Umów teleporadę
Welbi
FitnessRehabilitacja 1 min.

Fala uderzeniowa – co to jest, na czym polega, jak wygląda zabieg?

Agata Oleszkiewicz27.07.2021Aktualizacja: 07.10.2022

Fala uderzeniowa to metoda rehabilitacji, z której możesz skorzystać w wielu okolicznościach. Z terapii falą uderzeniową możesz skorzystać, jeśli cierpisz na ból i inne dolegliwości o różnej etiologii. Sprawdź, na czym polega zabieg, dzięki któremu możesz nawet uniknąć operacji chirurgicznej!


fala-uderzeniowa-co-to-jest-jak-dziala-na-czym-polega

Polecane

chiropraktyka-co-to-jest-na-czym-polega
Fitness
1 min.
Chiropraktyka - co to jest? Na czym polega?
27.07.2021
staw-lokciowy-co-warto-wiedziec-o-jego-budowie
Fitness
1 min.
Stawy łokciowe – co warto wiedzieć o ich budowie, funkcjach i chorobach?
19.05.2021
cwiczenia-na-kolana-jak-je-wzmocnic
Fitness
2 min.
Ćwiczenia na kolana - jak je wzmocnić?
29.10.2021
staw-skroniowo-zuchwowy-jak-jest-zbudowany
Fitness
1 min.
Staw skroniowo-żuchwowy: co warto o nim wiedzieć?
19.05.2021
Spis treści
  1. Co to jest fala uderzeniowa?
  2. Na co pomaga fala uderzeniowa?
  3. Jak wygląda fala uderzeniowa na ostrogę piętową?

Co to jest fala uderzeniowa?

Fala uderzeniowa jest falą akustyczną, powstałą na skutek gwałtownego wzrostu ciśnienia w bardzo krótkim czasie i stopniowego jego spadku. Stanowi nieinwazyjną metodę fizykoterapeutyczną, z której możesz skorzystać w leczeniu i rehabilitacji wielu schorzeń narządu ruchu różnej etiologii, nawet bólu o charakterze przewlekłym. Zabieg falą uderzeniową przyczynia się przede wszystkim do rozpuszczania złogów wapnia, stymulacji metabolizmu komórkowego, zwiększenia produkcji kolagenu, zmniejszenia napięcia mięśniowego oraz lepszego unaczynienia i pobudzenia cyrkulacji krwi. To nieocenione narzędzie na

zwyrodnienie stawów

ból pleców czy ostrogę piętową. Jej działanie ukierunkowane jest m.in. na tendopatie różnego rodzaju, punkty spustowe, zwapnienia czy osteofity.W omawianej metodzie wyróżnia się dwie fale uderzeniowe, wywołujące zbliżone efekty terapeutyczne, ale różniące się pod kątem mechanizmu działania i wskazań do zabiegu, czyli falę uderzeniową skupioną, penetrującą bardziej lokalnie, a także falę radialną, która po wniknięciu w ciało rozprzestrzenia się po najbliższych tkankach. Bez względu na rodzaj, terapia falami aplikowana w miejsce bólu, np. na

staw łokciowy, powoduje uwolnienie neuropeptydów, czyli enzymów, dzięki którym efekt przeciwbólowy w obrębie

torebki stawowej jest długotrwały.

Na co pomaga fala uderzeniowa?

Fala uderzeniowa to zabieg o szerokich możliwościach terapeutycznych. Z fizykoterapii tego typu możesz skorzystać zarówno w walce ze schorzeniami natury reumatycznej i zwyrodnieniowo-wytwórczej, jak i ortopedycznej, a nawet w zakresie medycyny sportowej. Fala uderzeniowa dobrze działa na

zapalenie ścięgna Achillesa i zapalenie rozcięgna podeszwowego, palce trzaskające, rwę barkową, haluksy czy zespoły korzeniowe od kręgosłupa lędźwiowego. Fala uderzeniowa skuteczna jest też na kolano skoczka i mięsień gruszkowaty. Możesz z niej również korzystać w terapii opóźnionego wzrostu kostnego czy podczas leczenia stawów rzekomych. Stymulacja ciśnieniem akustycznym pobudza naturalne procesy osteogenezy, dlatego to również cenna metoda na przyspieszenie rekonwalescencji po złamaniach różnego typu i stopnia.Zabieg falami uderzeniowymi leczy zarówno przyczyny dolegliwości, jak i objawy choroby, dlatego w wielu przypadkach okazuje się alternatywą dla operacji chirurgicznej. Może zdarzyć się również tak, że fizykoterapia tego typu uwolni Cię od nieprzyjemnych dolegliwości wtedy, kiedy inne dotychczasowe metody zachowawcze zawiodły i okazały się bezskuteczne. Fala uderzeniowa jest wysoce bezpieczna. Poza tym jej szerokie spektrum wykorzystania i skuteczność pozwolą Ci ograniczyć ilość zażywanych tabletek przeciwbólowych, dzięki czemu odciążysz organizm od chemicznych farmaceutyków.

Jak wygląda fala uderzeniowa na ostrogę piętową?

Do zabiegu falą uderzeniową nie musisz się specjalnie przygotowywać. Ze względu na to, że zostanie Ci przyłożona do ciała głowica urządzenia pokryta żelem sprzęgającym, musisz jedynie odsłonić okolicę ciała po zajęciu miejsca na kozetce. Zabieg na ostrogi piętowe falą uderzeniową zwykle rozpoczyna się od podania 2,5–5 barów ciśnienia o częstotliwości 8–10 Hz i około 3000 uderzeń. Wraz z postępem cyklu spotkań oraz zmniejszeniem Twojej wrażliwości fizykoterapeuta może zwiększyć parametry. Terapię wykonuje się najczęściej 1–2 razy w tygodniu, a całkowita liczba zabiegów wynosi od 6 do 8.Głowica urządzenia zwykle przykładana jest bezpośrednio w miejsce bólu. Aby odpowiednio opracować chorą okolicę ciała, fizjoterapeuta może przesuwać w trakcie zabiegu głowicę w celu uwolnienia fal akustycznych również na najbliższe tkanki. Czas trwania zabiegu zwykle wynosi 10 minut, choć może on się wydłużyć w zależności od wielu czynników. Terapia z falami nie wymaga odciążenia kończyny po zabiegu, jednak jeśli masz wysoką wrażliwość bólową, przed zabiegiem zgłoś to fizjoterapeucie. Aby zmniejszyć dyskomfort w trakcie uderzeń, może on zastosować miejscową krioterapię, czyli schłodzenie. Pamiętaj, że po fizykoterapii tego typu w przeciągu dwóch dni możesz odczuwać nasilenie dotychczasowych dolegliwości. Jednak nie martw się tym! Jest to naturalna reakcja organizmu, spowodowana rozbijaniem ostrogi.

    Źródła
    1. I. Korabiewska i in., Ocena skuteczności leczenia falą uderzeniową i terapią skojarzoną pacjentów z tzw. łokciem tenisisty, „Acta Balneologica” 2010, nr 52, s. 76–83.
    2. J. Taradaj i in., Fizykoterapia w praktyce, Elamed, Katowice 2010.
    Author Agata Oleszkiewicz picture

    Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

    Najchętniej czytane

    jak-korzystac-z-sauny-jak-czesto-i-na-ile-minut
    Fitness
    1 min.
    Jak korzystać z sauny? Jak często i na ile minut?
    30.07.2021
    co-daje-stawianie-baniek-jak-i-gdzie-nalezy-to-robic
    Fitness
    1 min.
    Co daje stawianie baniek? Jak i gdzie należy to robić?
    27.07.2021
    jak-zrobic-gwiazde-krok-po-kroku-od-czego-zaczac
    Fitness
    1 min.
    Jak zrobić gwiazdę krok po kroku? Od czego zacząć?
    29.10.2021
    olej-rycynowy-na-zmarszczki-jak-dziala
    Fitness
    1 min.
    Olej rycynowy na zmarszczki - jak działa?
    24.01.2022
    Popularne w kategorii Fitness
    jakie-jest-zastosowanie-ultradzwiekow-w-medycynie
    Fitness
    1 min.
    Jakie jest zastosowanie ultradźwięków w medycynie?
    30.07.2021
    Konsultacja lekarska online
    Konsultacja lekarska online
    Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
    arrow-link
    Zobacz więcej

    Artykuły o zdrowiu

    ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
    Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

    © 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

    Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

    Social media

    • facebook logo
    • instagram logo

    Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.