Domowe sposoby na zgagę. Które z nich są skuteczne?
Domowe metody na zgagę nie tylko pozwalają na szybkie złagodzenie nieprzyjemnych objawów. Wiele z nich należy stosować, aby uniknąć dolegliwości. Dotyczy to zarówno chorych na refluks, jak i osób zdrowych. Zobacz, jak pozbyć się zgagi domowymi sposobami.
Leczenie zgagi domowymi sposobami
Pieczenie w przełyku i gardle (a niekiedy też w klatce piersiowej) jest spowodowane nie tylko chorobą refluksową. Od czego jest zgaga? Często jej przyczyną są błędy dietetyczne, które prowadzą do długiego zalegania pokarmu w żołądku i nadmiernej produkcji soków żołądkowych, a także wpływają na funkcjonowanie dolnego zwieracza przełyku. Z występowaniem nieprzyjemnych objawów wiąże się ponadto nieprawidłowy styl życia. Oznacza to, że do wystąpienia zgagi predysponują niektóre nawyki i działania podejmowane każdego dnia. Dlatego domowe sposoby na pieczenie w przełyku odgrywają dużą rolę w łagodzeniu objawów.
Domowe sposoby na zgagę powinny być stosowane razem z leczeniem, które jest zlecone przez lekarza (jest to zwykle przyjmowanie leków z grupy inhibitorów pompy protonowej IPP, które zmieniają właściwości soku żołądkowego). Dotyczy to przede wszystkim zmiany stylu życia. Pozostawienie dawnych nawyków może wpłynąć na efektywność farmakoterapii. Są także domowe sposoby na zgagę, które powodują niemal natychmiastowe ustąpienie nieprzyjemnych dolegliwości. Warto je znać, ponieważ pieczenie w przełyku może pojawić się u każdej osoby i w każdym momencie.
Jak pozbyć się zgagi domowymi sposobami?
Na pewno zastanawiasz się, co jest dobre na zgagę. W momencie, w którym pojawia się nieprzyjemne pieczenie w gardle i przełyku, możesz sięgnąć po jeden z produktów spożywczych o neutralizujących właściwościach. Najczęściej wymieniane są:
chude mleko (mniej niż 2% tłuszczu),
kefir,
maślanka,
niegazowana woda mineralna,
sucharki,
pieczywo pszenne,
mleko roślinne (sojowe lub migdałowe),
migdały,
suszone figi.
Pamiętaj jednak, że nie każdy z nich działa u wszystkich osób. To, co jest dobre dla ciebie, niekoniecznie sprawdzi się u znajomego lub u członka rodziny. Powinieneś wypróbować kilka z nich i sprawdzić reakcję swojego organizmu.
Są również osoby, którym na zgagę pomaga soda oczyszczona. Ma ona właściwości neutralizujące kwas żołądkowy. Należy rozpuścić pół łyżeczki proszku w szklance wody i wypić. Sposób ten nie jest jednak polecany ze względu na to, że może spowodować nasilenie dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Nie mogą go też stosować wszystkie osoby (m.in. kobiety w ciąży, dzieci, chorzy przewlekle).
Jeżeli dokucza ci zgaga w nocy, zadbaj o to, aby nie spać całkiem na płasko. Unieś nieco wezgłowie łóżka lub weź dodatkową poduszkę. Zadbaj ponadto o to, aby nie przejadać się na noc. Unikaj także odpoczynku w pozycji leżącej w ciągu dnia (zwłaszcza po posiłku).
Naturalne sposoby na zgagę w ciąży, u dzieci i dorosłych
Możesz wypróbować też naturalne sposoby na zgagę. W łagodzeniu nieprzyjemnych i uporczywych objawów dobrze sprawdzają się zioła. Są to: rumianek, korzeń lukrecji lub melisa. Mają one właściwości, dzięki którym wpływają pozytywnie na funkcjonowanie układu trawiennego. W sklepie zielarskim są dostępne gotowe mieszanki. Wystarczy, że zalejesz je wrzątkiem, odczekasz, aż wystygną i wypijesz. Spożywaj je kilka razy dziennie lub tylko w momencie pojawienia się zgagi.
Ze zgagą poradzi sobie również siemię lniane. Są to nasiona lnu zwyczajnego. Najlepiej spożywać je w formie kisielu. Aby go przyrządzić, wystarczy zalać 1 łyżkę siemienia szklanką wody. Po kilkunastu minutach mieszanka zmieni swoją konsystencję na śluzową. Wówczas możesz ją spożyć.
Styl życia a leczenie zgagi
Domowe sposoby na zgagę obejmują także zmianę stylu życia. Powinieneś odżywiać się odpowiednio, regularnie uprawiać aktywność fizyczną, a także nabyć umiejętności radzenia sobie ze stresem. Dodatkowo ważne jest ograniczenie używek. Alkohol i nikotyna powodują nasilenie się dolegliwości.
Dieta na zgagę polega na wyeliminowaniu niektórych produktów. Są to pokarmy, które przyczyniają się do zwiększenia produkcji soku żołądkowego. Nie jedz czekolady, ostrych przypraw i owoców cytrusowych. Niektóre warzywa mają również niekorzystny wpływ na układ trawienny. Są to pomidory, karczochy, szparagi, cebula, czosnek i strączki. Unikaj spożywania bardzo tłustych i smażonych potraw, a także fast-foodów i gotowych dań z torebki.
Pamiętaj, że liczy się nie tylko to, co jesz. Ważna jest także tzw. kultura jedzenia. Unikaj objadania się. Dbaj o to, aby porcje były niewielkie, ponieważ przepełnienie żołądka sprzyja zgadze. Do tego nie spożywaj posiłków w późnych godzinach wieczornych i nie kładź się od razu do łóżka. Wszystkie dania powinny być lekkostrawne.
- M. Śmiechowska, M. Cugowska, Rola żywności i żywienia w chorobie refluksowej, „Bromatologia i Chemia Toksykologiczna” 2011, nr 3, s. 298-304.
- M. Czerwionka-Szaflarska, B. Romańczuk, Choroba refluksowa przełyku u dzieci i młodzieży, „Forum Medycyny Rodzinnej” 2010, t. 4, nr 1, s. 26-31.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.