account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieMedycyna naturalna 1 min.

Domowe sposoby na wszy

Marta Drzazga01.06.2022Aktualizacja: 30.09.2022

Wszy można odstraszyć przy pomocy sprayu, specjalnej gumki do włosów lub olejków eterycznych. Jeśli mimo stosowania odpowiedniej profilaktyki wszy pojawią się na Twoich włosach lub ubraniach, nie panikuj. Istnieje wiele domowych sposobów, aby je zwalczyć. Najprawdopodobniej masz w domu potrzebne składniki, aby przygotować naturalny preparat.


domowe-sposoby-na-wszy-jak-sie-pozbyc-tych-pasozytow
pexels

Polecane

jak-odgrzybic-organizm-domowymi-sposobami
Zdrowie
2 min.
Jak odgrzybić organizm domowymi sposobami?
24.01.2022
czosnek-na-kurzajki-jak-go-stosowac-czy-dziala
Zdrowie
1 min.
Czosnek na kurzajki - jak go stosować? Czy działa?
24.01.2022
ziola-na-grzybice-paznokci-jelit-zatok-jamy-ustnej
Zdrowie
2 min.
Zioła na grzybicę - paznokci, jelit, zatok, jamy ustnej
24.01.2022
ocet-jablkowy-na-stawy-jak-go-stosowac
Zdrowie
2 min.
Ocet jabłkowy na stawy - jak go stosować?
24.01.2022
Spis treści
  1. Sposoby na wszy. Preparaty z apteki i naturalne środki
  2. Domowe sposoby na wszy – wykorzystaj produkty spożywcze
  3. Ocet jabłkowy
  4. Olej kokosowy
  5. Majonez
  6. Czosnek
  7. Domowe sposoby na wszy – co jeszcze zadziała?
  8. Napary roślinne
  9. Olejki eteryczne
  10. Nafta kosmetyczna
  11. Odpowiednia higiena

Sposoby na wszy. Preparaty z apteki i naturalne środki

Wszy to uciążliwe pasożyty, które wbrew obiegowej opinii nie biorą się z braku higieny. Można się nimi zarazić przez bezpośredni kontakt z nosicielem lub z przedmiotami codziennego użytku, które do niego należą. Na szczęście, stosunkowo łatwo je zwalczyć. Gdy pojawią się we włosach na głowie, w owłosieniu łonowym czy w ubraniach, działaj szybko i metodycznie. Większość osób od razu idzie do apteki po specjalny szampon do włosów, płyn lub balsam. Ogromną zaletą preparatów aptecznych jest łatwość stosowania i błyskawiczne działanie. 

Jak się jednak okazuje, te dokuczliwe owady można zwalczać również domowymi sposobami. Bazują one na łatwo dostępnych, tanich produktach, które większość osób ma pod ręką. Przygotowanie domowej wcierki lub maseczki do włosów jest nieco czasochłonne, jednak nie powoduje żadnych efektów ubocznych. Jeśli profilaktyka wszawicy okaże się zawodna, sięgnij po majonez, ocet jabłkowy lub oliwę z oliwek i pozbądź się problemu.

Domowe sposoby na wszy – wykorzystaj produkty spożywcze

Wśród domowych sposobów na wszy bardzo skuteczne są te metody, w których wykorzystuje się produkty spożywcze. Sprawdź, jak poprawnie ich używać i co odstrasza wszy.

Ocet jabłkowy

Jest to najskuteczniejszy naturalny środek, który wysusza wszy i gnidy. Aby przygotować wcierkę, wymieszaj ocet jabłkowy z ciepłą wodą w proporcjach 1:1. Tak przygotowany naturalny preparat wcieraj we włosy i skórę głowy kilka razy dziennie aż do ustania problemu. Dla lepszego efektu możesz przykryć włosy foliowym czepkiem. Zazwyczaj taka kuracja zajmuje tydzień. Możesz też przygotować maseczkę do włosów na bazie octu, majonezu i kilku kropel oleju herbacianego. 

Olej kokosowy

Wszy nie lubią tłustych substancji, ponieważ odcinają dostęp do tlenu i powodują uduszenie. Olej kokosowy wetrzyj w skórę głowy i rozprowadź na całej powierzchni włosów. Przykryj głowę foliowym czepkiem i pozostaw maseczkę na pół godziny. Następnie umyj włosy i wyczesz wszy i gnidy za pomocą specjalnego grzebienia. Podobne działanie ma oliwa z oliwek, którą należy lekko podgrzać przed zastosowaniem.

Majonez

Mało kto przypuszcza, że maseczka na bazie majonezu może być jednym z najskuteczniejszych domowych sposobów na wszy i gnidy. Wystarczy nałożyć pół słoika majonezu na włosy i przykryć je foliowym czepkiem. Preparat skutecznie odcina dopływ tlenu i sprawia, że wszy się duszą. Dla uzyskania oczekiwanego efektu pozostaw preparat na głowie przez kilka godzin, a najlepiej przez cały dzień. 

Czosnek

Nie jest to najbardziej aromatyczny, jednak bardzo skuteczny domowy sposób na wszy. Główkę czosnku rozgnieć i połącz z ciepłą wodą. Tak przygotowaną miksturę odstaw na 8 godzin i po upływie tego czasu spryskaj nią włosy oraz skórę głowy. Przykryj głowę foliowym czepkiem i pozostaw tak na kolejne 8 godzin. Następnie wypłucz włosy i wyczesz wszy i gnidy.

Domowe sposoby na wszy – co jeszcze zadziała?

Jeśli już wiesz, skąd się biorą wszy i jak się ich pozbyć za pomocą popularnych produktów spożywczych, poznaj inne skuteczne sposoby na pozbycie się intruzów.

Napary roślinne

Napary z liści eukaliptusa lub rozmarynu likwidują wyłącznie dorosłe wszy, ale nie pozwalają pozbyć się gnid. Dlatego też stosowane są jako dodatkowe wsparcie dla skuteczniejszych domowych sposobów na wszy i gnidy. Napar, który przygotowuje się podobnie jak herbatę, stosuj tak samo jak płukankę do włosów. Dla wzmocnienia efektu możesz dodać do mikstury kilka kropel olejków eterycznych.

Olejki eteryczne

Wszy nie znoszą intensywnych zapachów. Dlatego też olejki eteryczne są głównymi składnikami preparatów odstraszających te uciążliwe owady. Zapachy, które skutecznie je odstraszają, to:

  • drzewo herbaciane,

  • eukaliptus,

  • lawenda,

  • kokos,

  • anyż, 

  • jaśmin,

  • mentol.

Połącz wybrany olejek z kilkoma kroplami oliwy z oliwek, wetrzyj we włosy oraz skórę głowy i pozostaw na 40 minut. Następnie wypłucz włosy i wyczesz martwe wszy i gnidy.

Nafta kosmetyczna

Nafta kosmetyczna działa wysuszająco – zabija dorosłe wszy i eliminuje gnidy. Dodatkowo wysusza kleistą substancję, za pomocą której gnidy przyczepiają się do włosów. Preparat działa bardzo szybko, bo już po kilku godzinach możesz wyczesać martwe wszy i gnidy. Jedynym problemem jest nieprzyjemny zapach tej substancji. Aby go zniwelować, nałóż foliowy czepek.

Odpowiednia higiena

To mit, że wszy biorą się z brudu. Jednak zachowanie odpowiedniej higieny zapobiega rozprzestrzenianiu się pasożytów.Aby uniknąć problemu:

  • nie używaj osobistych przedmiotów należących do innych osób (np. szczotki do włosów, grzebienia),

  • unikaj spania w tej samej pościeli i zakładania ubrań należących do innych osób,

  • pierz często i zmieniaj bieliznę – dzięki temu prawdopodobieństwo, że pojawi się wesz odzieżowa, spada niemal do zera.

Źródła
  1. J. Izdebska, Wszy, poznaj i pokonaj problem, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2014.
  2. J. Heukelbach, Management and Control of Head Lice Infestations, UNI-MED Verlag AG, Bremen 2010.
  3. M. James, How To Treat Head Lice In 14 Minutes. Treatment Removal and Homemade Remedies, Wydawnictwo Createspace Independent Publishing Platform, Scotts Valley 2014.
  4. A. Buczek, Atlas pasożytów człowieka, Wydawnictwo Koliber, Lublin 2005.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

nadwyrezenie-reki-jak-sobie-pomoc-objawy-i-profilaktyka
Zdrowie
1 min.
Nadwyrężenie ręki - jak sobie pomóc? Objawy i profilaktyka
29.10.2021
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
jakie-sa-domowe-sposoby-na-owsiki
Zdrowie
1 min.
Jakie są domowe sposoby na owsiki?
31.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.