami?

Podstawowym środkiem, który pomoże Ci zapobiec powstawaniu worków pod oczami, jest zapewnienie sobie wypoczynku i odpowiedniej liczby godzin snu. Organizm wypoczęty i zregenerowany wygląda świeżo i promiennie. Wystarczy tylko, że zapewnisz mu dobry sen. Po nieprzespanej nocy i męczącym tygodniu w pracy pod Twoimi oczami mogą pojawić się worki. Jeśli wypoczniesz, znikną.

Poza tym zadbaj o aktywność na świeżym powietrzu. Spacery, nordic walking czy bieganie – taka aktywności sportowa dotleni Twój organizm i pobudzi krążenie krwi. Dzięki temu poprawi się ukrwienie całego organizmu, a w tym okolice oczu. Lepszy przepływ krwi sprawi, że nie będą tworzyć się worki pod oczami. Dotlenione ciało będzie też lepiej wypoczywać w nocy, dlatego aktywność na świeżym powietrzu to dodatkowo doskonały sposób na to, by móc się dobrze wyspać.

Nie zapominaj o relaksie. Odprężenie jest również bardzo istotne dla całego Twojego organizmu. Dzięki niemu ciało rozluźnia się. Robisz coś dla siebie, relaksujesz się i pozbywasz niepotrzebnych napięć z ciała.

Jakie okłady na oczy pomagają na worki pod oczami?

Innym pomysłem, jak pozbyć się worków pod oczami, są domowe sposoby w postaci okładów na oczy. Możesz robić je zarówno na ciepło, jak i na zimno. Najprostszym sposobem będzie zamrożenie w zamrażarce łyżek, a następnie położenie ich na opuchniętych oczach – oczywiście przez cienką ściereczkę. Nie można dopuścić do odmrożenia delikatnej skóry wokół oczu. Taki zimny kompres pobudzi krążenie krwi wokół oczu, co sprawi, że worki pod oczami zmniejszą się.

Okłady na oczy możesz zrobić z:

  • czarnej herbaty,

  • ziela świetlika,

  • szałwii,

  • rumianku,

  • chabra czy też

  • nagietka.

Wszystkie te zioła stanowią naturalną odpowiedź na pytanie, jak usunąć worki pod oczami domowym sposobem. Czarna herbata pomoże dodatkowo zmniejszyć zaczerwienienia oczu. Ziele świetlika ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Szałwia pomoże Ci przy zapaleniu spojówek, a rumianek zadziała przeciwbólowo i przeciwświądowo. Nagietek wesprze łzawiące oczy, a chaber pomoże również na ból oczu.

Przygotuj napar z wybranego przez siebie zioła, przestudź go i namocz w nim waciki kosmetyczne. Następnie ułóż na oczach i poleż z takim kompresem przez kilka minut. Możesz również chłodny napar wstawić do lodówki i schłodzić go jeszcze bardziej. Takie schłodzone kompresy to nie tylko świetny domowy sposób na worki pod oczami. Dodatkowo przyniosą ulgę oczom.

Pamiętaj, by stosowanie kompresów ziołowych na oczy skonsultować z okulistą. Jeśli zażywasz leki na oczy, to również nie rób sobie okładów, by nie wywołać niepowołanych interakcji.

Jako okłady na oczy możesz zastosować również przekrojonego na pół i schłodzonego w lodówce ziemniaka albo pokrojonego w plasterki i również schłodzonego ogórka. Oba te warzywa przyniosą ulgę opuchniętym oczom i przyczynią się do zmniejszenia worków pod oczami.

Jak zrobić masaż na worki pod oczami?

Naturalne sposoby na worki pod oczami to także masaże. Masaż skóry wokół oczu jest doskonałym antidotum na zmniejszenie opuchlizny. Aby go wykonać, będziesz potrzebować kremu pod oczy lub np. olejku z awokado.

  • Nałóż krem lub olej na opuszki palców i delikatnie rozsmaruj go wokół oczu, zaczynając od nasady nosa przy łuku brwiowym i idąc na zewnątrz.

  • Zataczaj koła, by skończyć w miejscu, z którego rozpoczynał się masaż.

  • Uciśnij kilkakrotnie punkt u nasady nosa.

  • Opukaj opuszkami palców mięśnie okrężne oka.

  • Delikatnie rozciągaj skórę na łuku brwiowym do góry.

  • Przy kącikach oczu rozciągaj skórę łagodnym ruchem w kierunku uszu. Takie działanie zapobiegnie powstawaniu kurzych łapek.

  • W ostatniej fazie masażu wklep krem lub używany olejek. Zrób taki sam ruch, jak w momencie, gdy nakładałeś krem.

Domowe maseczki pod oczy na worki i sińce

Jeśli dokuczają Ci worki pod oczami, domowe sposoby takie jak maseczki to sposób, jaki warto włączyć do swojej pielęgnacyjnej rutyny. Możesz przygotować je ze składników, które masz w swojej kuchni.

Najprostszą maseczkę wykonasz z połączenia:

  • 1 łyżeczki zmielonej kawy,

  • 1 łyżeczki kakao,

  • 1 łyżeczki miodu.

Wymieszaj dokładnie te składniki, nałóż na twarz i w okolice oczu. Spłukaj po około 15 minutach letnią wodą.

Możesz też zrobić maseczkę z awokado i oliwy z oliwek. Wystarczy, że rozgnieciesz kilka plasterków awokado widelcem i wymieszasz z oliwą z oliwek. Taką maseczkę nałóż na okolice oczu. Po około 20 minutach możesz spłukać maseczkę letnią wodą.

Kolejną maseczką, jaka zniweluje worki pod oczami, jest maź, którą wykonasz, łącząc 2 łyżeczki śmietany z drobno posiekaną natką pietruszki. Wymieszaj oba składniki i nałóż na skórę wokół oczu. Pozostaw na około 15 minut, a następnie spłucz letnią wodą.

Worki i cienie w okolicach oczu mogą być objawami niedoboru żelaza. Nawet jeśli stosujesz domowe sposoby na worki pod oczami, nie zapominaj, by skonsultować stan swojego zdrowia z lekarzem.

Źródła
  1. Jak wykonać prawidłowo masaż na worki pod oczami?, <a href="https://www.youtube.com/watch?v=iizfpfcmlkw">https://www.youtube.com/watch?v=iizfpfcmlkw</a> (dostęp 28.07.2021).
  2. U. Kozłowska, Pielęgnacja skóry wokół oczu, „Ekspert Anti-Aging” (nr 21), 2009.
Author Paulina Bulek picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
ugryzienie-biedronki-jak-wyglada-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie biedronki – jak je rozpoznać? Czy może zagrażać zdrowiu?
02.06.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.