account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
FitnessRegeneracja i wellness 1 min.

Efekty domowego peelingu do ust

Agata Muchowska28.10.2021Aktualizacja: 30.09.2022

Suche i spierzchnięte usta to zmora każdej kobiety. Potrafią zniszczyć nawet najbardziej spektakularny makijaż. Aby zadbać o swoje usta, wcale nie potrzebujesz drogich zabiegów, wystarczy domowy peeling. Regularnie stosowany potrafi zdziałać cuda.


domowy-peeling-do-ust-jak-go-zrobic-czego-uzyc
pexels.com

Polecane

masaz-na-worki-pod-oczami-jak-go-wykonac
Fitness
1 min.
Masaż na worki pod oczami - jak go wykonać?
21.01.2022
oklad-na-oczy-z-rumianku-herbaty-jak-zrobic
Fitness
1 min.
Okład na oczy – z rumianku, herbaty. Jak zrobić?
24.01.2022
grota-solna-co-to-jest-jakie-ma-dzialanie-i-wlasciwosci
Fitness
2 min.
Grota solna - co to jest? Jakie ma działanie i właściwości?
28.10.2021
co-stosowac-na-porost-wlosow-domowe-sposoby
Fitness
2 min.
Co stosować na porost włosów? Domowe sposoby
24.01.2022
Spis treści
  1. Czym jest peeling?
  2. Dlaczego warto robić peeling ust?
  3. Dla kogo peeling do ust?

Czym jest peeling?

Peeling to inaczej złuszczanie martwego naskórka. W zależności od użytych substancji nazywany jest też eksfoliacją lub abrazją. Regularne złuszczanie martwego naskórka oczyszcza, wygładza, odżywia i masuje skórę. Opóźnia także namnażanie się wolnych rodników, dzięki czemu dłużej zachowasz młody wygląd. Są różne rodzaje peelingów:

  • mechaniczne,

  • enzymatyczne,

  • chemiczne,

  • kawitacyjny.

To, który z nich wybierzesz, zależy od Twoich preferencji i rodzaju skóry. Cera wrażliwa potrzebuje subtelnej pielęgnacji. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się peeling enzymatyczny, który bazuje na naturalnych kwasach owocowych. Jego działanie polega na delikatnym rozpuszczaniu martwych komórek i brudu za pomocą enzymów zawartych w owocach. Jego zaletą jest to, że możesz go stosować, nawet jeśli cierpisz z powodu trądziku lub masz popękane naczynka.

Jeśli zależy Ci na szybkim i widocznym efekcie, zastosuj peeling chemiczny. Pamiętaj jednak, że aby to zrobić, musisz udać się do profesjonalnego salonu kosmetycznego. Peeling chemiczny jest bowiem najbardziej inwazyjny. Samodzielnie możesz natomiast wykonać peeling mechaniczny. Wykorzystuje on drobinki ścierne, które w trakcie pocierania likwidują sebum, przebarwienia, niedoskonałości i martwy naskórek. Działa on na zasadzie papieru ściernego. Peeling mechaniczny możesz wykonać np. za pomocą cukru, piasku lub rozdrobnionych łupinek orzecha. Pamiętaj tylko, aby nie trzeć zbyt mocno, bo możesz podrażnić skórę. Każdy z wymienionych peelingów możesz stosować zarówno na ciało, skórę głowy, usta, dłonie, jak i stopy. Warto pamiętać o regularnym peelingu ust, ponieważ są one najbardziej narażone na zanieczyszczenia oraz procesy degeneracyjne spowodowane np. działaniem słońca, mrozu bądź bakterii. Dowiedz się, jak wykonać peeling ust w domu i jak często go stosować.

Dlaczego warto robić peeling ust?

Matka natura nie obdarzyła Cię pięknymi, ponętnymi, gładkimi ustami? Jeśli chcesz poprawić wygląd swoich ust, zacznij od odpowiedniej i przede wszystkim regularnej pielęgnacji. Jej podstawą powinien być peeling, czyli złuszczenie martwego naskórka i usunięcie zanieczyszczeń. Taki zabieg nie tylko wygładzi usta, lecz także przygotuje je do dalszej pielęgnacji. Odpowiednio wykonany peeling spowoduje, że Twoje usta będą wydawać się większe i jędrniejsze. Wszystko dlatego, że działanie enzymów lub pocieranie drobinkami pobudzi krążenie i rozpulchni skórę. Usta będą nie tylko pełniejsze, lecz także nabiorą intensywniejszego koloru.

Do dyspozycji masz różne rodzaje peelingów. Najlepiej sprawdzi się peeling kawitacyjny, mechaniczny lub enzymatyczny. Peeling kawitacyjny zmiękczy i wygładzi usta, wyrówna ich koloryt oraz dotleni, przez co będą bardziej podatne na składniki odżywcze zawarte w innych kosmetykach.

Do samodzielnego zrobienia peelingu enzymatycznego potrzebujesz jedynie owoców. Najlepiej sprawdzi się cytryna, kiwi i truskawki ze względu na wysoką zawartość enzymów. Wystarczy przetrzeć usta sokiem z tych owoców i gotowe. Aby wykonać peeling mechaniczny, potrzebujesz np. cukru. Nałóż go na usta i energicznie pocieraj. Możesz go też zmieszać z miodem, dzięki czemu unikniesz podrażnień.

Niezależnie od tego, który peeling wybierzesz, pamiętaj, aby po wszystkim odżywić i ukoić usta. Najlepiej sprawdzi się miód, awokado albo olej z pestek moreli.

Miód zawiera wiele witamin i składników mineralnych. Jest bogaty w witaminy A, witaminy z grupy B, kwas foliowy, kwas pantotenowy oraz biotynę, a także potas, fosfor, magnez, wapń i żelazo. Dzięki temu stanowi swoistą bombę odżywczą dla Twoich ust. Dla zachowania jak najlepszego efektu wykonuj peeling ust dwa razy w tygodniu.

Dla kogo peeling do ust?

Domowy peeling do ust może stosować każdy, kogo marzeniem są piękne, gładkie i ponętne usta. Jedynym przeciwwskazaniem jest uszkodzenie lub podrażnienie naskórka. Peelingu nie można też wykonywać podczas opryszczki. Bezwzględnie pamiętaj także, aby za każdym razem przed wykonaniem zabiegu sprawdzić, czy nie masz uczulenia na któryś ze składników zawartych w peelingu. Aby to zrobić, nanieś odrobinę produktu na przedramię i poczekaj na reakcję organizmu.

Domowy peeling do twarzy ma wiele zalet. Jest bardzo tani, możesz go wykonać z produktów, które znajdziesz w domu. Sam zabieg nie zajmuje wiele czasu, więc możesz go zrobić w każdej chwili. Peeling warto uzupełnić o odżywienie i regenerację naskórka. Jeśli nie masz miodu, który jest w tym celu najczęściej stosowany, możesz użyć oleju z awokado lub pestek moreli. Olej z awokado jest bogaty w witaminy, aminokwasy i tłuszcze. Dzięki temu łagodzi podrażnienia i dostarcza skórze substancji odżywczych.

Źródła
  1. Praca zbiorowa, Domowe kosmetyki na skórę i włosy – zrób je sam, wyd. Vital 2020 r.
  2. E. Fink, Kosmetyka. Przewodnik po substancjach czynnych i pomocniczych, wyd. MedPharm 2011 r.
  3. J. Gillbro, Zrozum swoją skórę. Fakty, mity i porady, Wydawnictwo Kobiece 2020 r.
Author Agata Muchowska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jakie-sa-najlepsze-cwiczenia-na-gorne-partie-ciala
Fitness
1 min.
Jakie są najlepsze ćwiczenia na górne partie ciała?
30.07.2021
jak-wyszczuplic-lydki-jakie-sa-skuteczne-sposoby
Fitness
1 min.
Jak wyszczuplić łydki? Jakie są skuteczne sposoby?
29.10.2021
co-daje-stawianie-baniek-jak-i-gdzie-nalezy-to-robic
Fitness
1 min.
Co daje stawianie baniek? Jak i gdzie należy to robić?
27.07.2021
kapiel-kwasoweglowa-sucha-morka-jakie-ma-dzialanie
Fitness
2 min.
Kąpiel kwasowęglowa - sucha, mokra. Jakie ma działanie?
30.07.2021
Popularne w kategorii Fitness
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.