account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieMedycyna naturalna 1 min.

Jakie są domowe i naturalne sposoby na leczenie żylaków?

Paulina Bulek27.05.2022Aktualizacja: 06.10.2022

Żylaki powstają, gdy krew ma problem z tym, by swobodnie odpłynąć z kończyn dolnych. Krew, wracając do serca, musi pokonać siłę grawitacji. Kiedy zastawki nie dają rady jej w tym wspomóc, powstają żylaki. Można leczyć je operacyjnie, ale są też domowe i naturalne sposoby na leczenie żylaków.


domowe-sposoby-na-zylaki-naturalne-leczenie
pexels

Polecane

ocet-na-grzybice-paznokci-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Ocet na grzybicę paznokci - domowe sposoby
24.01.2022
oklady-z-octu-na-opuchlizne-stluczenia-jak-zrobic
Zdrowie
1 min.
Okłady z octu - na opuchliznę, stłuczenia. Jak zrobić?
24.01.2022
ocet-jablkowy-na-stawy-jak-go-stosowac
Zdrowie
2 min.
Ocet jabłkowy na stawy - jak go stosować?
24.01.2022
czosnek-na-kurzajki-jak-go-stosowac-czy-dziala
Zdrowie
1 min.
Czosnek na kurzajki - jak go stosować? Czy działa?
24.01.2022
Spis treści
  1. Jakie są przyczyny powstawania żylaków? Po czym rozpoznać żylaki?
  2. Jakie są naturalne i domowe sposoby leczenia żylaków?
  3. Jakie są sposoby na żylaki odbytu?

Jakie są przyczyny powstawania żylaków? Po czym rozpoznać żylaki?

Najczęstszymi przyczynami powstawania żylaków są: brak ruchu i mało aktywny tryb życia, genetyczne obciążenie żylakami, przebyte choroby, np. zapalenie żył czy choroby o podłożu reumatycznym, zakrzepica żył, praca wymagająca ciągłego stania lub siedzenia, otyłość. Bardzo często przyczyną powstawania żylaków jest też ciąża.

Objawami żylaków są: obolałe nogi, uczucie ich ciężkości, skurcze łydek, pieczenie skóry, kolorowe zmiany na skórze, najczęściej w postaci fioletowych pajączków pod skórą, opuchlizna kończyn dolnych.

Jakie są naturalne i domowe sposoby leczenia żylaków?

Leczenie żylaków powinno być przeprowadzone na wielu frontach. Warto skonsultować je z lekarzem i wdrożyć jego zalecenia i leki. Można również wesprzeć się naturalnymi domowymi sposobami leczenia.

Podstawowym sposobem zapobiegania powstawaniu żylaków jest wprowadzenie do swojego życia regularnych ćwiczeń – spaceruj, uprawiaj nordic walking, pływaj, dbaj o swoją formę.

Na żylaki pomocne będzie stosowanie ziół. Mogą one pomóc ci uszczelnić naczynia krwionośne, wzmocnić ich tkanki, działać przeciwobrzękowo, a nawet przeciwzapalnie.

Skuteczne będą np.: 

  • Wyciąg z kasztanowca, który poprawi ukrwienie mięśni i skóry, wzmocni naczynia krwionośne. Możesz stosować go na przykład w formie żelu do smarowania.

  • Kwiat nagietka, który wzmocni twoje naczynia krwionośne, pomoże też przy owrzodzeniach żylakowych.

  • Koszyczek arniki, który ma działanie przeciwzapalne.

  • Liść oczaru, który również ma działanie przeciwzapalne.

Bardzo ważną rolę w leczeniu żylaków przyjmuje również odpowiednia dieta. Powinieneś spożywać pokarmy, które są bogate w warzywa, owoce, błonnik. Nie może w niej zabraknąć witamin B, C, E i PP, a także krzemu.

Jeśli zmagasz się z żylakami, to unikaj raczej gorących kąpieli, a także wizyt w solarium czy saunie. Nie noś butów na wysokim obcasie ani zbyt obcisłych ubrań. Staraj się na koniec dnia chociaż przez kilka minut poleżeć z nogami podniesionymi powyżej poziomu głowy.

Wśród domowych sposobów na walkę z żylakami warto zwrócić uwagę na ocet jabłkowy, oliwę z oliwek czy czosnek. Jak mogą pomóc przy zmaganiach z żylakami?

Ocet jabłkowy sprawdzi się doskonale jako środek do masażu nóg. Wystarczy, że wylejesz na dłoń niewielką ilość octu jabłkowego, a następnie będziesz masować nogi od kostek w kierunku ud. Ważna jest regularność w przeprowadzaniu tego zabiegu. Stosuj taki masaż rano i wieczorem.

Oliwa z oliwek wymieszana z witaminą E w formie olejku w takich samych proporcjach również nadaje się doskonale do masażu nóg dotkniętych żylakami. Masuj nogi regularnie miksturą z oliwy z oliwek.

Smarowidło z czosnku też jest dobrym domowym sposobem, który wspiera proces leczenia żylaków. Możesz samodzielnie przygotować mieszaninę z 5 przeciśniętych przez praskę ząbków czosnku, 2 łyżek oliwy z oliwek i soku wyciśniętego z 2 pomarańczy. Smarowidło odstaw na 24 godziny, by wszystkie składniki się przeniknęły. Weź kilka kropel mikstury na dłoń i masuj nogi przez kilka minut, a następnie owiń je gazą na całą noc.

Jakie są sposoby na żylaki odbytu?

Żylaki odbytu nazywa się hemoroidami. Przyczyną ich powstawania jest zwiększone ciśnienie w naczyniach odbytu. Mogą być spowodowane: ciążą, siedzącym trybem życia, zaparciami, otyłością, problemami z wątrobą, nadciśnieniem żyły wrotnej wątroby, analnymi stosunkami seksualnymi.

Ulgę w leczeniu hemoroidów przyniosą nasiadówki. Możesz przygotować je w zaciszu własnej łazienki. Najlepiej do tego celu sprawdzą się: kora dębu, która ma właściwości przeciwzapalne i ściągające, kasztanowiec, rumianek czy krwawnik.

Pomocne dla bolesnych żylaków odbytu będą ciepłe kąpiele, do których możesz dodać kilka kropelek olejku, np. lawendowego. Kąpiele poprawią przepływ krwi, a olejek zadziała uspokajająco i przeciwzapalnie.

Przy dolegliwościach bólowych związanych z hemoroidami dobrze sprawdzą się również okłady z kostek lodu. Zawiń kostkę lodu w chusteczkę i przykładaj bolące miejsca. Możesz robić to kilka razy dziennie przez około 10 minut. Podobny efekt przyniesie ci zrobienie okładu z wilgotnej torebki z herbaty, która zadziała przeciwzapalnie i dezynfekująco.

Nie możesz też zapomnieć o dbaniu o odpowiednią higienę okolic intymnych i odbytu. Powinieneś używać delikatnych, łagodzących kosmetyków. Najlepiej by było, gdyby kosmetyk był wzbogacony na przykład wyciągiem z kory dębu.

W aptece kupisz bez recepty różne preparaty, które zmniejszą twój ból. Znajdziesz też różnego rodzaju maści, tabletki i czopki. Kiedy sytuacja jest poważna, a dolegliwości bólowe są silne, udaj się do lekarza. Wdroży on odpowiednie leczenie, a jeśli zajdzie taka konieczność, to zabieg chirurgiczny.

Źródła
  1. W. Noszczyk, Żylaki i inne choroby żył, Warszawa 2005.
  2. M. Kózka, K. Rożnowska, Sposób na żylaki, Kraków 2009.
Author Paulina Bulek picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
bol-plecow-przed-okresem-krzyza-kregoslupa
Seks
1 min.
Jak złagodzić ból pleców przed okresem?
03.06.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.