Endometrioza w bliźnie po cesarskim cięciu. Jakie są przyczyny i sposoby leczenia?
Objawy endometriozy w bliźnie po cesarskim cięciu mogą zostać zaobserwowane nawet kilka lat po urodzeniu dziecka. Choroba jest skutkiem przeniesienia komórek endometrium w czasie zabiegu. Konieczne jest jej leczenie, które polega na wycięciu zmienionych chorobowo tkanek. Sprawdź, jak usuwa się endometriozę z blizny po CC.
Endometrioza
Choroba ta charakteryzuje się obecnością tkanek jamy macicy w innych narządach. Mogą one występować w pochwie, w pęcherzu moczowym, ale też w ścianie brzucha, w płucach, a nawet w ośrodkowym układzie nerwowym. Prowadzi to do przewlekłego stanu zapalnego oraz do rozwinięcia się nieprzyjemnych i uciążliwych dla pacjentki objawów. Głównie jest to ból brzucha w różnych sytuacjach. Obserwuje się również zaburzenia cyklu menstruacyjnego, obfite miesiączki oraz objawy psychiczne endometriozy (m.in. lęk, depresję, wycofanie społeczne).
Ważną kwestią jest zależność endometrioza a ciąża. Choroba dotyczy kobiet w wieku reprodukcyjnym. Ma znaczący wpływ na płodność. Mimo to nie uniemożliwia zostania mamą. Potrzebne jest jednak odpowiednie leczenie.
Endometrioza w bliźnie po cesarskim cięciu
Jest to sytuacja, w której komórki błony śluzowej macicy (endometrium) są obecne w bliźnie powstałej po cesarskim cięciu. Częstość występowania takich przypadków ocenia się na 0,03–0,4%. Jednak wielu badaczy jest zgodnych, że ze względu na coraz większą liczbę zabiegów odsetek ten będzie się z czasem zwiększał.
Jakie są przyczyny endometriozy w bliźnie po CC?
Nie udało się jeszcze ustalić przyczyny endometriozy. Istnieje kilka teorii, które wyjaśniają mechanizm przemieszczania się komórek endometrium do innych narządów. Wciąż jednak konieczne są dalsze obserwacje.
Endometrioza w bliźnie po CC jest powikłaniem ingerencji chirurgicznej w tkanki. Komórki endometrium rozprzestrzeniają się poprzez bezpośrednie przeniesienie ich z jamy macicy. Ma to miejsce w dowolnym momencie zabiegu. Zdarza się, że choroba rozwija się dopiero po drugim lub trzecim cięciu.
Aby zapobiec rozwojowi endometriozy w bliźnie po CC, lekarze dokładają wszelkich starań w zachowaniu procedur przeprowadzenia operacji oraz zszywania tkanek. Niekiedy jednak komórki endometrium przedostają się do powłok brzusznych mimo to. Tym samym można podejrzewać, że przyczyny choroby u kobiet po cięciu cesarskim są bardziej złożone.
Za jeden z czynników ryzyka rozwoju endometriozy w bliźnie po CC uważa się przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego w II lub III trymestrze ciąży. Prawdopodobnie ma to związek z charakterystyką tkanek jamy macicy we wczesnych etapach ciąży. Komórki mają wówczas większą zdolność do namnażania się.
Objawy endometriozy po CC
Endometrium obecne w innych narządach zachowuje się tak samo, jak błona śluzowa jamy macicy. Oznacza to, że reaguje ono na zmiany stężenia hormonów. Dlatego często obserwuje się cykliczność nawracania objawów endometriozy w bliźnie po CC. Jest ona związana z przebiegiem cyklu menstruacyjnego.
Objawy endometriozy po cięciu cesarskim zwykle nie pojawiają się od razu. Zaobserwowano, że rozwijają się nawet do 35 miesięcy po porodzie. Zdarza się, że choroba nie jest poprawnie rozpoznawana nawet przez kilka lat, a kobiety są w tym czasie leczone z innego powodu.
Jednym z objawów endometriozy po CC jest wyraźnie wyczuwalny guzek lub zgrubienie w bliźnie. Może towarzyszyć mu obrzęk brzucha. Dodatkowo obecne są nasilające się dolegliwości bólowe w obrębie blizny. U części kobiet mają one wyraźny związek z miesiączką. Zdarza się jednak, że są obecne przez cały czas.
Guzek w bliźnie po cesarskim cięciu jest główną przyczyną poszukiwania pomocy lekarskiej. Podstawowym testem diagnostycznym jest badanie ultrasonograficzne (USG). Niekiedy wykonuje się również tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny. Pozwalają one na dokładne określenie rozmiaru i lokalizacji guza.
Jak usuwa się endometriozę z blizny po CC?
Usunięcie endometriozy z blizny po cesarskim cięciu jest możliwe dzięki wykonaniu zabiegu chirurgicznego. Jest to najbardziej skuteczna metoda. Polega ona na wycięciu guza wraz z marginesem zdrowych tkanek. Wykonywana jest też rekonstrukcja struktur, które uległy uszkodzeniu (np. rekonstrukcja powięzi przy użyciu siatek polipropylenowych).
Leczenie farmakologiczne może być zastosowane tylko w przypadku małych guzów. Niestety nie jest ono skuteczne. Po zaprzestaniu przyjmowania leków objawy pojawiają się ponownie.
Endometrioza w bliźnie po CC a kolejna ciąża
Endometrioza w bliźnie na powłokach brzusznych zwykle nie ma wpływu na płodność. Problemy z zajściem w ciążę mogą się jednak pojawić, gdy choroba rozwinie się w tkankach umiejscowionych głębiej.
Jeśli jesteś przed zabiegiem cesarskiego cięcia albo już po nim i obawiasz się ryzyka rozwoju endometriozy w bliźnie, rozważ zakup Polisy Zdrowie Welbi, czyli prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, którego ofertę możesz zamówić na Welbi.
W ramach pakietu OCHRONA GOLD już od 239 zł miesięcznie będziesz mieć możliwość nie tylko konsultacji z ginekologiem, ale również:
wizyt u innych specjalistów (bez potrzeby posiadania skierowania), a na konsultację będziesz czekać przeważnie nie dłużej niż 3 dni robocze,
możliwość wykonania diagnostyki obrazowej, takiej jak ultrasonografia, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa;
wykonania biopsji cienkoigłowej z pobraniem materiału do badania histopatologicznego;
pobrania i wykonania badania cytologicznego.
Wypełnij formularz na Welbi i otrzymaj ofertę. Dowiedz się, więcej o pakiecie OCHRONA GOLD i innych opcjach. Z usług medycznych w ramach pakietu możesz korzystać niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.
- D. Yıldırım i in., Post-cesarean scar endometriosis, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5894534/ (dostęp 04.02.2022).
- P. Ananias i in., Cesarean Section: A Potential and Forgotten Risk for Abdominal Wall Endometriosis, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34589321/ (dostęp 04.02.2022).
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.