Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieProfilaktyka 1 min.

Jak działają emolienty? Kiedy warto je stosować?

Sylwia Brodniewska 12.09.2023Aktualizacja: 12.09.2023

Emolienty powinny stanowić podstawę pielęgnacji skóry dzieci i niemowląt, ponieważ silnie ją natłuszczają i zachowują jej barierę lipidową. Są one także niezastąpione w pielęgnacji skóry z dermatozami, jak atopowe zapalenie, łuszczyca czy rybia łuska. Pomagają one w odbudowie naruszonej warstwy ochronnej, nawilżają i natłuszczają skórę. Poznaj zalety tych substancji i ich zastosowanie w kosmetologii.


emolienty-jak-dzialaja-jak-stosowac
Adobe Stock

Polecane

przeciwciala-czym-sa-co-je-wytwarza
Zdrowie
2 min.
Przeciwciała - czym są? Co je wytwarza?
31.10.2021
jakie-sa-rodzaje-nowotworow-co-warto-wiedziec
Zdrowie
2 min.
Rodzaje nowotworów łagodnych i złośliwych
14.05.2021
witamina-b-na-komary-ktora-skutecznie-je-odstraszy
Zdrowie
2 min.
Witamina B na komary - która skutecznie je odstraszy?
24.01.2022
wzmocnienie-organizmu-po-antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Jak możesz wzmocnić swój organizm po antybiotyku?
30.05.2022
Spis treści
  1. Jak działają emolienty?
  2. Kto powinien stosować emolienty?
  3. Rodzaje emolientów
  4. Emolienty u dzieci i niemowląt

Jak działają emolienty?

Emolienty to substancje stosowane w kosmetologii i dermatologii. Mają one charakter lipofilowy, co oznacza, że doskonale rozpuszczają się w tłuszczach. Ich zadaniem jest zmiękczenie skóry, wygładzenie i uelastycznienie. Stosowane są do regenerowania skóry, odbudowania jej warstwy lipidowej. Do grupy emolientów należy wiele różnych składników aktywnych, które można znaleźć w kosmetykach. Mają one inne właściwości, dlatego często występują wraz z innymi składnikami. Uzupełnieniem mogą być kosmetyki zawierające peptydy, które wykazują silne działanie odmładzające, spowalniają procesy starzenia się skóry i poprawiają owal twarzy.

Rolą emolientów w kosmetykach może być natłuszczenie skóry, nawilżenie i ułatwienie innym składnikom lepszego wnikania w skórę. Mogą one również odgrywać rolę emulgatora, czyli ułatwiać tworzenie się emulsji i poprawę jej trwałości. Podstawowe działanie emolientów to:

  • okluzja,

  • wiązanie wody w naskórku,

  • natłuszczanie i zmiękczanie skóry,

  • zmniejszenie szorstkości skóry,

  • łagodzenie podrażnień, takich jak pieczenie, swędzenie i przesuszenie skóry.

Emolienty do twarzy mogą także działać przeciwzapalnie, eliminując stany zapalne na skórze. Ponadto substancje te w widoczny sposób poprawiają kondycję skóry. Pamiętaj, że skóra stanowi największy ludzki organ. Jest warstwą ochronną przed bakteriami, wirusami, promieniowaniem słonecznym, zanieczyszczeniami środowiska czy alergenami, dlatego utrzymanie jej w dobrym stanie jest bardzo ważne. W przypadku naruszenia bariery naskórkowej skóra staje się mocno przesuszona, może się łuszczyć i piec.

Kto powinien stosować emolienty?

Emolienty poprawiają kondycję skóry, w szczególności atopowej, suchej i podrażnionej. Sięgaj po nie po mocnych zabiegach kosmetycznych, złuszczających, laserowych czy peelingach chemicznych. Można je nakładać nie tylko na twarz, lecz także na całe ciało. Emolienty do twarzy sprawdzają się w trakcie stosowania mocniejszych składników aktywnych. Jednym z nich jest retinol na twarz, który w okresie budowania tolerancji może podrażniać skórę. Zastosowanie emolientów pozwoli lepiej znieść jej silnie działające składniki, jak pochodną witaminy A, a także kwasy AHA czy BHA.

Emolienty dla dzieci i niemowląt często stanowią podstawę pielęgnacji. Sprawdzają się w przypadku skóry atopowej, z łuszczycą, wypryskiem alergicznym czy rybią łuską. Dzieci często mają bardzo wrażliwą skórę i potrzebują składników, które nie będą podrażniały i nasilały dolegliwości. Emolienty dla niemowląt mogą być stosowane podczas kąpieli. Nawilżają i natłuszczają skórę, sprawiając, że jest ona gładka i miękka w dotyku. Kosmetyki z emolientami są pozbawione substancji zapachowych, dzięki czemu mogą alergizować w znikomym stopniu. Emolienty dla dzieci z AZS zmniejszają przykre dolegliwości związane z tą chorobą, takie jak swędzenie, pieczenie i zaczerwienienie skóry. 

Emolienty są również stosowane na włosy, w szczególności do suchych i zniszczonych kosmyków. Sprawdzają się u osób, które używają suszarek, lokówek i prostownic, a także często rozjaśniają lub farbują włosy. Emolienty zatrzymują wilgoć we włosach, zmiękczają je i uelastyczniają. Fryzura jest wygładzona, łatwiejsza w układaniu. 

Rodzaje emolientów

Substancje, które zalicza się do emolientów, można podzielić na kilka kategorii:

  • natłuszczające: estry, triglicerydy, kwasy tłuszczowe, cholesterol,

  • wiążące wodę w skórze: kwas hialuronowy, mocznik, glicerol, aminokwasy, glikole, 

  • wygładzające: olej arganowy, masło shea, lanolina, alkohole tłuszczowe,

  • zatrzymujące wodę w naskórku: parafina, woski, wazelina,

  • uzupełniające barierę lipidową skóry: ceramidy, woski.

Ponadto działanie emolientów często jest uzupełniane poprzez zastosowanie substancji o właściwościach przeciwzapalnych. Mogą to być aloes, wyciąg z korzenia lukrecji czy owies. 

Emolienty u dzieci i niemowląt

Emolienty u dzieci i niemowląt mogą być stosowane już od pierwszej doby życia. Kosmetyki z nimi w składzie bazują przede wszystkim na oliwie, maśle shea, kwasie hialuronowym, a także zawierają substancje kojące i łagodzące, jak pantenol i alantoina. Emolienty u niemowląt mogą znacząco pomóc w walce z dolegliwościami, które towarzyszą atopowemu zapaleniu skóry czy alergii na mleko. Skóra takich dzieci często jest zaczerwieniona, podrażniona i swędzi. Maluchy robią się niespokojne, płaczliwe i rozdrażnione. Dzięki emolientom skóra staje się miękka w dotyku, nawilżona i dobrze natłuszczona. Emolienty dla niemowląt mogą również poradzić sobie z rumieniem alergicznym, który pojawia się często w wyniku kontaktu z drażniącymi czynnikami. 

Czasem skóra dziecka staje się podrażniona w wyniku uczulenia na detergenty, takie jak proszek czy płyn do prania. Dzieci, które zaczynają swoją przygodę z pływaniem, mogą cierpieć na uczulenie na chlor. W takim przypadku kontakt z wodą powoduje podrażnienie skóry, co może zniechęcić dziecko do pływania. Krem z emolientami może przywrócić skórze dobrą kondycję, ukoić ją i nawilżyć. Brak substancji zapachowych, barwników i parabenów nie nasila żadnych zmian na skórze, dlatego można stwierdzić, że są to produkty dla alergików.

Źródła
  1. A. Żebrowska, Wpływ emolientów na poprawę stanu skóry dotkniętej schorzeniami dermatologicznymi, „Aesthetica” 2016, nr 18, s. 12–19.
  2. K. Welz-Kubiak, A. Reich, Znaczenie emolientów w codziennej pielęgnacji skóry, „Forum Dermatologicum”, 2016, 2, nr 1, s. 20–23. 
  3. M. Noszczyk, Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2012. 
Author 
Sylwia Brodniewska
 picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.